Poveži se s nama

Sport

PARIZ Stolnotenisačica ispala s Olimpijade, sada ide na Paraolimpijadu

Objavljeno

/

Na slici je stolnotenisačica koja nema jednu ruku. Nalazi se u sportskoj dvorani i usred je stolnoteniskog meča. Lijeva ruka joj je istetovirana, a reket joj je crvene boje.
Foto: Flickr

Njezina najveća želja je da pokaže da se uvijek u životu može uspjeti te da odustajanje nije opcija

U moru sportaša, oni koji izbore Olimpijske ili Paraolimpijske igre zaista mogu biti ponosni, ali ako kao sportašica izborite i Olimpijske i Paraolimpijske igre, onda znate da ste stvarno posebni. Upravo to uspjelo je brazilskoj stolnotenisačici Bruni Costi Alexandre.

Ona je na Olimpijskim igrama branila boje svoje reprezentacije koja je ispala u prvom krugu izgubivši u konkurenciji parova od Južne Koreje s 3:1, a potom i u pojedinačnoj konkurenciji gdje je izgubila oba odigrana meča. Ali tu nije kraj pariške avanture za brazilsku predstavnicu koja je uz to što je stolnotenisačica također i parastolnotenisačica te će, osim na Olimpijskim, nastupiti i na Paraolimpijskim igrama.

Naime, Alexandre je kao trogodišnja djevojčica zbog bolesti izgubila ruku, te stoga ima pravo nastupati na oba natjecanja.

Iako se ona i njena reprezentacija ne mogu pohvaliti dobrim nastupom na Olimpijskim igrama, Alexandre je ipak zadovoljna.

– To nije bio rezultat kojem sam se nadala, ali jako smo zadovoljni postignutim. Nismo odustajali do kraja. Koreja je jedna od najboljih ekipa. Uspjela sam osvojiti nekoliko bodova, što me osobno jako veseli, jako sam ponosna na svoju ekipu koja se borila do kraja – kaže Alexandre.

Njezina najveća želja je da pokaže da se uvijek u životu može uspjeti te da odustajanje nije opcija.

– Nasljeđe koje želim ostaviti iza sebe je da ljudi mogu sve, nedostaje li ti ruka ili noga, nije važno – ističe brazilska stolnotenisačica.

Ukupno 17 sportaša barem je jednom u životu nastupilo na Olimpijadi i Paraolimpijadi, ali samo njih šest do sada to je učinilo u istoj godini – Alexandre će biti sedma kojoj je to uspjelo.

Prva je to napravila Talijanska sportašica Paola Fantato u streljaštvu u Atlanti 1996. godine. Nakon nje to je uspijelo južnoafričkoj plivačici Natalie du Toit u Pekingu 2008., ali i Južnoafričkom atletičaru Oscaru Pistoriusu u Londonu 2012. godine. U Riju 2016. godine to je učinila i Irankinja Zahra Nemati koja je nastupila u sreličarstvu, dok je australskoj stolnotenisačici Melissei Tapper to pošlo za rukom i u Rio de Rio de Janeiru 2016. te u Tokiju 2021. godine. Zasigurno najveće ime među sportašima, kada je u pitanju takav dvostruki nastup je ono poljske stolnotenisačice Natalije Partyke koja je ponovila to čak četiri puta, u Pekingu 2008., Londonu 2012., Riu 2016. i Tokiju 2021.

Brazilska prestavnica upravo u Nataliji Partyko vidi svoj uzor te ističe kako ju inspirira karijera poljske stolnotenisačice.  

Privilegiju da nastupi na objema igrama imala je i hrvatska stolnotenisačica Sandra Paović koja je prije prometne nesreće koja joj je promijenila život, imala uspješnu stolnotenisačku karijeru. Sandra je 2008. godine nastupila na igrama u Pekingu, da bi se nakon nesreće počela baviti parastolnim tenisom u kojem je izborila nastup na Paraolimpijskim igrama u Rio de Jeneiru i tamo se okitila zlatom.

