Poveži se s nama

in MREŽA

Završio sedmodnevni trening SOIH – Foruma mladih s invaliditetom

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazana grupa ljudi u unutrašnjem prostoru koji izgleda kao učionica ili sala za sastanke. Osobe su raspoređene tako da neke sjede za stolovima, dok su neke postavljene oko rubova prostorije. Na desnoj strani, jedna osoba stoji i obraća se grupi, što sugerira da se možda održava predavanje ili sastanak. Prostorija ima velike prozore sa šarenim zavjesama, a zidovi su bijeli i bez dekoracija. Ova scena bi mogla biti zanimljiva ili relevantna zbog socijalnog događaja ili edukativne prirode skupa.
Foto: SOIH

Teme radionica najuže su povezane s aktualnim socijalnim politikama u Hrvatskoj koje su pridonijele, kako unapređenju kvalitete života osoba s invaliditetom, tako i u cijelosti pokreta osoba s invaliditetom, i to neovisno življenje, osobna asistencija, inkluzivni dodatak, inkluzivno obrazovanje te inkluzivno zapošljavanje

Pod vodstvom Marija Kovača, kazališnog i filmskog redatelja s bogatim iskustvom u tehnikama Forum teatra te radu s osobama s invaliditetom, proveden je Sedmodnevni trening SOIH – Foruma mladih s invaliditetom u Centru M.A.R.E. u Rovinju, od 1. do 8. rujna 2024. godine.

Jedanaest mladih osoba s invaliditetom naučilo je tehnike rada kroz kazališne radionice kulturalne konfrontacije (Boalovog teatra).

Teme radionica najuže su povezane s aktualnim socijalnim politikama u Hrvatskoj koje su pridonijele, kako unapređenju kvalitete života osoba s invaliditetom, tako i u cijelosti pokreta osoba s invaliditetom, i to neovisno življenje, osobna asistencija, inkluzivni dodatak, inkluzivno obrazovanje te inkluzivno zapošljavanje.

Trening je u cijelosti ispunio svoj cilj jer je, kao prvo, predsjednica SOIH-a Marica Miroć za svaku temu dala zakonsku i stručnu osnovu, potom je vođena rasprava među mladima o njihovim iskustvima u tim područjima, uvježbane su uloge ‘pozitivaca’ i ‘negativaca’ te potom pripremljene predstave prikazane široj publici koju su činili roditelji, ostale osobe s invaliditetom i stručnjaci.

Deset tema obrađeno je u cijelosti, o čemu postoje videozapisi koji će se dostaviti udrugama koje su članice Saveza uključenih u SOIH. Uz navedene predstave, održani su tijekom večernjih sati pub kviz, kreativna radionica oslikavanja loga SOIH – Foruma mladih na majicama te zajednička proslava rođendana, što je stvorilo još veću povezanost među svim sudionicima. Bila je to ujedno i prilika da mlade osobe s invaliditetom tijekom svih sedam dana vode međusobne rasprave i prakticiraju ‘peer counselling’, ali isto tako i da razgovaraju sa stručnjacima i prošire svoja znanja o brojnim drugim temama.

Nakon završetka predstava, Mario Kovač proveo je evaluaciju radionica temeljenih na Boalovom teatru sa aspekta postizanja ciljeva radionice; uključenosti i angažmana sudionika; kvalitete izvođenja i kreativnog izražaja i utjecaja na sudionike. Također, evaluacijski intervju proveden je i s roditeljima i ostalim sudionicima. 

Završni dan bio je posvećen izradi nacrta plana aktivnosti za sljedeću godinu i utvrđivanju tema koje će se putem Zoom-a obrađivati u sljedećem razdoblju. U svrhu osvješćivanja vlastitih snaga i potencijala te poticanja na daljnji osobni rast provedena je i kreativna radionica ‘Cvijet osvješćivanja’ u kojoj su mladi s invaliditetom u latice cvijeta prema naznačenim pitanjima unosili svoje vještine, prepreke koje su uspješno savladali, buduće ciljeve i drugo.

