Medicina

MISTERIJ ZVAN ALZHEIMER Zašto lijekovi ne djeluju na sve oboljele

Objavljeno

/

Foto: Narayana Health

Otkriće različitih varijacija Alzheimera potaknut će istraživanje i proizvodnju nove generacije lijekova koji će bitno olakšati život oboljelima

Jedna od tri danas rođene bebe kasnije će u životu, vjerojatno u poznijim godinama, razviti demenciju, opaku bolest koja je i dalje neizlječiva. Užasavajuća je to statistika, tim više ako se zna da postoje veliki izgledi da će se demencija razviti u svoj najgori oblik – Alzheimerovu bolest.

Postoji pet tipova Alzheimerove bolesti i to objašnjava zašto lijekovi ne pomažu nekim oboljelima, navodi se u nizozemskoj studiji Alzheimer centra u Amsterdamu.

Znanstvenici su pronašli brojne varijacije u sastavu mozga i kičmene tekućine kod više od četiristo osoba s najčešćim oblikom demencije. Otkriće ih je navelo na zaključak da uobičajeni lijekovi za Alzheimer mogu djelovati samo na neke, a za druge su potpuno beskorisni.

Značajna studija sugerira da ono što se nekada smatralo jednim stanjem, dakle Alzheimerova bolest, zapravo ima pet podtipova, od kojih svaki ima različitu kliničku progresiju i očekivani životni vijek.

Jedan je podtip uzrokovao neobično visoku razinu rasta moždanih stanica, potičući proizvodnju abnormalnih proteina koji su potaknuli ‘stisak bolesti’. Drugi je bio potaknut problemima unutarnjeg imunološkog sustava mozga, a treći se odnosio na probleme s proizvodnjom proteina.

Poteškoće s opskrbom mozga krvlju povezani su s četvrtim, a peti je uzrokovao probleme s krvno-moždanom barijerom, odnosno granicom stanica koje sprečavaju veće tvari da dođu do osjetljivog tkiva. Skeniranje mozga pokazalo je da oni s drugom i četvrtom varijacijom imaju najveće probleme s razmišljanjem i pamćenjem.

Bolesnici s trećim tipom imali su najgore napredovanje bolesti. U prosjeku su živjeli pet i pol godina nakon postavljanja dijagnoze. Neki proteini identificirani u svakoj podvrsti bili su povezani s određenim genima, što znači da su neki bili prirodno skloniji jednoj vrsti Alzheimerove bolesti.

Povijesno gledano, lijekovi su mogli pomoći pacijentima samo u upravljanju simptomima, a ne u liječenju uzroka demencije. Ali sada u znanstvenoj zajednici postoji obnovljeni optimizam u borbi protiv bolesti. Otkriće različitih varijacija Alzheimera, naime, potaknut će istraživanje i proizvodnju nove generacije lijekova koji će bitno olakšati život oboljelima.

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

U trendu

Exit mobile version