Ovogodišnja tema je ‘Konvencija UN o pravima osoba s invaliditetom – o nama uvijek s nama – od slogana do realnosti’
Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH) u suorganizaciji sa Zavodom za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje i ove godine tradicionalno održava dvodnevni ’28. hrvatski simpozij osoba s invaliditetom s međunarodnim sudjelovanjem’, najveći godišnji skup osoba s invaliditetom u regiji o temi ‘Konvencija UN o pravima osoba s invaliditetom – o nama uvijek s nama – od slogana do realnosti’.
Svečanom otvorenju Simpozija ovog ponedjeljka, 27. studenog 2023., u hotelu Diplomat nazočili su brojni visoki gosti, predstavnici saveza, udruga, organizacija i veliki broj osoba s invaliditetom, a pozdravne govore prisutnima su uputili predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, predsjednica SOIH-a Marica Marić, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom i izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba Lora Vidović, ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Ante Lončar, zamjenica ravnateljice Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom Ankica Čulo, ravnatelj Uprave za potporu i unapređenje sustava odgoja i obrazovanja Ministarstva znanosti i obrazovanja Momir Karin, državna tajnica – izaslanica ministra rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marija Pletikosa i saborska zastupnica Ljubica Lukačić, video porukom obratio se predsjednik Europskog foruma osoba s invaliditetom Yannis Vardakastanis.
Na početku Simpozija predsjednica SOIH-a uputila je emotivnu zahvalu pravobraniteljici Anki Slonjšak zaželjevši joj puno uspjeha u daljnjem životu i radu.
– Osobe s invaliditetom, savezi i udruge bili su mi partner od početka, a zahvaljujem i medijima jer bez svih vas ne bi bilo ni Ureda pravobraniteljice. Od saveza i udruga sam uvijek imala potporu i svima veliko hvala na suradnji i nadam se da će se ona nastaviti i s novim pravobraniteljem, a meni je Ured kao moje dijete, od prvog čavla, prvog prostora, proračuna i svih onih sitnica i krupnica koje su bile bitne, do danas jedne institucije koja ima svoj renome, pozitivne prakse, prepoznata je i u međunarodnim vodama. Sve ono što činite uvijek imajte na umu da svatko od nas nažalost može jednog dana biti osoba s invaliditetom i nemojte zaboraviti da sve što se radi treba biti na korist osoba s invaliditetom – poručila je donedavna pravobraniteljica Anka Slonjšak.
– Priča o ljudima s invaliditetom, njihovim pravima i potrebama nije od jučer i ne bi bilo pošteno i točno kada bismo rekli da se o tome nikad nije govorilo. Pričalo se puno, ali se nije ništa radilo. Ovo je važna tema koja se polako probijala i trebalo je puno strpljenja. Zato mi je drago da ste uspjeli izboriti određena prava – poručio je predsjednik Milanović.
– Budite uporni tako da ono što ste ostvarili postane kontinuitet i rutina jer ćete u protivnom morati krenuti ispočetka – kazao je predsjednik Zoran Milanović.
– Pred kraj mandata ove vlade možemo zaključiti da smo uspjeli donijeti dva velika zakona koja smo godinama očekivali, odnosno Zakon o inkluzivnom dodatku bit će donesen do kraja zasjedanja zimskog dijela Hrvatskog sabora – kazala je saborska zastupnica Ljubica Lukačić i osvrnula se na nedavno donijet Zakon o povlasticama u prometu koji je također bio dugoočekivan.
– U kratko vrijeme donijeli smo puno zakona za kvalitetniji život osoba s invaliditetom – poručila je Lukačić.
– Ove godine obilježavamo 15 godina primjene Konvencije UN-a u Republici Hrvatskoj i 10 godina od ulaska Hrvatske u Europsku uniju, a također obilježavamo 10 godina od ulaska SOIH-a u Europski forum osoba s invaliditetom.
Moram reći da kroz 15 godina imamo puno postignuća, ali je ostalo i jako puno izazova koje trebamo riješiti. Trenutno smo riješili ključna pitanja, a to je pitanje osobne asistencije i pitanje inkluzivnog dodatka, odnosno pitanje dodatnih sredstava za ono što osobe s invaliditetom moraju kupiti, nadoplatiti i što im društvo nije omogućilo da koriste. Također je unaprijeđen Zakon o povlasticama u cestovnom prometu i Zakon o socijalnoj skrbi, ali i puno drugih rezultata imamo. Ono što želimo da se unaprijedi je rana intervencija za djecu i početkom godine bit će raspisan natječaj za projekt ‘Odmor od skrbi’. Drugo što jako želimo unaprijediti je Pravilnik o ortopedskim i drugim tehničkim pomagalima koji je zastario. Socijalno stanovanje je još jedno područje koje želimo unaprijediti, da se donese strategija, ali i zakoni. Ono što je još jako važno su mobilni timovi koji bi pomagali starijim osobama s invaliditetom, ali i djelovali u sustavu da se poboljša kvaliteta života osoba s invaliditetom – kazala je Marica Mirić, predsjednica SOIH-a.
Program Simpozija tematski se odnosi na područja: zapošljavanje, inkluzivno obrazovanje, sport za osobe s invaliditetom i položaj žena s invaliditetom.
Drugi dan Simpozija, odnosno danas, održat će se konferencija ‘Zajedno znanjem’ pod motom ‘Nije znanje znanje znati, već je znanje znanje dati’. Ova konferencija se održava u okviru Razvojne suradnje u području centara znanja za društveni razvoj Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, kao rasprava o uključivanju organiziranog civilnog društva iz programskog područja svakog Centra znanja u stvaranje uključive i solidarne Hrvatske, digitalne Hrvatske i zelene i održive Hrvatske.
Simpozij se održava pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske, Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike i Grada Zagreba.
Veoma sam zadovoljna sa ovim što sam pročitala, puno toga
se toga napravilo za invalide , čekam da se donese zakon o ekluzivnom dodatka.
Ja sam isto invalid za sada dobivam tuđu njegu I pomoć koja mi je priznata trajno.
Lijepi slogan “nije znanje znati, već znanje dati ”
Lijepo ste napisali nije znanje imati.
Veseli me novi projekt koji će te pokrenuti Odmor o skrbi.
Da će se raspravljati o uključivanje invalida u zapošljavanje , sport , položaj žena sa invaliditetom.
Ada
28/11/2023 at 18:20
Veoma sam zadovoljna sa ovim što sam pročitala, puno toga
se toga napravilo za invalide , čekam da se donese zakon o ekluzivnom dodatka.
Ja sam isto invalid za sada dobivam tuđu njegu I pomoć koja mi je priznata trajno.
Lijepi slogan “nije znanje znati, već znanje dati ”
Lijepo ste napisali nije znanje imati.
Veseli me novi projekt koji će te pokrenuti Odmor o skrbi.
Da će se raspravljati o uključivanje invalida u zapošljavanje , sport , položaj žena sa invaliditetom.