Ovakve priče mogu biti inspiracija mnogim osobama s invaliditetom koji se zbog svog fizičkog ograničenja ne usude početi baviti sportom iako bi možda to i htjeli.

Pariz 2024

MUŽINIĆ VINCETIĆ Bilo me strah sanjati zlato

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje sportašicu u invalidskim kolicima koja drži zlatnu medalju osvojenom na Paraolimpijskim igrama u Parizu 2024. godine. Na sportašici je službena odjeća hrvatske reprezentacije, a u pozadini se vidi plakat s logotipima sponzora i natpisom "Paris 2024".
Foto: HPO

Najbolja hrvatska parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić osvojila je zlatnu medalju u kategoriji WS3 na Paraolimpijskim igrama u Parizu nakon što je u finalnom susretu u dramatičnih pet setova pobijedila Koreanku Jiyu Yoon s 3-2 (11-7, 11-8, 10-12, 10-12, 13-11)

Najveći je to uspjeh u karijeri 31-godišnje Splićanke koja je do sada osvojila dvije paraolimpijske medalje u ekipnom dijelu natjecanja zajedno s Helenom Dretar Karić – srebro u Rio de Janeiru (2016.), te broncu u Tokiju (2020.).

– Bilo me strah sanjati zlato, znala sam da imam kvalitetu jer sam druga na ljestvici. Sada je sve gotovo, mirna sam i spokojna, sada se samo pitam znaš li što si osvojila – kazala je Anđela nakon meča.

– Bio je to težak meč, ove godine sam igrala s njom dva puta, prvi put sam dobila, drugi put je ona bila bolja. Prva dva seta sam odigrala sjajno, dok je ona dosta griješila. Kasnije je proigrala, nakon 2-2 u setovima pomislila sam, budi hrabra. U petom setu sam taktički odigrala dobro. Uopće se ne sjećam da je ona imala meč loptu, igrala sam maksimalno koncentrirano, poen po poen.

U Pariz je stigla kao aktualna europska prvakinja, dok je na svjetskim prvenstvima osvojila srebro u Granadi 2022., te broncu u Laškom 2018.

Bile su to njezine četvrte Paraolimpijske igre. U Londonu je bila deveta, a u Rio de Janeiru i Tokiju peta. Sve je naplatila u Parizu.

– U Londonu sam bila mlada i izgubljena, nisam znala igrati, dobila sam pozivnicu. U Riju sam mogla doći do medalje, ali se nije dogodilo, dok sam u Tokiju izgubila od Yoon za ulazak u polufinale. Tri dana sam plakala. U Parizu nisam mogla na bolji način osvojiti, moji su bili na tribinama. Proigrala sam u polufinalu, uživala sam, u kompletu je ovaj Pariz nezaboravan – dodala je Anđela koja je do svoje trinaeste godine trenirala odbojku. Međutim, nakon prometne nesreće 2006. završila je u kolicima.

Anđela je imala veliku podršku na tribinama South Paris Arene. Bodrili su je roditelji Željko i mama Marija, suprug, bivši paraolimpijac Kristijan Vincetić, obitelj, prijatelji, ostali sportaši…

– Atmosfera je bila sjajna, publika je bila prekrasna – dodala je.

Anđelu od 2010. trenira Mirela Šikoronja Ivančin. U timu su od 2014. psiholog Igor Čerenšček i kondicijski trener Igor Berislavić, kasnije su se priključili za mentalni trening Sandra Župarić, maser i fizio Željko Čop i Vladimir Šošić, te pomoćni trener Davor Bilić.

– Još sam pod dojmom. Polufinale je bilo fenomenalno, ali finale je bilo nevjerojatno kvalitetno. Potajno smo se spremali, ali željeli smo mir. Ja se uvijek sjetim naših nogometaša, skromno i u tišini. I to smo radili. Ponosna sam. Znala sam da nam Koreanka neće pokloniti niti jedan poen – kazala je Šikoronja Ivančin.

– Anđela je odigrala nevjerojatno, imala je fokus, brzinu, tehniku. Ona je to zaslužila, radili smo 15 godina za ovo – dodala je.

