Connect with us

In Metropola

Koncert Želim život dosad prikupio više od 170 tisuća eura

Objavljeno

/

Crvena pozadina ukrašena snježnim pahuljama i motivima Božića, bijeli logotip Zaklade Ana Rukavina na lijevoj strani, desno žuta traka s brojem humanitarnog telefona "060 9000".
Foto: Zaklada Ana Rukavina

Tradicionalni humanitarni koncert ‘Želim život’, u organizaciji Zaklade Ana Rukavina, održan je 27. prosinca 2024. na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu. Ovaj događaj, koji već 19 godina okuplja građane u duhu solidarnosti i nade, emitiran je uživo na programu Nove TV i online platformama

Na koncertu su nastupili istaknuti izvođači hrvatske glazbene scene, uključujući Mineu, Luku Nižetića, Alku Vuicu, Miroslava Škoru, Grupu Vigor, Sandija Cenova, Frajle, Alena Bičevića i grupu Joy, Tomu Marića, Miju Dimšić, Barune i Igora Delača. Cilj koncerta bio je prikupljanje sredstava za stručno usavršavanje liječnika specijalista i specijalizanata u području hematologije i srodnih specijalizacija, kako bi se pružila pomoć oboljelima od leukemije, limfoma i drugih hematoloških bolesti.

Građani još danas mogu podržati akciju pozivom na humanitarni broj 060 9000, koji je aktivan tijekom cijelog prosinca, uz cijenu poziva od 0,66 eura plus PDV. Dodatno, donacije su moguće putem KEKS Pay aplikacije Erste banke.

Zaklada Ana Rukavina, kroz svoj dugogodišnji rad, značajno je doprinijela proširenju Hrvatskog registra dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica, koji trenutno broji 67.246 potencijalnih darivatelja. Zahvaljujući tim naporima, priliku za spas života dobile su 183 osobe. Tijekom godina, Zaklada je hrvatskom zdravstvu donirala 4,3 milijuna eura za opremu i projekte te omogućila stručno usavršavanje deset mladih zdravstvenih djelatnika na vrhunskim svjetskim klinikama.

Prema izvješću Svjetskog registra za 2023. godinu, javna Banka krvi iz pupkovine Ana Rukavina zauzima deveto mjesto među 53 države članice po broju pohranjenih doza matičnih stanica na 10.000 stanovnika, dok je Hrvatski registar često među prvih 15 država članica.

Upraviteljica Zaklade, Marija Rukavina, izrazila je zahvalnost građanima na kontinuiranoj podršci.

– Zahvaljujemo svima koji nas već gotovo dva desetljeća prate u našoj misiji i pokazuju koliko veliko srce imaju naši građani. Ove godine želimo zajedno slaviti ne samo blagdansko vrijeme, već i ljepotu ljudske solidarnosti koja spašava živote.

Koncert ‘Želim život’ još jednom je potvrdio važnost zajedništva i humanosti, podsjećajući na snagu kolektivne podrške u borbi za život i zdravlje onih kojima je to najpotrebnije.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

In Metropola

ZAGREB Na Dolcu besplatan popravak starih predmeta

Objavljeno

/

Napisao/la:

U tjednu obilježavanja Dana planeta Zemlje, zagrebački obrtnici besplatno će popravljati i obnavljati starije predmete građana.

U sklopu projekta „Majstori održivosti: Sačuvaj, ne bacaj“ koji organizira Obrtnička komora u suradnji s Udruženjem Obrtnika Zagreb , Gradom Zagrebom i Tržnicama Zagreb danas će na Tržnici Dolac od 12 do 15 sati građani na popravak moći donijeti stare predmete.

Na maloj terasi Tržnice zagrebački će obrtnici besplatno popravljati i obnavljati stare cipele, jakne s otpalim gumbima, kućanske sitnice, torbe, igračke i sve ostale predmete kojima treba novi život.

Cilj ovog projekta je smanjiti količinu otpada kroz popravak umjesto bacanja, potaknuti građane na razmišljanje o održivosti i važnosti ponovne uporabe te podići svijest o značaju lokalnih obrtnika i održive ekonomije.

Iz Grada poručuju kako male promjene čine veliku razliku – sašiti gumb, popraviti cipele, zakrpati torbu – sve su to koraci prema zelenijoj i odgovornijoj budućnosti. Zato požurite na Dolac, obavite kupovinu i popravak dragih uspomena i predmeta.

Nastavite čitati

In Metropola

ZAGREB Konferencija o cijepljenju koje spašava živote

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na konferenciji je istaknuto kako je cijepljenje povijesna tekovina koja zaslužuje da se o njoj priča i primjenjuje  tijekom  cijelog života.

Cijepljenje je  najvažnije postignuće  suvremene medicine  u zaštiti zdravlja  od  raznih  zaraznih bolesti. Zahvaljujući  ovoj  zdravstvenoj  intervenciji  u posljednjih pedeset godina spašeno je  154 millijuna  života.  Međutim, zabrinjavajući  je podatak  da  2023. godine  gotovo 22 millijuna djece  u svijetu nije  primilo  prvo  cjepivo  protiv ospica.

