Connect with us

Kultura

ZAGORKINIH 30 Predavanje Ivane Kuhar o najvećoj književnici u Hrvata

Objavljeno

/

Foto: Zagorka.net

Pri kraju ove za Zagorku jubilarne godine, ovim se predavanjem prizvala 1931. godina, u kojoj je naša novinarka i književnica proslavila 30. objetnicu vlastitoga novinarskoga rada te društvenog i kulturnog djelovanja

U sklopu ciklusa predavanja u Memorijalnom stanu Marije Jurić Zagorke, Centar za ženske studije upriičio je u ponedjeljak, 11. prosinca, online predavanje Ivane Kuhar, više arhivistice Hrvatskog državnog arhiva, pod nazivom ‘Zagorkinih 30: Proslava jubileja i 1931. godina’.

Pri kraju ove za Zagorku jubilarne godine, ovim se predavanjem prizvala 1931. godina, u kojoj je naša novinarka i književnica proslavila 30. objetnicu vlastitoga novinarskoga rada te društvenog i kulturnog djelovanja.

Na predavanju je pojašnjeno da je 1931. godina u životu hrvatskih građana, tada stanovnika Kraljevine Jugoslavije, donijela mnoga uzbuđenja u političkom i društvenom smislu, počevši visokim posjetom kraljevskoga para Karađorđević Zagrebu i završivši njihovim posjetom Zagorju, Prigorju i zagrebačkoj okolici u lipnju. Presječena je ubojstvom Milana Šufflayja, potresima i elementarnim nepogodama u zemlji i svijetu.

Zagorka je u 1931. navršila 58 godina. Jutarnji list je detaljno pratio posjet kralja Aleksandra i kraljice Marije Zagrebu, u razdoblju od 25. siječnja do 4. veljače. Zagorka je napravila intervju s kraljicom Marijom. Susrele su se 31. siječnja 1931. u Domaćinskoj školi, pri čemu je Zagorka bila predstavnica ‘Kola domaćica’, a kasnije istog dana susret je ponovno bio u Ženskoj udruzi u Praškoj ulici.

Kraljica Marija je u travnju 1931. u Splitu bila kuma luksuznom trgovačkom parobrodu ‘Kraljica Marija’, a u svibnju je u tom gradu boravila s rođakinjama i sinovima. U rujnu je s prestolonasljednikom Petrom prisustvovala posveti zastave Jadranske straže u Zagrebu.

Inače, Zagorka je karijeru započela 1896. godine, i to anonimnim prilozima listovima ‘Hrvatski branik’ i ‘Posavska Hrvatska’, a krajem te godine ušla je u redakciju ‘Obzora’ kao korektorica, a uskoro i kao novinarka. U ‘Obzoru’ je ostala do 1917. godine, pišući političke reportaže, putopisne crtice, biografske skice, autobiografske bilješke, humoreske, novelete i feljtone. Godine 1903. postala je neformalna glavna urednica lista za vrijeme uhićenja glavnog urednika. Od 1906. do 1907. bila je izvjestiteljica iz zajedničkog Ugarsko-hrvatskog sabora u Budimpešti, a 1909. godine izvjestiteljica iz Beča o Friedjungovom procesu.

U ‘Obzoru’ su joj objavljeni romani ‘Roblje’ i ‘Vlatko Šaretić’, a u ‘Malim novinama’ objavljeni su ‘Tajna krvavog mosta’ i ‘Grička vještica’.

Pred kraj Prvog svjetskog rata prekinula je suradnju s ‘Obzorom’ i prešla je u ‘Jutarnji list’. Pisala je kriminalističke reportaže i feljton roman ‘Crveni ocean’, društvene priloge, priloge za nedjeljni zabavnik, ali sve nepotpisano. Ujedno, feljton roman ‘Gordana’, bogato ilustriran, objavljivan je u pravilnim nastavcima uz dramatične najave nastavaka.

Do 1917. godine ima objavljena još dva romana – ‘Kneginja iz Petrinjske ulice’ i ‘Republikanci’.

Uz sve bavila se i dramaturgijom, tako da je dramatizirana Šenoina ‘Kletva’ za Hrvatsko narodno kazalište i njezina ‘Grička vještica’.

U povodu Zagorkinog 30. jubileja, izvedena je svečana premijera predstave ‘Kći Lotršćaka’, čiji je redatelj Tito Strozzi, a scenarij je napisao Marijan Tepeša. Kao poklon dobila je kraljičinu sliku s potpisom i lovorov vijenac. Predstava je izvedena dva puta 1931. godine, a u Memorijalnom stanu sačuvano je šest lenti povodom tog događaja.

