Udruga invalida rada Zagreba (UIR Zagreba) pripremila je prošlog tjedna predavanje o dijabetesu i dijabetičkom stopalu te predstavljanje obuće za dijabetičare
Zainteresiranim članovima, koji su popunili cijelu dvoranu, predstavili su se predstavnici Diastepa sa sjedištem u Osijeku – Marko Zovko i Dominik Čepić, koji proizvode obuću za dijabetičare, dok je medicinska sestra Josipa Belev iz bolnice Rebro u Zagrebu održala predavanje o dijabetesu i dijabetičkom stopalu.
Kako se u Hrvatskoj godišnje izvrši oko 1600 amputacija noge ili dijela noge dijabetičara, iz Diastepa su donijeli dobre vijesti da se njihove ortopedske cipele za dijabetičare rade po mjeri svakog korisnika i da su odobrene od HZZO-a. Sve se ručno rade i garancija na njih je tri godine.
Koliko je poznato, jedini u Republici Hrvatskoj, a možda i šire, stručno izrađuju cipele za dijabetičko stopalo, koje imaju sposobnost čak izbalansirati i izbočene kosti. Inače, cipela je ravna, ali unutra sadrži posebne uloške koji doprinose totalnom balansu. Kada netko ima kraću nogu, postoji mogućnost izrade cipela i s povišenjem.
Specijalne cipele za dijabetičare rješavaju probleme utrnulosti i hladnoće nogu, žuljeve, kao i rane koje ne zacjeljuju. U našoj zemlji može se dobiti svake dvije godine besplatno po jedan par cipela preko HZZO-a. Iz Diastepa imaju saznanja da je u lipnju podnijelo 78 ljudi zahtjeve za dijabetičke cipele, međutim za sada ih je prošlo samo četiri.
Dijabetes je kao bolest četvrta na ljestvici uzroka smrtnosti, tako da je često nazvan ‘šuljajući ubojica’. Od pojave stvarnog dijabetesa do detektiranja potrebno je oko pet do šest godina.
Na radost svih prisutnih, bilo je omogućeno besplatno 3D skeniranje stopala, budući da dijabetes mijenja stopalo pa često lijevo i desno stopalo nisu isti broj. Najmoderniji skener određuje svaku kritičnu točku stopala. Skeniranje je provedeno u prisutnosti medicinskog osoblja, koje je odgovaralo na pitanja i davalo važne savjete za preveniranje komplikacija. Istaknuto je da sam skener može sve izmjeriti u desetinku milimetra tako da je vrlo pouzdano sredstvo.
Svaki napravljeni sken stopala dostavljen je naknadno članovima Udruge invalida rada Zagreba na email, a isti se može priložiti komisiji za odobrenje besplatnih dijabetičkih cipela.
Prema statistikama, u četiri od pet slučajeva stopala će biti sačuvana od komplikacija uzrokovanih dijabetesom, ako se nosi obuća po mjeri i uz preventivno praćenje stopala.
Redovni proces nabave cipela preko Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje traje do šest mjeseci, a potrebno je od obiteljskog liječnika zatražiti uputnicu za specijalistu dijabetologa, odnosno endokrinologa, koji nakon toga doznačuje cipelu. Potom se doznaka nosi u nadležni HZZO, koji nakon komisijskog pregleda šalje doznaku Diastepu u proizvodnju. Također se može u Diastepu naručiti i dodatni par cipela – moderne tenisice ili zimska obuća, odnosno zimska varijanta koja ne prokišnjava te ljetna varijanta koja je prozračna, koje se mogu naplaćuju uz mogućnost rata, a po mjerama nogu izrađuju se za najviše tri tjedna.
Na pitanje da li mogu obići članove i kod kuće, iz Diastepa su rekli da mogu, i to uz besplatni sken stopala. Naveli su da ih se može pronaći i na Zagrebačkom velesajmu.
Ovaj tjedan UIR Zagreba 12. studenoga u 15 sati organizira predavanje o kralježnici – doktorand fizioterapije Bernard Bakac Niksic Nado, vlasnik i ravnatelj Poliklinike NADO, na temu ‘Zdrava kralježnica u trećoj životnoj dobi’, a idući utorak 19. studenoga u 14:30 sati predavanje na temu ‘Inkluzivni dodatak’, od strane Leke Sokolaja, izvršnog direktora Hrvatskog saveza udruga invalida rada i člana radne skupine za izradu Zakona o inkluzivnom dodatku, kao partnera na Programu ‘Savjetom prema inkluziji’.
Kraj studenog obilježit će Sokolajevo predavanje u utorak 26. studenoga s početkom u 14:30 sati, na temu ‘Nasilje nad starijim osobama’, koje će biti provedeno u okviru trogodišnjeg programa ‘Savjetom prema inkluziji’, koji sufinancira Grad Zagreb iz gradskog proračuna.