Druga je to hrvatska medalja na Paraolimpijskim igrama u Parizu. Prvu je osvojio Luka Baković koji je u bacanju kugle u kategoriji F46 bio treći.

Ujedno to je ukupno 28. medalja hrvatskih sportaša na ljetnim Paraolimpijskim igrama, pri čemu šesto zlato, uz osam srebrnih i 14 brončanih medalja.

U petak su nastupile i dvije paraatletičarke, Mikela Ristoski je osvojila je 10. mjesto u skoku u dalj u kategoriji T20, baš kao i Ivana Purkić u bacanju diska u kategoriji F38.

Izvor: Hina/Denis Lugarić

Nastavi čitati

Atletika

POI Paraatletičar Ivan Katanušić peti u bacanju diska

Objavljeno

/

Foto: Daniel Kasap

Osjećao sam da mogu više, ali očito ne mogu. Godina je počela super, onda su krenule neke ozljede koje su me vratile nazad i to je to, kazao je 33-godišnji Katanušić

Hrvatski paraatletičar Ivan Katanušić osvojio je peto mjesto u bacanju diska u kategoriji F64 na Paraolimpijskim igrama u Parizu.

Katanušić je bacio svoj najbolji rezultat ove sezone, 54.28 metara zauzevši petu poziciju. Zanimljivo, u travnju je na SP-u u Kobeu osvojio srebro sa 53.89m, no u Parizu niti pola metara bolji rezultat nije bio dovoljan za ulazak u borbu za medalje.

Slavio je Amerikanac Jeremy Campbell s rezultatom 61.14 obranivši zlato iz Tokija. Bila je to ujedno njegovo ukupno peto paralimpijsko zlato. Drugi je bio Akeem Stewart iz Trindad i Tobaga sa 59.66, dok je broncu osvojio Amerikanac David Blair sa 57.76m.

– Osjećao sam da mogu više, ali očito ne mogu. Godina je počela super, onda su krenule neke ozljede koje su me vratile nazad i to je to – kazao je 33-godišnji Katanušić.

U Pariz je stigao kao paraolimpijski doprvak iz Tokija, te svjetski doprvak iz Kobea ove godine. No, Pariz mu očito nije bio sretan kao Japan.

– Nikada sreće u Parizu. Prošle godine sam ovdje bio četvrti, sada peti – dodao je.

Katanušić je u Tokiju osvojio medalju po jakoj kiši, danas je u Parizu cijeli dana padalo, vrijeme se smirilo tek pred početak natjecanja.

“Baš sam pomislio na tokijski potop, no kiša je u Parizu stala prije natjecanja. Možda bi bilo bolje da nije,” dodao je sa smiješkom.

Ovoga puta na tribinama Stade de Francea je imao posebne navijače, sina Filipa i suprugu Anamari Kožul, bivšu atletičarku.

“Krajem prošle godina dobio sam najveću medalju u svom životu. Bili su na tribinama što mi je davalo posebnu snagu.”

Prošle godine je sina dobio i paraolimpijac Matija Sloup.

“Da, ja njemu pričam kako se uspavljuje beba, a on meni kako se hrani i svima dobro, ha, ha.”

Kazao je i kako se sada želi prvo dobro odmoriti prije donošenja ikakvih odluka.

– Nekada davno sam vruć donosio odluke, sada se moram odmoriti, no mislim da u meni ima još nešto – kazao je na kraju.

Osim paraolimpijskog srebra iz Tokija i svjetskog srebra iz Kobea, osvojio je bronce na SP-u 2017. u Londonu i 2019. u Dubaiju. Osvojio je i šest medalja sa europskih prvenstava, uključujuću zlato u bacanju diska iz Bydgoszcza 2021. i zlato u bacanju kugle iz Grosseta 2016.

Hina

Nastavi čitati

Atletika

POVIJESNI USPJEH Luka Baković osvojio prvu hrvatsku medalju u Parizu

Objavljeno

/

Foto: Daniel Kasap

Mladi 26-godišnji Splićanin je u Pariz stigao kao vlasnik bronce s posljednjeg svjetskog prvenstva u Kobeu u travnju ove godine i opravdao je očekivanja

Hrvatski paraatletičar Luka Baković (26) osvojio je brončanu medalju u bacanju kugle u kategoriji F46 na Paraolimpijskim igrama u Parizu.

