Poveži se s nama

in MREŽA

INTERVJU, SABINA GLASOVAC Osobe s invaliditetom posebno su ranjiva skupina, osobito žene

Objavljeno

/

Foto: SDP

Netko je rekao da su žene kičma SDP-a. Jer one su njihovo najžilavije biračko tijelo, lojalne i disciplinirane, one na izbore izlaze i ako doje bebu ili ako taj dan slave pedesetu godišnjicu braka, svejedno. Takve su SDP-ovke bile i u zadnjem sazivu Sabora

Poslušaj ovaj članak

Jedna od istaknutijih kralježaka te SDP-ove kičme svakako je i Sabina Glasovac, zastupnica koja je za saborsku govornicu izlazila kao da osvaja bazu u bejzbolu, oštro i odlučno. Koncizna je u stavovima i britka jezika, tako da joj ni Jandroković nije uspijevao upadati u riječ.

Gospođo Glasovac, što se promijenilo od vremena kada su žene u Saboru bile stavljane u isti kontekst s mudracima i madracima pa do danas? Je li taj macho primitivizam iščezao iz saborskih klupa ili je seksizam još uvijek prisutan, samo je vješto prikriven?

– Nije nigdje iščezao. Bilo ga je i u ovom mandatu. Podsjetit ću da sam se 2022. kao potpredsjednica Sabora upravo tim povodom obratila predsjedniku Sabora nakon divljački verbalnih napada na zastupnice Raukar Gamulin i Benčić te gradonačelnicu Siska Kristinu Ikić Baniček. Nazivalo ih se masnima, debelima, nakazama. Osnova tih uvreda je bila rodna pripadnost.

S obzirom na neprimjerene i duboko pogrešne reakcije potpredsjednika Reinera i Sanadera koji su predsjedajući sjednicom dopustili da se takav govor nastavi, od predsjednika Sabora sam tražila da se striktno i nedvosmisleno utvrdi da su se svi predsjedavajući dužni u ovakvim situacijama primjenjivati članak 240. stavak 4. Poslovnika Hrvatskoga sabora koji predviđa opomenu s oduzimanjem riječi zastupniku koji poziva na nasilje ili mržnju na rodnoj osnovi.

Moj prijedlog sankcioniranja kao oblika preventivne metode za ubuduće nije prihvaćen, pa smo ovakvom diskursu svjedočili i u nastavku mandata prema drugim zastupnicama.

Što je vaša stranka programski pripremila za osobe s invaliditetom, pogotovo za žene s invaliditetom?

– U izbornom programu SDP-a osobe s invaliditetom su prepoznate kao posebno ranjiva skupina, osobito žene s invaliditetom.

Smatramo da je zaposlenim osobama s invaliditetom potrebno omogućiti rad na pola radnog vremena, a plaću za puno radno vrijeme, kako to u sustavu postoji kod roditelja djeteta s težim smetnjama u razvoju, što bi uvelike doprinijelo ravnopravnosti osoba s invaliditetom na tržištu rada.

Naglasak stavljamo na razvoj politike zapošljavanja osoba s invaliditetom, prilagodbu radnog mjesta i stvaranje poticajnog okruženja u kojem će se dodatno vrednovati poslodavci koji zapošljavaju osobe s invaliditetom.

Kroz izmjene Zakona o osobnoj asistenciji želimo osigurati osobnog asistenta i osobama s invaliditetom o kojima brinu roditelji njegovatelji i njegovatelji pod jednakim uvjetima, kao i omogućavanje zadržavanja statusa deset mjeseci nakon smrti njegovane osobe i njegovateljima, ne samo roditeljima, te ćemo ukinuti štetne zapreke poput sastava članova kućanstava i osiguranje broja sati osobne asistencije prema individualnim potrebama korisnika.

Smatramo nužnim osnovati centre za pružanje usluga u zajednici koji će imati mobilne timove kako bi obitelji imale psihosocijalnu podršku ali i ranu intervenciju za djecu s teškoćama u razvoju te povećati broj centara za autizam i modela podrške za roditelje djece iz spektra autizma. Trenutno imamo četiri centra za autizam u RH, što je daleko ispod stvarnih potreba.

Kroz naš program planiramo i druge mjere koje će doprinijeti socijalnom uključivanju osoba s invaliditetom, poput osiguranja mobilnosti i pristupačnosti, kroz prilagodbu javnog prijevoza, objekata i površina (uključujući vrtiće, škole, parkove te javni gradski prijevoz, stajališta javnog gradskog prijevoza, pothodnike, rampe, taktilne crte), razvijati izvaninstitucionalne usluge s ciljem poticanja neovisnog življenja, kako bi spriječili institucionalizaciju, a ukoliko osoba nije u mogućnosti živjeti uz potporu u svom kućanstvu, sustav treba imati osigurano mjesto za svakog potrebitog. Stoga ćemo povećavati i paralelno smještajne kapacitete za sve kategorije korisnika u sustavu socijalne skrbi. 