Povodom  Svjetskog  tjedan  cijepljenja  u utorak  na  konferenciji  za  novinare  pod nazivom „Cijepljenje – Za život“ u  zagrebačkom Novinarskom domu stručnjaci  su  govorili o važnosti  cijepljenja  tijekom  cijelog života  pogotovo osjetljivih  skupina građana, ali i o zakonskom okviru koji će  omogućiti  da  se  ljekarnici uključe  u  cijepljenje.

Epidemiolog Bernard  Kaić upozorio je  na pad  cijepnih  obuhvata u mnogim   zemljama.

„ U  Hrvatskoj je  pad cijepnih   obuhvata   malo  zaustavljen nakon pandemije Covid- 19 , ali obuhvati  više nisu dobri  kao prije petnaestak  godina, daleko smo još od  toga. Svjetska  zdravstvena  organizacija i  druge  organizacije kao  što su UNICEF, Američki  Centar  za  sprječavanje  bolesti te  Europski centar za  sprječavanje  bolesti  upozoravaju da se hitno  treba nešto   poduzeti kako bi se povećali cijepni obuhvati“ rekao je  Kaić.

Spomenuo je  da  u Hrvatskoj po županijama  postoje razlike po cijepnim obuhvatima. Gotovo deset godina najniži  cijepni obuhvati su u Dubrovačko- neretvanskoj i Splitsko – dalmatinskoj županiji, ali su zadnjih godina i u Primorsko- goranskoj te Osječko- baranjskoj  županiji  u padu.

Predsjednik Hrvatske  koalicije  za imunizaciju  Goran  Tešović  ukazao je na  rizike necijepljenja protiv  gripe kod djece i starijih osoba  Naglasio je da se zbog  gripe češće hospitaliziraju  starije osobe, ali se  hospitalizira  i značajan broj  predškolske djece te prema službenim  statistikama je najviše prijavljen  broj oboljele djece od  gripe. Kod starijih  osoba  uslijed gripe  se  javljaju  respiratorne komplikacije , a kod male djece uglavnom neurološke komplikacije.

„Protiv gripe se  cijepi  i  mali broj  djece  koja imaju  kronične komorbiditete, a ne cijepe se niti  članovi njihove obitelji. Ova  djeca završavaju u  bolnicama s respiratornim komplikacijama i na jedinicama intenzivnog liječenja. U nekim ustanovama za smještaj kronično  bolesne  djece  cijepljenje protiv  gripe je ipak  zaživjelo“ objasnio je Tešović.

Liječnica  obiteljske medicine Valerija Bralić- Lang  istaknula je važnost edukacije  u  donošenju odluke o  cijepljenju. Naglasila je kako je važno da osoba razumije koje su prednosti cijepljenja  i koji su rizici necijepljenja. Kad je  riječ o djeci  važno je da ispravnu odluku vezano za cijepljenje donesu roditelji.

„ U Hrvatskoj je  23 posto populacije starije od 65 godina, a taj  postotak će rasti. S obzirom na godine četvrtina populacije se mora cijepiti, ali se moraju cijepiti i oni neovisno o godinama zbog  bolesti kao  što su primjerice  šećerna bolest, kronična bubrežna bolest, kronična obstruktivna plućna bolest . U Hrvatskoj više od trećine populacije  su  pušaći i velika je vjerojatnost da imaju  kroničnu obstruktivnu bolest pluća, a kod šećerne bolesti je vjerojatan i komorbiditet. Onkološki pacijenti prije ciljanog liječenja bolesti  bi trebali biti procijepljeni, ako nije sezona gripe, onda  se  trebaju  cijepiti protiv  pneumokoka. Kada  se krene s kemoterapijom osoba se ne smije  cijepiti, mora  proći barem  tri mjeseca od cijepljenja“, pojasnila je  Bralić- Lang.

Naglasila je da se  mali  broj  starijih osoba  odaziva na docijepljivanje protiv tetanusa.

 Predsjednica  Hrvatske ljekarničke  komore  Ana  Soldo  istaknula je da Zakon o ljekarništvu  i Zakon o zaštiti pučanstva od  zaraznih  bolesti  uključuju ljekarnike  u imunizaciju  pacijenata. Spomenula je da  su ljekarnici  provodili  edukacijske  kampanje  vezano za cijepljenje  i u Hrvatskoj .

