Poveži se s nama

Kultura

Premijera opere za bebe i djecu ‘Gita i skriveni svijet’ u HNK

Objavljeno

/

Foto: Pixabay

Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu u okviru drugog izdanja Zagrebačkog opernog festivala donosi u petak, 13. rujna u svom foajeu premijernu izvedbu opere za bebe i djecu ‘Gita i skriveni svijet’, nastalu u suradnji s Kazalištem Mala scena

Predstava, namijenjena bebama i djeci od 18 mjeseci do pet godina, govori o malenoj djevojčici po imenu Gita koja živi na otoku i nikad nije otišla daleko od svoje kuće, pa kreće na put na kojemu će upoznati različita zanimljiva bića, čuda svog otoka, i osjećaje koje traži.

Iz HNK kažu kako djeca tijekom predstave zajedno upoznaju i imenuju osjećaje, uče kako ih prihvatiti, prepoznaju čemu oni služe te kako se s njima nositi.

Gledalište je prilagođeno djeci – mogu sjediti na jastučićima, tepihu, pokraj roditelja, roditeljima u krilu, ali i hodati. Predstava traje 35 minuta, a djeca su pozvana da se nakon izvedbe poigraju i istraže prostor izvedbe.

Gitino putovanje prati glazba Borne Ercega i libreto Mateja Miloševa, u režiji Buge Marije Šimić Milošev. Izvedbama maloga orkestra, glasovira i solista ravna dirigent Josip Šego.

Iva Jerković Oreški je u ulozi Gite, Tamara Franetović Felbinger je Ptica, a  Tvrtko Stipić Vulkan.

Iz programa festivala, koji traje do 21. rujna, ističe se i nastup Poljske kraljevske opere s Händelovom operom ‘Rinaldo’ 11. rujna.

Sat vremena prije početka predstave, na terasi festivalskog kafića, gdje će biti i audioprijenos, predstavnici Poljske kraljevske opere uvest će publiku u operu kroz razgovor s muzikologinjom Zdenkom Weber.

Publika će tijekom pauze u foajeu moći sudjelovati u opernom kvizu kojega vode studenti muzikologije Muzičke akademije. U slučaju kiše, predstavljanje produkcije održat će se u atriju HNK-a.

Prve izvedbe ‘Rinalda’ održane su 1711. godine i naišle su na oduševljenje publike, no nakon dvadeset godina opera je nestala iz opernih kuća na gotovo 200 godina. Ponovno je otkrivena u 20. stoljeću, danas se smatra jednim od najuzornijih Händelovih djela u ovom žanru.

Operu će izvesti solisti Poljske kraljevske opere uz Ansambl davnih instrumenata Poljske kraljevske opere Capella Regia Polona pod ravnanjem violinista i dirigenta Michała Piotrowskija.

U glavnim ulogama su Jan Jakub Monowid (Goffredo), Olga Pasiecznik (Almirena) te Anna Radziejewska (Rinaldo), a režiju potpisuje Jarosław Kilian.

Izvor: Hina/Anamarija Grbin

In Metropola

Predstava ‘Jezik kopačke’ premijerno u ZKM-u

Objavljeno

/

Slika prikazuje plakat za predstavu pod nazivom "Jezik kopačke" u izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih (z/k/m/). Na plakatu se nalazi crna nogometna kopačka s crvenim jezikom (gornji dio cipele) na tamnoj pozadini. Ime predstave je napisano u zelenim i crnim pravokutnicima. Ispod imena predstave navedeni su autori Ivan Ergić i Filip Grujić, dok je režiser Borut Šeparović.
Foto: ZKM Facebook

Predstava ‘Jezik kopačke’, koja propituje suvremeni nogomet i otvara tabu temu o depresiji među sportašima, praizvest će se 21. rujna u režiji Boruta Šeparovića u Zagrebačkom kazalištu mladih

Nastala prema tekstu Ivana Ergića, koji je bivši nogometaš, i Filipa Grujića predstava kroz priču o mladom nogometašu iz Hrvatske koji prelazi u njemački klub Wolfsburg istražuje kako natjecateljski duh i glorifikacija uspjeha stvaraju kulturu dehumanizacije sportaša.

U Šeparovićevoj režiji i dramaturgiji predstava naglašava toksičnu muškost, patrijarhat i nadzorni kapitalizam koji opterećuju sportaše.

Kako se ističe u najavi, predstava otkriva skrivene slojeve svijeta vrhunskog sporta, fokusirajući se na pritiske i očekivanja koji dovode do izolacije i depresije.

Otvara i tabu teme depresije među sportašima, stigmatizacije i nerealnih očekivanja jer ‘sportaši moraju uvijek biti zdravi, jaki i besprijekorni – moderni gladijatori’.