Trening u Rovinju nije samo imao pozitivan učinak na mlade s invaliditetom, već je bio i iznimno koristan za stručne suradnike koji su sudjelovali u organizaciji i provedbi. Kroz rad s mladima, stručnjaci su imali priliku dodatno razviti svoje vještine u radu s osobama s invaliditetom, ali i steći nove uvide u njihove potrebe i svakodnevne izazove. Ova sinergija između korisnika i stručnjaka rezultirala je obostranim rastom i razvojem te je postavila temelje za daljnje aktivnosti.

Empatija i znanje Marija Kovača, kao vrsnog režisera, ali i poznavatelja osoba s invaliditetom učinili su ovaj Sedmodnevni trening čarobnim. Svi sudionici osjetili su snagu umjetnosti kao alata za osnaživanje, suočavanje sa svakodnevnim izazovima, te za kvalitetnije razumijevanje i komunikaciju osoba s invaliditetom s dionicima, bilo da se radi o predstavnicima institucija, obitelji, prijatelja i slično.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

In Metropola

Dan Udruge invalida rada Zagreba 2024.

Objavljeno

/

Slika prikazuje konferencijsku dvoranu ispunjenu ljudima koji sjede i slušaju prezentaciju. Na prednjoj strani prostorije nalaze se dva velika projektora koja prikazuju slajd s tekstom i slikom gradske ulice. Publika je uglavnom starija, a atmosfera izgleda formalno i edukativno. Dvorana je moderna, s ugrađenom rasvjetom i projektorima na stropu.
Foto: Arhiva

Udruga invalida rada Zagreba (UIR Zagreba) obilježit će 58. obljetnicu svoga osnutka 25. i 26. rujna 2024. godine dvodnevnim programom, a pod pokroviteljstvom Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike

Kao Dan UIR Zagreba proglašen je 27. rujna s obzirom na to da je toga datuma 2007. godine UIR Zagreba, nakon 41 godine postojanja, iz skučenih prostora preselio u prostrane prostore, ujedno prilagođene potrebama osoba s invaliditetom.

Ove će godine UIR Zagreba taj dan obilježiti počevši u srijedu, 25. rujna 2024. godine kada će u dvorani hotela Antunović organizirati tematsku tribinu naziva ‘U zdravom tijelu zdrav duh’. Predavači će tom prigodom prisutnima ukazati na važnost i načine očuvanja fizičkog zdravlja. Imajući na umu da je zdravlje najdragocjenija čovjekova imovina, prošle je godine UIR Zagreba kroz tematska predavanja informirao i educirao prisutne o mentalnom zdravlju kao neizostavnom i neizmjerno važnom dijelu sveukupnog zdravlja, a ove godine je fokus stavljen na fizičko zdravlje.

Predavači će biti Bernard Bakač Nado Nikšić, doktorand fizioterapije (‘Zdrava kralježnica’), prof. dr. sc. Dalibor Krpan, prim. dr. med. (‘Nove spoznaje za ispravno liječenje i prevenciju koštano zglobnih bolesti’), Stanko Svečak, prof. (‘Propriocepcija’) i Damir Grbac, trener Wushua – Tai Chi Chuana (Taiji Quan) (‘EU projekt WushuElixir – utjecaj Tai Chi Chuana i Qigonga na zdravlje’).

Po završetku Tribine, UIR Zagreba će održati svečanu dodjelu nagrada, priznanja i zahvalnica zaslužnim članovima, volonterima, ostalim osobama i institucijama zaslužnima za doprinos radu, rastu i promociji UIR Zagreba tijekom jednogodišnjeg razdoblja, a tom prigodom očekuju oko 200 uzvanika.

