Kutak za stručnjake

Karijes nemojte shvaćati olako jer može biti vrlo opasan

Objavljeno

/

Foto: Pixabay

Kako bi se izbjegle sve opasnosti, važno je održavati redovitu oralnu higijenu, uključujući pranje zubi dvaput dnevno, korištenje zubnog konca i redovite posjete stomatologu. Pravovremena intervencija može spriječiti napredovanje karijesa i očuvati zdravlje usne šupljine, kao i cjelokupnog organizma

Karijes, ili zubni kvar, jedno je od najčešćih dentalnih oboljenja koje pogađa ljude svih dobnih skupina. Nastaje kada bakterije u ustima razgrađuju šećere i škrob iz hrane i pića, stvarajući kiseline koje postupno nagrizaju zubnu caklinu.

Ako se ne liječi na vrijeme, karijes može uzrokovati ozbiljne zdravstvene komplikacije.

Prva faza karijesa često prolazi neopaženo jer ne izaziva bol dok ne dosegne dublje slojeve zuba. No, kada prodre kroz caklinu i dentin do pulpe, živčanog dijela zuba, može uzrokovati jake bolove i osjetljivost na vruće, hladno i slatko. U naprednijim stadijima, infekcija se može proširiti na korijen zuba i okolno tkivo, što može dovesti do pojave apscesa – bolne, gnojne upale koja zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju.

Jedna od najopasnijih posljedica neliječenog karijesa jest potencijalna prijetnja za cjelokupno zdravlje. Bakterije koje uzrokuju karijes mogu ući u krvotok i dovesti do ozbiljnih infekcija u drugim dijelovima tijela, poput srca (endokarditis) ili pluća. Također, kronične dentalne infekcije mogu oslabiti imunološki sustav, povećavajući rizik od drugih bolesti.

Neliječeni karijes i oralne infekcije mogu utjecati na zdravlje trudnica. Oralne infekcije povećavaju rizik od prijevremenog poroda i niske porođajne težine novorođenčadi, vjerojatno zbog upalnih procesa koji utječu na tijelo majke i na rast fetusa.

Kronična zubobolja može također uzrokovati poremećaje spavanja, umor i anksioznost. Gubitak zuba ili oštećenja uzrokovana karijesom također mogu narušiti samopouzdanje i dovesti do socijalne izolacije.

Prevencija karijesa ključna je za očuvanje zdravlja zubi i općeg zdravlja. Redovito pranje zubi, korištenje zubnog konca, uravnotežena prehrana s malo šećera te redoviti posjeti stomatologu pomažu u sprječavanju stvaranja karijesa. Korištenje fluoridne paste za zube dodatno jača caklinu i smanjuje rizik od kvarenja zuba.

U konačnici, svijest o opasnostima karijesa i važnost preventivnih mjera mogu značajno smanjiti rizik od ovog čestog, ali i iznimno opasnog dentalnog problema.

U trendu

Exit mobile version