Istovremeno sadrži komične i tragikomične elemente, osvjetljavajući međuljudske odnose unutar neposrednog okruženja, dodaje se.

Glume Bernard Tomić, Ugo Korani, Rakan Rushaidat, Lucija Šerbedžija, Nikolina Prkačin, Anđela Ramljak, Hrvojka Begović, Barbara Prpić, Zoran Čubrilo, Vedran Živolić, Ivan Pašalić, Toma Medvešek i polaznici Učilišta ZKM-a Viktor Lovinčić i Marin Plećaš.

Scenski pokret potpisuje Tamara Despot, scenografiju te video i multimediju Montažstroj, a kostimografkinja je Marta Žegura.
 

Izvor: Hina/Anamarija Grbin

Nastavi čitati

Kultura

ASIAN DUB FOUNDATION Miljenici zagrebačke publike zapalit će Boogaloo

Objavljeno

/

Foto: Pozitivan ritam

Priča počinje ranih devedesetih kada je Asian Dub Foundation nastao u sklopu glazbene radionice u Istočnom Londonu, u instituciji koja je zauvijek ostala njihov duhovni dom, Community Music

Legendarna engleska grupa Asian Dub Foundation ove godine obilježava 30 godina djelovanja, a u sklopu slavljeničke turneje nastupit će u Zagrebu 15. studenog u Boogaloo klubu, dok će kao predgrupa svirati One Dread, objavio je organizator koncerta Pozitivan ritam.

Miljenici domaće publike posljednji samostalni koncert u Zagrebu imali su davne 2001., da bi nakon toga svirali uglavnom po festivalima, i to češće na obali. Stoga je samostalni zagrebački nastup, zakazan na jesen, prilika da se u cjelovečernjem koncertu osjeti njihova puna snaga.

Glazba Asian Dub Foundation je žanr za sebe – jedinstvena fuzija jungle ritmova, dub basova i divljih gitara, koju crpe iz svojih južno-azijskih korijena i militantnog rapa. 

Priča počinje ranih devedesetih kada je Asian Dub Foundation nastao u sklopu glazbene radionice u Istočnom Londonu, u instituciji koja je zauvijek ostala njihov duhovni dom, Community Music. 

Ti počeci nisu samo oblikovali njihov zvuk, nego i proširili aspiracije njihove edukacije, što je ilustrirano osnivanjem vlastite obrazovne organizacije ADF Education, kao i njihovim kampanjama koje zagovaraju žrtve pravosudnih nepravdi.

Sredinom devedesetih izgradili su jaku reputaciju svojim nastupima, što im je donijelo prepoznatljivost na svjetskoj razini. Objavili su devet studijskih albuma i dijelili pozornicu s Rage Against The Machine, Beastie Boysima i Primal Screamom, a u studiju surađivali s glazbenim institucijama kao što su Radiohead, Sinead O’Connor, Iggy Pop, Adrian Sherwood i Chuck D. Furthermore.

One Dread je sedmeročlani bend iz Zagreba, na sceni postoji od 2007., a sadašnja postava formirana je 2015. godine. Uronjeni u reggae, roots i dancehall korijene, izbrušeni tijekom godina i nebrojenih nastupa, One Dread su krajem 2023. iznjedrili album prvijenac ‘Rewind, Play, Repeat’.

Nastavi čitati

In Metropola

JEDNI OD NAJVEĆIH Pipsi dodali i treći dan nastupa u Boogaloo klubu

Objavljeno

/

Foto: Entrio

Zbog velikog interesa za dvostruki koncert benda Pips, Chips & Videoclips u zagrebačkom Boogaloo klubu dodan je još jedan datum, i to petak, 6. prosinca, objavio je organizator koncerta agencija LAA

Tri mjeseca uoči održavanja najavljena dva koncerta, 4. i 5 . prosinca, u prodaji je ostalo još svega 30 posto kapaciteta kluba po danu. Stoga je dodan novi koncert 6. prosinca nakon čega se više neće dodavati datumi. Nastupi u Boogaloou jedini su samostalni koncerti Pipsa u Zagrebu u 2024. godini. 

Pipsi nastavljaju s tradicijom da jednom godišnje rade posebne koncerte u Zagrebu. Nakon rasprodanog stadiona Šalata u rujnu 2022., kao i rasprodane petodnevne rezidenture u klubu Sax u studenom 2023., na red je došao trodnevni koncert u Boogaloou. 

Kao jedan od najvažnijih zagrebačkih rock bendova u povijesti, Pipsi su odgojili generacije fanova. I na ovaj susret donijet će dugačak set najvećih hitova iz karijere, te predstaviti jedan od najboljih prošlogodišnjih domaćih albuma ‘Vesna’.

Nastavi čitati

U trendu