Poveži se s nama

Ostali sportovi

Uručene državne nagrade za sport ‘Franjo Bučar’ za 2023. godinu

Objavljeno

/

Na slici se nalaze tri osobe koje stoje u sobi s drvenim panelima na zidu. Osoba lijevo nosi crno odijelo i drži certifikat. Osoba u sredini nosi crno odijelo i drži certifikat i medalju. Osoba desno nosi kariranu jaknu i drži certifikat. Na zidu u pozadini nalazi se poster.
Foto: Facebook Hrvatskog paraatletskog saveza

Od osamostaljenja 1991. godine od 2023. godine, dodijeljena je ukupno 81 nagrada za životno djelo te 390 godišnjih nagrada

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac, u prošli ponedjeljak, 27. studenog, uručili su Državne nagrade za sport u 2023. godini pod nazivom ‘Franjo Bučar’.

Podijeljeno je 12 godišnjih nagrada kao i tri nagrade za životno djelo. Nagrade je dobilo 15 ljudi, a među njima se našao i hrvatski paraatletičar i paraolimpijac Ivan Katanušić.

Državna nagrada za sport ‘Franjo Bučar’ najveće je priznanje koje Republika Hrvatska dodjeljuje za iznimna postignuća i doprinos od osobitog značaja za razvoj sporta u Republici Hrvatskoj. Ova nagrada dodjeljuje se stručnim i javnim djelatnicima u području sporta, sportašima, fizičkim i pravnim osobama koji su zaslužni za razvoj sporta u Republici Hrvatskoj.

Od osamostaljenja 1991. godine od 2023. godine dodijeljena je ukupno 81 nagrada za životno djelo te 390 godišnjih nagrada.

Godišnju nagradu za sport dobili su: Ivan Katanušić, Josip Šojat, Ivica Jelić, Josip Reić, Kornelija Kvesić, Tigran Gorički, Zlatko Žagmešter, Josip Vrlić, Mladen Drnasin, Damir Polić, Ilija Matijević te Veslački klub ‘Krka’ Šibenik.

Nagrade za životno djelo dobili su: Nikola Pilić, Damir Šolman (posthumno) te prof. dr. sc. Slavko Trninić.

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i ministrica Nikolina Brnjac čestitali su dobitnicima, a u svojim govorima istaknuli su kako je od 2016. godine do danas napravljen ogroman iskorak u dodatnoj brizi i razvoju sustava sporta te kako je stvoren strateški i zakonski okvir, a izdvajanja za sport su svake godine rasla u rekordnom iznosu.

– Čestitam svim ovogodišnjim dobitnicima, a posebno dobitnicima nagrade za životno djelo, gospodinu Piliću, koji je hrvatski tenis pozicionirao na svjetskoj pozornici, gospodinu Trniniću, koji je odgojio generacije i generacije naših košarkaša, te obitelji Šolman, za sva postignuća gospodina Šolmana, koja će ostati kao trajno bogatstvo hrvatskog sporta.

– Naše sportašice i sportaši i ove su godine ostvarili iznimne rezultate, a Vlada Republike Hrvatske kontinuirano ih prati u svim aktivnostima te smo za 2024. godinu, posebno vodeći računa da se radi o olimpijskoj i paraolimpijskoj godini, ponovo planirali sredstva za sport u rekordnom iznosu koji će biti veći od 110 milijuna eura – kazala je Brnjac.

Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ostali sportovi

Hrvatska brončana na SP u streljaštvu za gluhe

Objavljeno

/

Slika prikazuje metu za streljaštvo s nekoliko ispaljenih metaka postavljenih na nju. Pored mete se nalazi kutija s metalnim mecima, a u gornjem dijelu slike djelomično se vidi sportski pištolj za streljaštvo. Meta ima koncentrične krugove numerirane od 1 do 10, a meci su razasuti po njoj i stolu. Na desnoj strani slike vidi se drška pištolja s plavim i bež trakama.
Foto: Pixabay

Naši gluhi strijelci još su jednom pokazali zavidnu kvalitetu i dokazali da mogu nositi s najboljim svjetskim strijelcima

U sjeni Paraolimpijskih igara ostao je fantastičan uspjeh Hrvatske streljačke reprezentacije gluhih koja je početkom rujna nastupila na Svjetskom prvenstvu u streljaštvu za gluhe u njemačkom Hannoveru. Na svjetskoj smotri natjecali su se najbolji strijelci iz cijelog svijeta u 14 disciplina. Hrvatske boje u Njemačkoj branilo je četvero strijelaca.