Kako biste ocijenili stanje rodne ravnopravnosti u Lijepoj našoj? Čini se da svekoliku dominaciju muškaraca u javnom i političkom životu može dokinuti samo umjetna inteligencija, jer ona je ženskog roda

– Zanimljiva opaska s umjetnom inteligencijom. Visoko obrazovanje je jedno od rijetkih područja u kojem žene ne samo da su postigle ravnopravnost s muškarcima, već su ih i prestigle. Ali, uvijek postoji ali. Ugovori na određeno, nesigurni uvjeti rada, rad u potplaćenim zanimanjima, u pravilu su i dalje rezervirani za žene. Životna dob i majčinstvo i nadalje ostaju glavni izazovi rodne diskriminacije žena na tržištu rada. O nasilju u obitelji i spolnom uznemiravanju na radnom mjestu da ni ne govorim. Kao i o ženama u ruralnim područjima, ženama s invaliditetom, ženama nacionalnih manjina, samohranim majkama i starijim ženama koje žive same, koje su u višestrukoj diskriminaciji.

U Hrvatskoj je jaz među plaćama od 2014. do danas rastao s 8,7 na 11,2 posto. S godinama staža ta se razlika samo povećava i dovodi do velike nejednakosti u iznosu mirovine. Spoj dužeg životnog vijeka, niskih mirovina i povećanih životnih troškova uslijed inflacije dovodi do toga da su žene s godinama izloženije riziku od siromaštva i socijalne isključenosti te da na svojoj koži snažnije osjećaju produbljivanje društvene i ekonomske nejednakosti. Situacija u politici je točno onakva kakva je i u društvu. Preslikana. Žene su podzastupljene, a njihove vrijednosti i mogućnosti podcijenjene. S jednom iznimkom – žene u politici ipak imaju moć mijenjati ili barem pokušati mijenjati društvene obrasce i pravila igre. Stvarati sigurne prolaze za žene koje iza nas dolaze.

U zadnjem su saborskom sazivu SDP-ovke bile moćan ženski glas. Očekujete li da će vam stranka jednako uzvratiti kada se budu dijelile funkcije u izvršnoj vlasti?

– SDP je stranka koja njeguje zip pristup prilikom slaganja lista za Hrvatski sabor. To znači da se naizmjenično na mjestima na listi izmjenjuju žene i muškarci. U prošlom sazivu Sabora smo imali jednak broj zastupnika i zastupnica. Tako će biti i u sljedećem sazivu. 

Nadam se da će naš primjer pratiti i druge stranke jer jedino na taj način možemo ženama omogućiti stvarnu paritetnu demokraciju, a ne ih koristiti kao ukras demokracije. Budite sigurni da će se iz SDP-a i dalje čuti moćni ženski glasovi, a da će se njihov utjecaj osjetiti i u provedbi konkretnih politika za društvo jednakih šansi.

in MREŽA

Savez SUMSI poziva na radionice za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje osobu koja koristi invalidska kolica. Na slici se vidi ruka osobe koja drži kotač invalidskih kolica, a na naslonu kolica nalazi se natpis "SOPUR". Invalidska kolica su crne boje s metalnim dijelovima i sivim gumama. U pozadini se nazire prirodni krajolik s mutnim detaljima.
Foto: Pixabay

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja

Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.

U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.

Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.

Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.

Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.

Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.

Nastavi čitati

in MREŽA

Projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi! ove godine donosi novitete

Objavljeno

/

Na fotografiji su dvije osobe koje sjede za stolom. Jedna osoba koristi prijenosno računalo, dok druga osoba sjedi u invalidskim kolicima. Stol je osvijetljen prirodnim svjetlom koje dolazi kroz prozor u pozadini. Na stolu se nalazi drvena daska s priborom za jelo. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje inkluzivnost i suradnju između osoba s različitim sposobnostima.
Foto: Pexels

Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.

Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.

– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.

Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:

poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;

edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.

Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.

– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.

Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.

Nastavi čitati

in MREŽA

Vukovarski leptirići dobili novi prostor na korištenje

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje grupu djece koja stoje iza velikog okvira s ilustracijama cvijeća, leptira, sunca i srca. Na okviru je natpis "Budi moja krila!". Djeca mašu rukama prema kameri. U prvom planu, ispred djece, nalazi se crni pas s prslukom. U pozadini se vidi zgrada s prozorima i žutim zidom.
Foto: Vukovarski leptirići

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.

Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.

Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.

Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.

Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.

Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.

Nastavi čitati

U trendu