Idućeg dana, u četvrtak 26. rujna 2024. godine, UIR Zagreba će u svojim prostorima, na adresi Nova cesta 86, organizirati otvorenje pete samostalne izložbe slika Ljiljane Smontare ‘SPOREDNO – u prvom planu’. Potom će Antonio Milanović predstaviti svoju knjigu ‘Svijet se vrti oko OSI! – Iskustveni priručnik za osobe s invaliditetom i o njima’, nakon čega će program nastaviti uz plesnu večer i svirače folklorne skupine UIR Zagreba. Tom prigodom očekuju stotinjak uzvanika.

– Moderno doba u kojem prevladava korištenje digitalne tehnologije poboljšalo je naše živote na različite načine. Međutim, to isto moderno doba nas sve više veže uz digitalne alate što rezultira manjkom fizičkih aktivnosti, ali i slabijim uprezanjem moždanih vijuga, kako to volimo reći. I tijela i umovi nam polako atrofiraju što nikako ne sluti na dobro. Iz tog razloga nastojimo podsjetiti javnost na važnost održavanja i psihičkog i fizičkog zdravlja svake osobe, a pogotovo osobe s invaliditetom čije je zdravlje ionako narušeno – izjavila je Nada Vorkapić, predsjednica UIR Zagreba.

Prema objavljenim statističkim podacima Izvješća Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o osobama s invaliditetom u Republici Hrvatskoj, broj osoba s invaliditetom iz godine u godinu raste. Prema zadnje dostupnim podacima, na dan 4. rujna 2023. godine u Republici Hrvatskoj bilo je registrirano ukupno 657.791 osoba s invaliditetom, odnosno oko 17% ukupnog stanovništva Republike Hrvatske. Prema zadnje objavljenim podacima Statističkih informacija Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, u srpnju 2024. godine, u Republici Hrvatskoj bilo je registrirano 86.733 invalida rada, što predstavlja 13,19% ukupnog broja osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj. UIR Zagreba je na dan 31. kolovoza 2023. godine imala registriranih 6884 članova, odnosno 33,30% ukupnog broja invalida rada registriranih na području grada Zagreba i Zagrebačke županije.

Izvor: UIR Zagreba

Nastavi čitati

in MREŽA

DI-MARC Program obuke osoba s invaliditetom u području digitalnog marketinga

Objavljeno

/

Slika prikazuje promotivni plakat za projekt pod nazivom "DI-MARK", koji je usmjeren na osnaživanje osoba s tjelesnim invaliditetom za rad na daljinu kroz unapređenje digitalnih marketing kompetencija. U gornjem dijelu slike nalaze se logotipi projekta i informacija da je projekt sufinanciran od strane Europske unije i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Na desnoj strani slike prikazan je laptop s megafonom, dok se oko laptopa nalaze ikone s palčevima gore, što simbolizira društvene mreže i digitalni marketing.
Foto: posi.hr

Projektni partneri koji provode projekt DI-MARC organizirali su 11. rujna 2024. godine okrugli stol tijekom kojeg su predstavljeni edukacijski programi koji imaju za cilj razvoj digitalnih kompetencija osoba s invaliditetom

Okrugli stol održan je u Beogradu, a putem online platforme pratio ga je i Mario Burek, savjetnik iz Područnog ureda Pravobranitelja za osobe s invaliditetom u Osijeku.

Projekt DI-MARC provode Institut ekonomskih nauka Beograd (Srbija) kao voditelj projekta te devet projektnih partnera iz Srbije, Hrvatske i Crne Gore: Regionalna agencija za razvoj i europske integracije, Beograd (Srbija), Udruženje osoba sa invaliditetom Beograd (Srbija), Jaglac – udruženje osoba sa intelektualnim teškoćama, Orahovica (Hrvatska), Centar za poduzetništvo, Osijek (Hrvatska), Poduzetničko-razvojni centar Općine Erdut (Hrvatska), Općina Erdut (Hrvatska), MAMM, Nikšić (Crna Gora), Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore, Podgorica (Crna Gora) i Općina Kotor (Crna Gora).

