Kada pristupate slijepoj osobi, najbolje je upitati je možete li joj pomoći. Kako bi slijepa osoba bila sigurna da se obraćate njoj, možete joj lagano dodirnuti nadlanicu ili rame
Komunikacija sa slijepim osobama može zahtijevati određene prilagodbe kako bi bila što jasnija i inkluzivnija. Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u komunikaciji sa slijepim osobama.
Osigurajte da ste im privukli pažnju. Kada pristupate slijepoj osobi, obavezno se najprije verbalno predstavite kako bi znala s kim razgovara. Na primjer, recite: ‘Pozdrav, ja sam [ime].’
Koristite jasne verbalne opise. Umjesto da koristite riječi poput ‘ovdje’ ili ‘tamo’, opišite što točno mislite. Na primjer: ‘Šalica je ispred vas na stolu.’
Ako osoba treba pomoć u kretanju, prvo pitajte želi li pomoć. Ako prihvati, dopustite joj da vas uhvati za ruku ili rame umjesto da je vi vodite. To im daje kontrolu nad kretanjem.
Ne pretpostavljajte da slijepa osoba treba pomoć; pitajte. Također, ne pretpostavljajte da osoba ne može sudjelovati u nekoj aktivnosti samo zbog svoje sljepoće.
Kada razgovarate sa slijepom osobom, obratite joj se direktno, a ne osobi koja je s njom. Iako osoba možda ima pratnju, važno je da se osjeća uključenom u razgovor.
Nema potrebe da povisite glas ili govorite sporije, osim ako osoba ima i oštećenje sluha.
U nekim situacijama, možete lagano dodirnuti slijepu osobu da biste privukli njezinu pažnju, ali to uvijek činite s poštovanjem i pitajte prije nego što to učinite.
Ako ste u okruženju koje osoba ne poznaje, možete ponuditi kratak opis prostora, na primjer: ‘Nalazimo se u sobi, s lijeve strane je stol, a s desne sofe.
Mnoge slijepe osobe koriste tehnologiju kao što su pametni telefoni s govornim softverom. Možete pitati osobu želi li koristiti te alate u komunikaciji.
Dajte osobi vremena da odgovori ili se orijentira. Strpljenje i razumijevanje su ključni.
Sljedeći ove smjernice, možete olakšati komunikaciju i osigurati da se slijepa osoba osjeća poštovano i uključeno.
In Portal