Vremeplov

Obilježavanje Svjetskog dana Parkinsonove bolesti

Objavljeno

/

Za oboljele od Parkinsonove bolesti postoji izreka ‘ljudi blistavog uma zarobljeni u vlastitom tijelu’. Stručnjaci poručuju kako je od iznimne važnosti što ranije prepoznati prve znakove bolesti

Svjetski dan Parkinsonove bolesti, koju karakteriziraju poremećaji pokreta te predstavlja jednu od najčešćih neurodegenerativnih bolesti današnjice, obilježava se 11. travnja, na dan rođenja engleskog liječnika Jamesa Parkinsona, po kome je dobila ime Parkinsonova bolest i koju je opisao u svom najznačajnijem djelu ‘Esej o drhtavoj paralizi’ (engl. ‘An Essay on the Shaking Palsy’), izdanom 1817. godine. Naime, tada je po prvi puta opisana vrsta paralize danas poznata kao Parkinsonova bolest.

James Parkinson rođen je 11. travnja 1755. u Londonu, a preminuo je u istom gradu u 69. godini 21. prosinca 1824. godine. Bio je engleski liječnik, geolog, paleontolog i politički aktivist. Oženio se 21. svibnja 1783. i sa svojom suprugom Mary Dale imao je šestero djece. Ubrzo nakon vjenčanja naslijedio je očevu praksu u Hoxton Squareu.

Pod pokroviteljstvom gradonačelnika Zagreba, Udruga ‘Parkinson i mi’ i ove će godine po četrnaesti put u suorganizaciji s Gradom Zagrebom, Gradskim uredom za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, organizirati obilježavanje Svjetskog dana Parkinsonove bolesti dana 11. travnja 2024. od 11 do 13 sati na Trgu Petra Preradovića. Cilj obilježavanja je podizanje svjesnosti šire javnosti o ovoj progresivnoj neurološkoj bolesti, od koje danas boluje više od 17.000 građana.

Najavljeno je da će na Cvjetnom trgu predstavnici Udruge dijeliti zainteresiranim građanima informativne i edukativne materijale te crvene tulipane kao simbole borbe protiv Parkinsonove bolesti. Također, u isto vrijeme će se zahvaljujući zagrebačkoj Likovnoj akademiji održati art radionica i likovni kutak, a bit će organiziran i kutak u kojem će psihologinje raditi na mentalnom osnaživanju oboljelih te će se uz plesni studio i uz pomoć plesa i individualnim vježbama educiranog fizioterapeuta potaknuti prisutni na fizičku aktivnost.

Ujedno, najavljeno je da su s početkom u 13 sati u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića na programu predavanja o medicinskim novostima i tretmanima te iskustva oboljelih za lakši život s Parkinsonovom bolesti:

  • Novosti u Parkinsonovoj bolesti, prof. prim. dr. sc. Vladimira Vuletić (Klinika za neurologiju, KBC Rijeka)
  • Dubinska mozgovna stimulacija kod Parkinsonove bolesti, prof. dr. sc. Darko Chudy (Zavod za neurokirurgiju, KB Dubrava, Zagreb)
  • Govor kod Parkinsonove bolesti, prof. dr. sc. Katarina Pavičić Dokoza (ravnateljica Poliklinike za rehabilitaciju slušanja i govora SUVAG
  • Mentalno zdravlje i kako ga očuvati kod Parkinsonove bolesti, Prof. Ines Torić, Adrijana Klarić, mag.psych, KBC Rijeka
  • Moj život s Parkinsonom – predstavljanje Dnevnika Hrvoja Kovačića (dopredsjednik Udruge Parkinson i mi)
  • Promocija knjige ‘Parkinson, ti i ja’, prof. Lamija Muzurović, MAS.

Udruga ‘Parkinson i mi’ osnovana je 2010. godine i okuplja više od 400 bolesnika, a sjedište joj je u Zagrebu, Crnatkova  18. Inače, članovi su se do sada sastajali na adresi Bauerova 21 ili u Centru za ljudska prava, Kralja Držislava 6. Svrha joj je unapređenje života oboljelih od Parkinsonove bolesti, i to kroz edukacije, fizikalne terapije, savjetovanja, vježbe govora, muzikoterapiju, psihološke radionice, druženja i povezivanje s različitim stručnjacima. Uz Udrugu prema potrebi i zahtjevima djeluje i Savjetovalište za ekstrapiramidne bolesti, gdje se mogu dobiti savjeti iz svih područja koje zahvaćaju i povezana su s bolesnikom s Parkinsonovom bolesti. Crveni tulipan prihvaćen je kao simbol mnogih udruga bolesnika s Parkinsonovom bolešću u cijelom svijetu.

Osim u Zagrebu, Udruga ima podružnice i u Rijeci, Zadru i Splitu, koje će također na prikladan način obilježiti ovaj važan dan za sve članove i njihove obitelji.

U trendu

Exit mobile version