Projekt se provodi se od 1. listopada 2023. do 30. rujna 2025. godine, a odobren je kao jedan od najbolje ocijenjenih projekata u području zapošljavanje i socijalne inovacije okviru visoko konkurentnog natječaja 2022 SOC-INNOV Europskog socijalnog fonda plus, koji je otvoren i zemljama kandidatkinjama za članstvo u Europskoj uniji.

Projekt DI-MARC usmjeren je na korištenje digitalnih tehnologija za poboljšanje uključenosti, odnosno poboljšanje digitalnih marketinških kompetencija i vještina osoba s tjelesnim invaliditetom za rad na daljinu (remote work).

Rad na daljinu nudi izniman potencijal za zapošljavanje osoba s invaliditetom za koje i dalje postoje brojni izazovi na tržištu rada, između ostalog i nedostatak digitalnih vještina potrebnih za zapošljavanje, kako na tradicionalnom tržištu rada tako i na udaljenim digitalnim radnim platformama (Upwork, Freelancer, Fiverr). Stoga, cilj projekta je unaprijediti kompetencije osoba s invaliditetom provodeći prije svega procjenu razine njihovih postojećih vještina i kompetencija te slijedom rezultata inicijalne procjene izradom i provedbom programa obuke za izgradnju i poboljšanje vještina i kompetencija potrebnih za rad.

Područje digitalnog marketinga odabrano je kao primarno zbog značajnog povećanja potražnje za poslovima u ovom području na udaljenim radnim platformama te činjenice da su mogućnosti zapošljavanja osoba s tjelesnim invaliditetom iznimno velike upravo u području digitalnog marketinga.

Okrugli stol održan 11. rujna 2024. godine okupio je projektne partnere, predstavnike organizacija osoba s invaliditetom, donositelje odluka i stručnjake iz različitih institucija te freelancere koji se bave digitalnim marketingom. Tijekom okruglog stola predstavljen je edukacijski program za područje digitalnog marketinga, uključujući strategiju, marketing na društvenim mrežama i marketing sadržaja. Program je izrađen na temelju detaljne analize trenutnih kapaciteta, interesa i potreba osoba s invaliditetom koje su sudjelovale u istraživanju (gotovo 400 sudionika iz tri države) te bi njegova uporaba budućim polaznicima trebala omogućiti stjecanje potrebnih vještina i znanja za uspješan rad u digitalnom okruženju.

Uz predstavljanje programa i dosadašnjih rezultata projekta, sudionici okruglog stola su raspravljali o izazovima i mogućnostima koje osobe s invaliditetom imaju u području digitalnog marketinga, kako u sklopu samog projekta, tako i nakon njegovog završetka, u odnosu na planirane rezultate.

Pravobranitelj za osobe s invaliditetom pruža aktivnu podršku u provedbi pojedinih projektnih aktivnosti te prati rezultate projekta koji će omogućiti ravnopravno sudjelovanje osoba s invaliditetom u digitalnom okruženju te im pružiti priliku za profesionalni razvoj i uspješnije uključivanje na tržište rada.

Izvor: posi.hr

Nastavi čitati

in MREŽA

DUBROVNIK Održan Orijentacijsko-inovacijski kamp

Objavljeno

/

Na fotografiji su prikazana djeca u bijelim kimonima i neki koji nisu u kimonima u sportskoj dvorani. Djeca vježbaju karate. Dvoranski parket je plave boje, a na fotografiji se vide se jedan gol i jedan koš te puno sportskih rekvizita na parketu. Svjetlo u dvoranu dopire s plafona ali i izvana kroz prozor.
Foto: dubrovnik.hr

Ako se ovako nastavi raditi s djecom s teškoćama u razvoju u Dubrovniku, nema sumnje da će uskoro niknuti novi hrvatski paraolimpijci koji će, u godinama koje slijede, nastaviti uveseljavati hrvatsku sportsku javnost

U Dubrovniku je početkom rujna održan Orijentacijsko-inovacijski kamp. Kamp je organiziran u sklopu projekta Grada Dubrovnika ‘Športske aktivnosti za osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju’ za sudionike projekta, a organizirali su ga djelatnici Upravnog odjela za obrazovanje, sport, socijalnu skrb i civilno društvo, zajedno s članovima stručnog tima projekta. 