Lana Skeledžija, Vida Puškadija, Hana Kapetanović i Boris Gramnjak još su jednom dokazali kako Hrvatska spada u sam vrh strljaštva za gluhe i nagluhe te se kući vratili s brončanom medaljom.

Naši strijelci Skeladžija i Gramnjak osvojili su brončano odličje u disciplini 10 m zračni pištolj mix. Naš je dvojac izborio finale s rezultatom s rezultatom 552. U finalu protiv Ukrajinaca Lana iI Boris zadržali su mirnoću i preciznost te zasluženo uzeli broncu.  

Treća je ovo medalja za hrvatski par koji već ima jedno srebro i jednu broncu na europskim prvenstvima.

Već prvog dana natjecanja Lana i Boris plasirali su se u finale u disciplini 10 m pištolj gdje su zauzeli peto, odnosno osmo mjesto. Drugog dana natjecanja Vida Puškadija je u disciplini zračna puška završila na devetom mjestu, dok je isti dan debitantica Hana Kapetanović u istoj disciplini bila deseta.

Osim u disciplini mix zračni pištolj i 10 m pištolj, Gramnjak i Skeladžija natjecali su se i u disciplini 25 m pištolj gdje su također izborili finale. Lani je falilo malo da i u ovoj disciplini uzme medalju, ali je ipak zauzela četvrtu poziciju. Boris je u ovoj disciplini zauzeo solidno osmo mjesto.

Naši gluhi strijelci još su jednom pokazali zavidnu kvalitetu i dokazali da mogu nositi s najboljim svjetskim strijelcima.

Hrvatskim reprezentativcima sada predstoje pripreme za nadolazeće Olimpijske igre gluhih.

Nastavi čitati

Ostali sportovi

HandbALL IN Novi Marof otvara vrata sportu djece s teškoćama u razvoju

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje ženu koja drži za ruku dijete koje gazi po rekvizitima za vježbanje. Oni i se nalaze u sportskoj dvorani. U daljini se vidi i nekoliko druge djece.
Foto: HandbALL IN

Vjerujemo kako će program HandbALL IN i u Novom Marofu naići na plodno tlo, te i tamo postići vrhunske rezultate u inkluziji djece s teškoćama

Prilagođeni sportski program za osobe s invaliditetom HandbALL IN nezaustavljivo se širi.

Za sada su, uz pomoć ovog programa, zahvaljujući vrijednim volonterima osobe s invaliditetom dobile priliku da se bave sportom u Makarskoj, Splitu, Sinju, Metkoviću i Sarajevu. Ova hvale vrijedna priča dobila je svoj nastavak. Tako će od sada osobe s invaliditetom u sportsko-rekreacijskim aktivnostima HandbALL IN programa moći uživati i u Novom Marofu.

HandbALL IN je prilagođeni sportski program namijenjen djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom, putem kojeg se sportske i rekreacijske aktivnosti pokušavaju približiti i pružiti svima te tako senzibilizirati zajednicu i korisnicima poboljšati kvalitetu života.

Cijela ideja programa temeljena je na tome da sport mora biti dostupan svima, bez obzira koja je razina njihovog invaliditeta.

Ovaj program osmislila je bivša hrvatska rukometna reprezentativka i magistra logopedije i sportskog menadžmenta Maida Arslanagić.

– Nakon Metkovića, Makarske, Splita i Sinja, sretna sam što smo loptu dobacili sve do sjevera Hrvatske. HandbALL IN je alat za stvaranje okruženja u kojem svako dijete, bez obzira na njegove sposobnosti, može sudjelovati, družiti se i razvijati. Drago mi je što de i Novi Marof kroz sport stvarati bolje i inkluzivnije društvo – istaknula je Arslanagić.

