Medicina

Mačji ogreb nije uvijek bezazlen, zato pripazite

Objavljeno

/

Foto: Pixabay

Simptomi bolesti mačjeg ogreba se uglavnom jave tjedan dana nakon ugriza ili ogrebotine, a najčešće uključuju otok regionalnih limfnih čvorova i bol. Ostali simptomi mogu biti povišena tjelesna temperatura, glavobolja, malaksalost, gubitak apetita, bolovi u mišićima

Mačke su predivne, ali njihov ogreb nije i može nam prenijeti bakterijsku bolest. Najčešće se otkriva kod djece i mladih koji imaju kontakte s mačićima.

Bolest mačjeg ogreba uzrokovana je gramnegativnim bacilom (bakterija štapićastog oblika) koji se danas naziva bacil bolesti mačjeg ogreba ili Bartonella henselae. Bolest se širi kontaktom sa zaraženom mačkom, kao posljedica mačjeg ugriza ili ogreba, ili kontaktom s mačjom slinom s oštećenom kožom ili spojnicom oka.

Simptomi se uglavnom jave tjedan dana nakon ugriza ili ogrebotine, a najčešće uključuju otok regionalnih limfnih čvorova i bol. Ostali simptomi mogu biti povišena tjelesna temperatura, glavobolja, malaksalost, gubitak apetita, bolovi u mišićima.

Oko 40 posto mačaka u nekom trenutku života nosi bakteriju koja izaziva ovu bolest.

Dijagnoza bolesti mačjeg ogreba se postavlja po klasičnim dijagnostičkim kriterijima koji obično započinju s liječničkim pitanjima o bolnom kontaktu s mačkom.

Također se pregledavaju limfni čvorovi i koža, a precizna dijagnoza se može postaviti tek analizom krvi na specifična antitijela bakterije Bartonella henselae.

Bolest mačjeg ogreba se uglavnom ne liječi ozbiljno zato što natečeni limfni čvorovi obično spontano nestanu. Međutim, potpuno se povuku tek nakon 2 do 4 mjeseca. Unatoč tome, liječenje antibioticima često nije potrebno, osim ako je riječ o slučajevima teških oblika bolesti ili ako je u pitanju neko drugo kronično oboljenje.

Također, u slučaju narušenog imunološkog sustava, primjenjuju se antibiotici (azitromicin i ciprofloksacin).

Nakon jednom preboljele bolesti mačjeg ogreba ostaje trajni imunitet.

Postoje slučajevi umrlih nakon ugriza mačke, zato pripazite na higijenu ruku nakon igranja s mačkom, redovito im podrezujte kandže i izbjegavajte mačke lutalice, divlje mačke, kao i maženje malih mačića koji još nisu stekli imunitet. Ako ste vlasnik mačke koja često luta okolo, tada se savjetuje da je redovito tretirate s antiparaziticima.

U trendu

Exit mobile version