Kutak za stručnjake

SVJETSKI DAN ŠEĆERNE BOLESTI Prepoznajte svoj rizik, saznajte svoj odgovor

Objavljeno

/

Prema podacima Međunarodne dijabetičke federacije, 537 milijuna odraslih osoba u svijetu u 2021. godini bilo je sa šećernom bolešću, a procjenjuje se da će taj broj porasti na 643 milijuna do 2030., odnosno na 783 milijuna do 2045. godine

Danas obilježavamo Svjetski dan šećerne bolesti, a tema Svjetskog dana šećerne bolesti 2021. – 2023. jest ‘Dostupnost skrbi osobama sa šećernom bolešću’ sa sloganom ‘Prepoznajte svoj rizik, saznajte svoj odgovor’.

Ovogodišnje obilježavanje Svjetskog dana šećerne bolesti fokusirano je na važnost poznavanja čimbenika rizika za nastanak šećerne bolesti tipa 2 kako bi se bolest mogla spriječiti ili odgoditi i naglašavanja utjecaja komplikacija povezanih s dijabetesom te važnosti dostupnosti pouzdanim i pravim informacijama o bolesti i skrbi kako bi se osiguralo pravodobno otkrivanje i rano liječenje.

Jedna od deset odraslih osoba u svijetu ima šećernu bolest, a više od 90 posto od ukupnog broja ima šećernu bolest tipa 2. Prema podacima Međunarodne dijabetičke federacije (IDF), 537 milijuna odraslih osoba u svijetu u 2021. godini bilo je sa šećernom bolešću, a procjenjuje se da će taj broj porasti na 643 milijuna do 2030., odnosno na 783 milijuna do 2045. godine.

Procjene IDF-a također govore da 44,7 posto odraslih osoba koje boluju od šećerne bolesti (240 milijuna ljudi) diljem svijeta nije dijagnosticirano. Najveći broj ima šećernu bolest tipa 2.

Prema podacima IDF-a šećerna bolest je uzrokovala 6,7 milijuna smrti u 2021. godini. Na svjetskoj razini, troškovi zdravstvene zaštite vezane uz šećernu bolest iznose 966 milijardi dolara.

Prema podacima CroDiab Registra Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, osoba sa šećernom bolešću u Hrvatskoj je u 2022. godini bilo 388.213, a broj oboljelih povećava se iz godine u godinu. Ranija istraživanja pokazuju da u Hrvatskoj tek 60 posto oboljelih osoba ima postavljenu dijagnozu tako da se procjenjuje da je ukupan broj oboljelih blizu 500.000. Prema Izvješću o umrlim osobama u Hrvatskoj u 2021. godini HZJZ-a, šećerna bolest je bila četvrti vodeći uzrok smrti u Republici Hrvatskoj.

Dijabetes je bolest koja ne boli, i zato može proći i nekoliko godina prije saznanja da je imate. Svatko tko ima dijabetičara u obitelji, preko 45 godina starosti, ima povišen indeks tjelesne težine i izložen je stresu, trebao bi barem jednom godišnje provjeriti osnovne biokemijske parametre.

Šećerna bolest je vrlo podmukla i ako smanjite svoju tjelesnu težinu za samo 10 posto već ste puno napravili. Uvedite i redovitu tjelesnu aktivnost barem 30 minuta dnevno. Nikako nemojte preskakati obroke i zdravo se hranite. Dovoljno spavajte jer postoje studije koje su utvrdile da ljudi koji spavaju manje od šest sati imaju duplo veći rIzik za nastanak šećerne bolesti. Što više vremena provedite u prirodi.

Klasični simptomi su učestalo žeđanje, prekomjerno mokrenje, gubitak na tjelesnoj težini, ali morate znati da ima puno oboljelih koji nemaju nikakve simptome i oni razvijaju kronične komplikacije nazvane preddijabetes.

Shvatite ovu bijelu kugu ozbiljno jer naglo možete ostati bez noge pa i života, ili ležati u krevetu ostatak života. Stanje je alarmantno, a vi sami možete i trebate učiniti najviše da ne postanete dio poražavajuće statistike.

U trendu

Exit mobile version