HandbALL IN je u Novi Marof stigao kao plod suradnje s RK Marof, a ovu lijepu sportski priču podržao je i hrvatski rukometni reprezentativac i bivši igrač tog kluba Blaženko Lacković.

Cijeli program vodit će educirani treneri koji su obučeni kako bi prilagodili treninge potrebama svakog djeteta jer se poseban naglasak stavlja na individualni pristup, a od velike su važnosti i volonteri koji kao asistenti u treningu omogućuju kvalitetnu podršku svakom djetetu.

U Novom Marofu djeca će trenirati pod budnim okom trenerica Lidije Purgar, Mateje Kopjar i Simone Hajduk, koje će prije prvog pokaznog treninga proći edukaciju kako bi adekvatno i kvalitetno mogli raditi s djecom.

Program s radom u Novom Marofu kreće 18. rujna, kada će se u dvorani Osnovne škole Novi Marof održati probni trening s početkom u 19 sati. Trening će trajati sat vremena, a u tih sat vremena djeca će kroz kombinaciju sportskih poligona i prilagođenih aktivnosti s elementima rukometa i drugih sportova raditi na poboljšanju svojih fizičkih vještina. Ovaj program potiče njihovu socijalizaciju te im razvija samopouzdanje.

Važno je naglasiti da je program besplatan za sve polaznike.

Nesumnjivo je da u Novom Marofu postoji značajan broj djece s teškoćama kojima je potrebna ovakva izvannastavna aktivnost, a početni interes je jako velik, navode iz HandbALL IN tima.

Trenerica Lidija Purgar kazala je kako se veseli druženju s djecom.

– U subotu će se održati prva edukacija za nas trenere na kojoj će sudjelovati i osnivačica HandbALL IN programa Majda Arslanagić. U srijedu će se održati prvi pokazni trening s djecom. Meni je osobno ovo prvi put da sudjelujem u programu kao trenerica, to će za mene biti novo iskustvo. Oćekujem da će biti lijepo, veselim se druženju s djecom i jedva čekam biti korisna. Napravit ćemo sve da djeci bude lijepo i da ih pokušamo uvesti u svakodnevni život – kazala je Purgar.

– Zadovoljstvo nam je pridružiti se HandbALL IN obitelji. U okviru ovog programa, ne samo da se djeci s teškoćama nudi prilika za redovitu tjelesnu aktivnost, već se razvija osjećaj pripadnosti i zajedništva – dodala je Simona Hajduk iz RK Marof,

Grupe će se formirati prema sposobnostima djece, a kako će oni biti smješteni procijenit će treneri nakon prvog pokaznog treninga, kada se polaznici pobliže upoznaju sa samim konceptom programa.

Iz godine u godinu voditelji programa rade na educiranju svog stručnog tima, stoga pohađaju mnoge edukacije kako bi se usavršili i djeci s teškoćama pružili što bolje i što kvalitetnije treninge.

Inače, projekt HandbALL IN 2020. godine proglašen najboljim društveno korisnim sportskim projektom u Republici Hrvatskoj. To nije slučajno, jer iza te titule pozitivni pomaci u vidu motoričkog, emocionalnog i socijalnog razvoja djece.

Svi zainteresirani roditelji svoju djecu mogu prijaviti putem emaila: rk.marof1@gmail.com ili na brojeve telefona: Lidija Purgar 091/5964-964, Mateja Kopjar 095/8860-126 te Simona Hajduk 095/9062-787.