Do 1931. godine za ‘Jutarnji list’ napisala je pet feljton romana: ‘Kći Lotršćaka’, ‘Dvorska kamarila Marije Terezije’, ‘Buntovnik na prijestolju’, ‘Kameni križari’, ‘Suparnica Marije Terezije’. Ujedno je objavila nekoliko feljton romana i u drugim listovima, a javljala se i u pripovjetkama i člancima u više od 20 drugih časopisa.

U 1932. godini Zagorka je i dalje bila urednica ‘Ženskog lista’, ali je živjela u financijskoj neizvjesnosti, a spomenuta je i operacija žuči. Ukinuta joj je objava feljton romana ‘Proročanstvo s Kamenitih vrata’ u ‘Jutarnjem listu’.

Program financijski podupire Grad Zagreb.

Nastavite čitati
Oglas Zagreb2025 boccia
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Kultura

U Šibeniku svečano otvoren 65. Međunarodni dječji festival

Objavljeno

/

Napisao/la:

Velika publika sjedi na tribinama postavljenima na otvorenom, ispred osvijetljene povijesne katedrale u Šibeniku. Riječ je o večernjoj kulturnoj manifestaciji, vjerojatno kazališnoj predstavi ili koncertu. Na pozornici se nalaze rekviziti i reflektori, a zgrade oko trga su u toplim tonovima zbog rasvjete. Atmosfera je svečana, kulturna i ljetna.
Foto: Hina/MDF Šibenik

Podizanjem festivalske zastave u subotu navečer na Trgu Republike Hrvatske otvoren je 65. Međunarodni dječji festival u Šibeniku, a u programu svečanog otvorenja izveden je mjuzikl ‘Ptica čarobnih krila’ u režiji Peđe Gvozdanića

Mjuzikl su na ljetnoj pozornici, između katedrale sv. Jakova i Gradske vijećnice, izveli Dječji zbor ‘Zdravo maleni’ i polaznici Dramske radionice šibenskog HNK te kazališni glumci Lucija Alfier i Kristijan Šupe. Festivalska publika izvedbu šibenskih mališana nagradila je gromoglasnim pljeskom.

Uoči otvorenja Festivala, publici su se obratili Ivica Poljičak, izaslanik ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek, Zdravo Zima, posebni savjetnik za kulturu predsjednika RH Zorana Milanovića te gradonačelnik Šibenika, Željko Burić.

Burić je Festivalu čestitao 65. rođendan, zaželio mu još mnogo godina djelovanja, uz poruku da će Šibenik iduća dva tjedna živjeti u znaku djece koja će biti središte svih zbivanja i sve će biti podređeno upravo njima i njihovom stvaralaštvu.

Mjuzikl ‘Ptica čarobnih krila’, osim što je oduševio publiku, označio je i novo doba kazališne produkcije domaćeg teatra budući da će predstava igrati i u predstojećoj kazališnoj sezoni.

Šibenska su djeca tjednima uoči Festivala u dvorani Gimnazije Antuna Vrančića, a potom i na ljetnoj pozornici u večernjim satima marljivo vježbala za predstavu koja je prvi put izvedena na otvaranju 44. MDF-u u režiji nagrađivanog hrvatskog filmskog i kazališnog glumca Mate Gulina. Njihovi nasljednici, 21 godinu kasnije, ponovno su oduševili gledatelje – velike i male, a sve je oduševio i vatromet na šibenskoj rivi na završetku svečanog programa.

Međunarodni dječji festival u Šibeniku trajat će do 28. lipnja.

Tijekom dva festivalska tjedna bit će izvedeno 200 programa sa 2500 sudionika iz devet zemalja svijeta.

Ove godine naglasak je na programima koji će biti izvedeni na šibenskim ulicama i trgovima zbog energetske obnove ustanova u kulturi u strogom centru Šibenika čime je Festival ostao bez nekoliko lokacija za održavanje različitih vrsta programa.

Osim u Šibeniku, dio programa bit će izveden u nekoliko mjesta i gradova u Šibensko-kninskoj županiji te u Zadarskoj, Splitsko-dalmatinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji. 

Nastavite čitati

Kultura

TIFLOLOŠKI MUZEJ Otvorena izložba ‘Prstohvat umijeća’

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na fotografiji je prikazana grupa od šest osoba koje se nalaze u galeriji ili izložbenom prostoru. Pod je drveni, a zidovi su bijeli, što omogućava umjetničkim djelima na zidu da dođu do izražaja. Vidljive su skulpture ili instalacije, što sugerira da se radi o umjetničkom događaju. Osobe na slici su raznolike po odjevnim kombinacijama – jedna nosi crvenu majicu i crne kratke hlače, dok ostali imaju različite stilove odjeće. S desne strane slike nalazi se stol s nekoliko predmeta na njemu, možda pripadajući izložbi. Atmosfera djeluje zanimljivo i kulturno, kao da ljudi razgledavaju ili raspravljaju o umjetnosti.
Foto: Anita Blažinović

Projekt potiče inkluziju i razumijevanje – omogućava slijepim i slabovidnim učenicima aktivno sudjelovanje u umjetničkom stvaranju, zajedno s vršnjacima bez oštećenja vida

U Tiflološkom muzeju u Zagrebu 12. lipnja 2025. svečano je otvorena izložba ‘Prstohvat umijeća’, koja je okupila brojne posjetitelje, predstavnike institucija, organizacija te Ministarstva kulture i medija.