„Iskustva  iz  Australije , Kanade  i SAD-a  su pokazala da  kroz  edukaciju  i  u praktičnom dijelu imunizacije  ljekarnici imaju  važnu   ulogu  u povećanju cijepnog  obuhvata. U SAD-u i Kanadi se većina  pacijenata cijepi u ljekarnama. Cijepljenje protiv gripe postoji i u nekim zemljama Europske unije. Uz  ljekranike cijepe i  farmaceutski tehničari. Nadamo se  da će se  i u  Hrvatskoj krenuti s imunizacijom u praksi u  ljekarnama jer  to ima smisla“ rekla je  Soldo. Naglasila je  da za   cijepljenje  pacijenata  u Hrvatskoj  već educirano oko 500 ljekarnika, a četiri tisuća članova Hrvatske  ljekarničke  komore bi moglo također proći ovu edukaciju  što će omogućiti da se poveća cijepni obuhvat.

Predsjednik Hrvatskog epidemiološkog društva  Miroslav  Venus istaknuo je da je cijepljenje  najznačajnija preventivna mjera  koja štiti ne samo od akutnih zaraznih bolesti  nego i od nastanka kroničnih  bolesti.

„Danas se cijepe  djevojčice i dječaci  protiv HPV-a, a  pokušalo se da to  uđe i u kalendar obveznog  cijepljenja. Međutim, ipak je postignut  napredak jer se više djevojčica i dječaka  u određenoj   životnoj   dobi  više procijepilo nego što je to bilo prije.

Imamo i cijepljenje  protiv hepatitisa B koje  štiti od nastanka određene kronične bolesti. “Cijepljenje  je jedna povijesna tekovina koja zaslužuje da se o njoj priča i primjenjuje  tijekom  cijelog života“ istaknuo je  Venus.

Nastavite čitati

In Metropola

Tomašević na Dan Zemlje: Utrostručili smo kapacitet solarnih elektrana na zgradama

Objavljeno

/

Napisao/la:

Oko 200 solarnih elektrana bit će postavljeno na dječjim vrtićima, osnovnim školama, srednjim školama, domovima zdravlja i drugim zgradama.

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević obišao je u povodu Dana planeta Zemlje postavljenu solarnu elektranu na bazenu Svetice, koja je, kako je kazao, jedna od 16 takvih elektrana postavljenih za njegova mandata, tijekom kojeg je Grad utrostručio kapacitete solarnih elektrana.

Gradonačelnik Tomašević sa zamjenicima Danijelom Dolenec i Lukom Korlaetom održao je konferenciju za novinare na Sveticama i kazao da tamošnja elektrana ima radni vijek od 30 godina i snagu 300 kilovata, kojom opskrbljuje bazen, a višak struje predaje u elektroenergetsku mrežu.

Podsjetio na slogan aktualnog Dana planeta Zemlje „ čista energija“ i kazao da su slične sunčeve elektrane izgrađene na više javnih objekata Zagrebu, ukupne snage oko 2,5 megawata.

Najavio je također „puno veći iskorak“ na tom području i kazao da je pred ugovaranjem ili je ugovoreno 16 megavata instalirane snage sunčevih elektrana, za čiji dio se „kreće u izvođenje radova“. Oko 200 solarnih elektrana bit će postavljeno na dječjim vrtićima, osnovnim školama, srednjim školama, domovima zdravlja i drugim zgradama.

Iskoristiti ćemo maksimalno ravne krovove na zgradama kojima je Grad Zagreb vlasnik gdje će se instalirati solarni paneli kako bismo napravili nešto dobro za okoliš i za gradski proračun, jer se radi o obnovljivim izvorima energije pa štedimo struju i smanjujemo račune za električnu energiju u svim našim ustanovama, kazao je.

Tomašević je izvijestio da se projekti temelje na različitim modelima, kao što su PPA, model Zagrebačkih sunčanih krovova, ili „izravno kroz Grad“.

Najavio je otvaranje Energetskog informacijskog centara koji će Zagrepčanima pomoći da sami obave veliki dio posla oko instaliranja solarnih panela na svoje krovove. Građani, uz pomoć web-alata koji se zove Sunčani potencijali, mogu pogledati svaku zgradu i dobiti izračun o tome isplati li im se postaviti solarne panele na krov. Također, mogu besplatno dobiti elaborat i odmah poslati zahtjev za suglasnost HEP-u.

S nekoliko klikova miša možete odabrati investiciju, pa čak i napraviti projekt besplatno, umjesto da uzimate projektanta, i prijavljivati zahtjeve na suglasnost HEP-a, kazao je Tomašević.

To će biti dodatni iskorak i u energetskoj tranziciji naših zgrada i u pomoći građanima koji će sudjelovati u energetskoj tranziciji Zagreba, kako stanarima, tako i poslovnim subjektima, kazao je.

Tomašević je dodao da “kao zelena vlast” u Zagrebu godišnje posade 8.000 stabala tete da im je također bitno da usvoje novi Generalni urbanistički plan koji povećava zelene površine u Zagrebu.

To nije bitno samo radi estetike i kvalitete života građana, nego i zbog otpornosti Zagreba na negativne efekte klimatskih promjena koje nas, nažalost, očekuju, zaključio je.

Hina

Nastavite čitati

U trendu