Cilj projekta povodom kojeg je kamp organiziran je bavljenje sportom osoba s invaliditetom kako bi se ispunila njihova čežnja da se bave fizičkom aktivnošću, a usporio proces napretka njihove bolesti i poboljša kvaliteta njihova života.

Na kampu su sudjelovali treneri djece s teškoćama u razvoju upijajući nova znanja kako bi djeci mogli priuštiti što kvalitetniji način treniranja.

U jutarnjem djelu programa, u Centru za djecu, mlade i obitelj, održala su se predavanja za trenere. Prvo predavanje održala je Lorena Draženović na temu ‘Važnost prilagođenih tjelesnih aktivnosti za razvoj djece s teškoćama u razvoju’. Mirko Samardžić, trener Plivačkog kluba ‘Cipal’, predstavio je svoj rad i rad svojih kolega održavši prezentaciju na temu ‘Uključivanje i rad s mladima paraplivačima’.

Od Marka Brusača okupljeni su mogli čuti o radu Centra za autizam Rijeka. Brusač je rad Centra predstavio kroz prezentaciju pod nazivom ‘Prilagođene tjelesne aktivnosti za rad s djecom s poremećajem iz autističnog spektra’.

U sklopu popodnevnog programa kampa, u dvorani Osnovne škole Marina Držića, održala se prezentacija rada dubrovačkih sportskih klubova koji sudjeluju u projektu ‘Športske aktivnosti za osobe s invaliditetom’.

Sve nazočne pozdravio je pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb, i civilno društvo Dživo Brčić zahvalivši svima koji sudjeluju u ovom projektu koji je donio puno dobrih stvari djeci s teškoćama u razvoju na području Dubrovnika.

Na kampu su sudjelovali i članovi Parasportskog saveza Grada Splita koji su tako još jednom pokazali kako koriste svaku priliku za usavršavanje kako bi splitskim parasportašima i onima koji će to tek postati prenijeli svoje znanje i vještine te na taj način stvorili nove paraolimpijce koji će braniti hrvatsku sportsku čast i donositi nove medalje s Paraolimpijskih igara.

Podsjetimo, Grad Dubrovnik je 2023. godine nagrađen za provedbu projekta ‘Športske aktivnosti za osobe s invaliditetom’ poveljom Saveza društva ‘Naša djeca’, za najakciju u 2023. godini.

Posebna vrijednost projekta je formiranje stručnog tima projekta u sastavu Elvis Agović, Ana Radišić i Lea Burić, koji svakodnevno pomaže u samoj orijentaciji djece i mladih prema pojedinim sportovima, kao i u radu sportskih djelatnika u dubrovačkim sportskim klubovima.

Za provođenje aktivnosti u sportu osoba s invaliditetom iz proračuna Grada Dubrovnika za 2024. godinu, izdvojeno je 130.000,00 eura.

Zanimljive prezentacije koje su održane u sklopu kampa ‘Športske aktivnosti za osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju’ dokazuju kako se u sport osoba s invaliditetom na jugu Hrvatske ulaže jako puno te kako je ljudima ovdje zaista stalo do razvoja djece s teškoćama u razvoju.

Ako se ovako nastavi raditi s djecom s teškoćama u razvoju u Dubrovniku, nema sumnje da će uskoro niknuti novi hrvatski paraolimpijci koji će, u godinama koje slijede, nastaviti uveseljavati hrvatsku sportsku javnost.

Nastavi čitati

U trendu