Nastavi čitati

Ostali sportovi

WADA pozvala SAD da pooštri mjere testiranja

Objavljeno

/

Slika prikazuje stazu za skok u dalj s jasno označenom crtom za doskok na tamnocrvenoj atletskoj podlozi. U pozadini se vidi pješčani dio u koji sportaši doskaču, s tragovima koraka u pijesku. Linije na podlozi jasno definiraju zonu skoka i mjesta koja treba sportaš preći.
Foto: Pixabay

Svjetska antidopinška agencija (WADA) uputila je poziv Američkoj antidopinškoj agenciji (USADA) da bolje zaštiti čisti sport u Sjedinjenim Državama zbog, kako kaže, rastuće zabrinutosti oko sportaša koji posjećuju velika natjecanja, a da nisu dovoljno testirani

Prema pismu WADA-e koje je Reuters pogledao u ponedjeljak, a koje je prošlog petka poslano predsjedniku odbora USADA-e Tobieju Smithu, čak 90% svih sportaša u Sjedinjenim Državama natječe se izvan zaštite antidopinškog kodeksa.

WADA je priopćila da je u srpnju primila pismo u ime 32 nacionalne i regionalne antidopinške organizacije iz Europe, Azije i Afrike koje su zabrinute zbog toga što SAD šalje sportaše na velike događaje poput Olimpijskih igara i svjetskih prvenstava, a da nisu dovoljno testirani.

– Sigurno je vrijeme da se pozabavimo ovim pitanjima koja se izravno tiču ​​USADA-e i američkih sportaša – navodi WADA u svom pismu USADA-i u kojem je pozvala na reforme antidopinškog sustava u SAD-u, posebno kada je riječ o sveučilišnom sportu.

U pismu su također citirani komentari izvršnog direktora USADA-e Travisa Tygarta, koji je, govoreći pred Odborom za trgovinu američkog Senata u veljači 2020., izrazio zabrinutost da bi strani sportaši mogli doći u Sjedinjene Države na ”doping odmor’ zbog pričično slabog antidopinškog programa u NCAA’.

– Za USADA-u bi trebalo biti jako zabrinjavajuće da se toliko vrhunskih sportaša natječe u američkom sustavu koji ne štiti njihove interese, njihove izvedbe i, na kraju, njihovo zdravlje – napisala je WADA.

– Sigurni smo da vas užasava saznanje da vrhunski inozemni sportaši možda koriste ‘dopinški odmor’ na tlu SAD-a.

WADA je u svom pismu također citirala brojke koje je objavio Olimpijski i Paraolimpijski odbor SAD-a prema kojima je 75% američkih sportaša koji su se natjecali u Parizu došlo kroz fakultetski sustav.

– To je tri četvrtine američkih olimpijaca koji su u jednom trenutku bili dio elitnog sustava koji djeluje daleko ispod globalno priznatog standarda čistog sporta – piše u pismu.

WADA već dugo smatra da američki sveučilišni i profesionalni sportovi moraju priznati antidopinški kodeks smatravši ih crnom rupom s nepotpunim testiranjem i kaznama koje su često obavijene velom tajne.

USADA je pismo nazvala ‘pokušajem skretanja’ uoči cjelovitog izvješća švicarskog tužitelja Erica Cottiera o slučaju 23 kineska plivača koji su bili pozitivni na zabranjene supstance i kojima je dopušteno natjecanje na Olimpijskim igrama u Tokiju.

U srpnju je Cottier, kojeg je odabrala globalna antidopinška agencija, otkrio da WADA nije krivo postupila niti je pokazala favoriziranje u slučaju kineskih plivača. Plivači su oslobođeni nakon kineske istrage koja je pokazala da su nenamjerno bili izloženi trimetazidinu, lijeku koji povećava dotok krvi u srce, putem kontaminacije.

Kao odgovor, USADA je u priopćenju rekla da WADA ‘bježi uplašeno’ i pokušava se ‘odvratiti od vlastitog neuspjeha u obavljanju svog posla’ kao globalni regulator u rješavanju slučaja kineskih plivača.

– Da se vodstvo WADA-e potrudilo pregledati sve podatke, a ne samo dijelove koji služe njezinom planu, znalo bi da je 100% američkih NCAA sportaša koji su se natjecali na Olimpijskim igrama u Parizu testiralo USADA 2024. – rekao je Tygart.

Izvor: Hina/Denis Lugarić

Nastavi čitati

U trendu