Kutak za stručnjake

Topliji dani i boravak vani znače više krpelja

Objavljeno

/

Foto: Pixabay

Od bolesti koje prenose krpelji su u Hrvatskoj najčešće Lyme borelioza i krpeljni meningoencefalitis, a rjeđe tularemija, Mediteranska pjegava groznica, anaplazmoza, babezioza, erlihioza, što je uvjetovano prirodnim staništem prenosioca – krpelja – s pogodnim uvjetima za njihovo razmnožavanje pa se pojavljuju samo u endemičnim područjima

Krpelja ima posvuda, a hrane krvlju životinja i čovjeka te mogu prenositi zarazne bolesti, uključujući i one koje su zajedničke ljudima i životinjama.

U Hrvatskoj imamo dokazanih 27 vrsta krpelja i ne prenose svi bolesti u svim okruženjima. Do sada je u Hrvatskoj dokazano dvadesetak uzročnika (virusa, bakterija, rikecija i parazita) opasnih za ljudsko zdravlje. Zanimljiv je podatak da je prvi slučaj humane babezioze u svijetu dokazan 1957. u Hrvatskoj.

Od bolesti koje prenose krpelji su u Hrvatskoj najčešće Lyme borelioza i krpeljni meningoencefalitis, a rjeđe tularemija, Mediteranska pjegava groznica, anaplazmoza, babezioza, erlihioza, što je uvjetovano prirodnim staništem prenosioca – krpelja – s pogodnim uvjetima za njihovo razmnožavanje pa se pojavljuju samo u endemičnim područjima.

Kako bi se spriječio ubod krpelja potrebno je nositi odjeću dugih rukava i duge nogavice, glavu treba zaštititi kapom, izbjegavati odjeću tamnih boja jer se na njoj teško vide krpelji, izbjegavati odjeću s dlačicama poput vune, koristiti repelentno sredstvo.

Krpelji se nalaze na listovima i granama grmova, niskog raslinja do visine od jednog metra, u šikarama, pretežno u prizemnom sloju šuma. Najčešće se zaraze prilikom hranjenja na šumskim životinjama i glodavcima, a onda svojim ubodom zarazu mogu prenijeti i na čovjeka kad se on nađe u njihovu prirodnom okolišu.

Ako vam se dogodi ujed krpelja, nikako ga ne stišćite uz kožu, ne premazujte benzinom, lakom za nokte i sličnim sredstvima, nego ga lagano primite pincetom ili prstima  za trup i uklonite s tijela i pratite promjene na koži iza toga. Važno ga je ukloniti unutar 24 sata od ujeda pri čemu je vjerojatnost zaraze najmanja. Koža će imati crvenilo na mjestu ujeda, ali tada nije nužno posjetiti liječnika, nego u slučaju ako se taj eritem prstenasto širi oko ujeda te u slučaju općih simptoma povišene temperature, mučnine, povraćanja, smetnje svjetla i  glavobolje.

U trendu

Exit mobile version