Izložba prikazuje radove učenika nastale kroz deset kiparskih radionica održanih u sklopu istoimenog projekta. U radionicama su sudjelovali učenici Centra za odgoj i obrazovanje Vinko Bek i Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Zagreb, pod vodstvom profesorice likovne umjetnosti Tanje Parlov i nastavnika iz ŠPUD-a. Projekt je organiziralo Udruženje za unapređivanje obrazovanja slijepih i slabovidnih osoba.

Projekt ima za cilj poticanje inkluzije i razumijevanja, omogućujući slijepim i slabovidnim učenicima ravnopravno sudjelovanje u umjetničkom stvaralaštvu, zajedno s vršnjacima bez oštećenja vida. Zajedničkim radom, kroz tišinu, dodir i međusobno povjerenje, nastali su radovi koji nadilaze vizualni dojam – oni su izraz osjeta, prisutnosti i poštovanja.

Tijekom višemjesečnih radionica učenici su istraživali različite kiparske tehnike – od modeliranja glinom i izrade reljefa, do kreiranja pokretnih skulptura i papirnatih instalacija. Koristili su neuobičajene materijale poput žice, selotejpa i izolir-trake za izradu skulptura kukaca, eksperimentirali s japanskom tehnikom kirigamija te zajednički izrađivali mural sastavljen od glinenih ploča. Neki su radovi obojani, dok su drugi oblikovani u trodimenzionalne kompozicije pomoću novinskog papira i pik traka.

Izložba donosi uvid u cijeli proces rada i pokazuje kako kiparska umjetnost može postati sredstvo kreativnog izražavanja, međusobnog razumijevanja i suradnje – posebno u inkluzivnom obrazovnom okruženju. Radovi su raznoliki, taktilni i vizualno dojmljivi, a svaki nosi osobni pečat učenika, istodobno doprinoseći zajedničkoj umjetničkoj cjelini.

Projekt je financiran sredstvima Ministarstva kulture, a izložba će biti otvorena do 1. kolovoza 2025. godine. Ulaz je slobodan, a postav je u cijelosti prilagođen osobama s oštećenjem vida i drugim posjetiteljima s invaliditetom.

Nastavite čitati

Kultura

Tiflološki muzej poziva na izložbu ‘Prstohvat umijeća’

Objavljeno

/

Napisao/la:

Plakat izložbe pod nazivom Prstohvat umijeća, najavljuje otvorenje 12. lipnja 2025. u 12 sati u Tiflološkom muzeju u Zagrebu. Na izložbi će biti predstavljeni likovni radovi učenika Centra za odgoj i obrazovanje "Vinko Bek" i Škole primijenjene umjetnosti i dizajna iz Zagreba, u organizaciji udruge UUOSSO. Lijeva polovica plakata je plave boje s tekstom, dok je desna polovica ilustracija glinene skulpture ljudskog lica, koje dotiču ilustrirane šarene ruke (ružičasta, žuta i crvena). U pozadini su apstraktne obojene površine. Na dnu plakata nalaze se logotipi organizatora.
Foto: Tiflološki muzej

Prstohvat umijeća naziv je izložbe nastale kao rezultat kiparskih radionica koje su okupile učenike Centra za odgoj i obrazovanje ‘Vinko Bek’ i Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna iz Zagreba

Poslušaj članak

Projekt je razvijen u suradnji s Udruženjem za unapređivanje obrazovanja slijepih i slabovidnih osoba (UUOSSO), a radionice je vodila Tanja Parlov, pedagoginja i umjetnica s dugogodišnjim iskustvom rada u Centru ‘Vinko Bek’.

Kroz različite kiparske tehnike učenici su zajednički istraživali dodir, prostor, boju i međusobnu suradnju, gradeći radove koji svjedoče o kreativnosti, povjerenju i ljepoti razlika.

Kroz suradnju, dijalog bez riječi, tišinu i povjerenje, nastali su radovi koji nisu samo vizualno snažni – oni su tragovi dodira, slušanja i međusobnog poštovanja.

Projekt potiče inkluziju i razumijevanje – omogućava slijepim i slabovidnim učenicima aktivno sudjelovanje u umjetničkom stvaranju, zajedno s vršnjacima bez oštećenja vida.

Izložba se može razgledati u Tiflološkom muzeju, Draškovićeva 80/II od 12. lipnja do 1. kolovoza 2025. godine.

Nastavite čitati

U trendu