Prva je to medalja za Hrvatsku u Parizu, te 27. ukupno. Hrvatska sada na ljetnim paraolimpijskim igrama ima pet zlata, osam srebrnih i 14 brončanih medalja.

Mladi 26-godišnji Splićanin je u Pariz stigao kao vlasnik bronce s posljednjeg svjetskog prvenstva u Kobeu u travnju ove godine i opravdao je očekivanja.

U zanimljivom natjecanju na koncu je bio treći s novim osobnim rekordom 16.27 metara što je za 23 cm bolje od njegovog najboljeg dosadašnjeg rezultata.

Slavio je Kanađanin Greg Stewart sa 16.38 metara obranivši zlato iz Tokija, dok je srebro osvojio Indijac Sachin Sarjerao Khilari bacivši kuglu 16.32 metara.

“Sretan sam i zadovoljan, loše sam ušao u natjecanje, ali sam se dizao iz serije u seriju. Mogao sam baciti možda još malo bolje, ali moram biti zadovoljan, pao je osobni rekord,” kazao je Baković sa smiješkom.

Baković se u trećoj seriji probio na treće mjesto i do kraja natjecanja mu je iza leđa “puhao” svjetski rekorder Amerikanac Joshua Cinnamo. Međutim, Cinnamo je bacio 60 cm kraće.

– Nisam uopće obraćao pažnju na njega, bio sam maksimalno koncentrira na svoju izvedbu -dodao je.

Za Bakovića, koji je rođen bez lijeve šake, ovo su prve paraolimpijske igre. Zanimljivo, sa 16 godina je bio europski i svjetski prvak u parataekwondou u kategoriji do 75 kg, međutim nakon što su ukinuli njegovu klasifikaciju prebacio se u atletiku, a od medalja ima i broncu sa EP-a poljskom Bydgoszcz 2021. gdje je osvojio broncu u bacanju koplja.

– Bio sam najbolji, pa su me izbacili, ha, ha. Sada sam u atletici i za sada mi ide dobro, ispred mene je još dovoljno vremena – dao je član splitskog ASK-a.

Njegov trener Marko Mastelić je istaknuo kako su za ovaj rezultat trenirali pet godina.

– Iznimno sam sretan, isplatio se mukotrpan rad zadnjih pet godina. Svaki trening je bio cilj medalja na paraolimpijskim igrama. U glavi nam je bio samo Pariz, ostvario se naš cilj i san – kazao je Mastelić.

– Bilo je važno da ostane miran, bio je fokusiran jer je koncentracija bila iznimna. Znao je da mora baciti još dalji hitac kako bi bio siguran. Kontrolirao je natjecanje od prve serije, bio je opušten, jako je dobro reagirao. Nije bilo kako bacati pred toliko navijača. Do sada je bacao ispred mene i pet ljudi. Za njega je ovo veliki iskustvo i motiv za dalje – dodao je.

U ovoj disciplini Hrvatska je imala još jednog predstavnika, Erik Fabian Kaurin (23) je zauzeo sedmo mjesto s rezultatom 14.94m.

Kaurin je na posljednjem SP-u Kobeu bio deveti, a neposredno prije puta u Parizu na Zagreb Openu postavio svjetski rekorder u bacanju diska, koji nažalost nije paraolimpijska disciplina.

“Kao prvo, čestitam Luki na medalji, zaslužio ju je. Ja nisam zadovoljan svojim rezultatom. Siguran sam da to mogu baciti. Možda ne sada. Atmosfera je bila vrhunska, san je svakog sportaša nastupiti pred toliko navijača,” kazao je Kaurin koji je rođen s oligodaktilijom desne ruke koja se nije razvila.

Za njega su ovo također bile prve POI.

– Atmosfera u selu je bila vrhunska, opuštena. Lijepo smo se družili – dodao je.

Hina

Nastavi čitati

U trendu