Ponosna sam što ovdje radim, jer URIHO je jedna sjajna ustanova za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Zaista sjajna, jer URIHO je mjesto gdje se u radniku prepoznaje čovjek, a ne izvor profita, naglašava Jadranka
Lijepa je to prigoda, proslava okruglog 77. rođendana, da se ustanova URIHO portretira i kroz priču jedne od svojih najdugovječnijih djelatnica – priču Jadranke Blagus.
U ustanovu je došla prije 39 godina, najprije kao radnica na normi u Urihovim proizvodnim pogonima, a kasnije je promovirana u voditeljicu ‘Ivančice’, najstarije zaštitne radionice za osobe s invaliditetom u Republici Hrvatskoj, pa i šire.
Ono što bi Jadranku Blagus trebalo svrstati u rubriku ‘vjerovali ili ne’ jest podatak da u svojih gotovo četiri desetljeća staža u Urihu nije uknjižila niti jedan dan bolovanja!
– Meni je to nešto što se podrazumijeva, jer ništa u Urihu nisam postigla probijanjem, nego isključivo trudom i zalaganjem – kaže Jadranka.
Ta ju je mantra – trud i zalaganje – dovela i do značajnih dužnosti u ustanovi URIHO. Predsjednica je Radničkog vijeća, povjerenica za dostojanstvo radnika te usto i predsjednica jednog od Urihovih sindikata. Ovih je dana izabrana u Glavni odbor sindikata zdravstva, socijalne zaštite, mirovinskog i invalidskog osiguranja Hrvatske. Puno je to funkcija za jednu ženu, reklo bi se, no Jadranka nije obična žena.
Ono što je i danas pokreće kada dolazi na posao na Kajzericu, gdje su smješteni neki Urihovi pogoni, jest osjećaj pripadnosti jednoj velikoj ustanovi, njezinoj drugoj obitelji koja, uzgred, zapošljava petstotinjak ljudi, sa i bez invaliditeta.
– Da, URIHO je moja druga obitelj. Prolazili smo i kroz teška vremena, ali smo iz svih teškoća uvijek izlazili jači nego što smo bili. Othrvali smo se izazovima. Ponosna sam što ovdje radim, jer URIHO je jedna sjajna ustanova za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Zaista sjajna, jer URIHO je mjesto gdje se u radniku prepoznaje čovjek, a ne izvor profita – naglašava Jadranka.
Poseban je trag Jadranka ostavila u razvoju parasporta u Zagrebu. Predsjednica je i osnivačica najtrofejnijeg stolnoteniskog kluba za osobe s invaliditetom, STKI URIHO te predsjednica krovne organizacije svih klubova okupljenih u ovoj ustanovi. Predsjednica je Zagrebačkog parastolnoteniskog saveza te dopredsjednica Hrvatskog parastolnoteniskog saveza. Isto tako, bivša je reprezentativka Hrvatske u stolnom tenisu za osobe s invaliditetom te dobitnica nagrade Grada Zagreba za životno djelo i laureatkinja nagrade Hrvatskog paraolimpijskog odbora.
– Uz posao, stekla sam i licencu za trenera stolnog tenisa i za voditeljicu sportske rekreacije za osobe s invaliditetom. Zato i želim poručiti osobama s invaliditetom da se što više bave sportom, jer upravo je sport jedan od načina da svijetu pokažemo našu snagu – kaže za kraj Jadranka.