Još nas pet kratkih mjeseci dijeli od dizanja zastora Paraolimpijskih igara u Parizu. Da bar malo skratimo iščekivanje, popričali smo s prvim čovjekomHrvatskog paraolimpijskog odbora. Otkrijte što nam je rekao.
Poslušaj ovaj članak
Prošlo je već i previše vremena od našeg prošlog razgovora, praktički cijeli olimpijski ciklus. Kako ste zadovoljni napretkom parasporta i paraolimpijskog pokreta u Hrvatskoj u tom periodu?
– Na temelju rada i rezultata u proteklom paraolimpijskom ciklusu definirali smo poboljšanja i uskladili programe za tekući paraolimpijski ciklus koji će završiti nastupom na Paraolimpijskim igrama Pariz 2024. Jako sam zadovoljan napretkom parasporta i paraolimpijskog pokreta u Hrvatskoj u tom periodu. Sveukupno je u 2023. godini na međunarodnim natjecanjima svih razina osvojeno 307 medalja; od toga 119 zlatnih, 92 srebrne i 96 brončanih, a na europskim i svjetskim prvenstvima naši parasportaši osvojili su 72 medalje. To pokazuje napredak u vrhunskom natjecateljskom sportu, a ostvaruje se i porast uključivanja i sudjelovanja u sportskim aktivnostima novih i mladih parasportaša u našim članicama.
Koje su najčešće i najveće teškoće i problemi s kojima se nacionalni savezi i klubovi susreću u svom radu i postizanju ciljeva – sportskih rezultata? Traže li pomoć i na koji način im Hrvatski paraolimpijski odbor može pomoći?
– Teškoće i problemi s kojima se naše članice susreću su pristup sportskim sadržajima, organizirani treninzi, stručni rad, želje i mogućnosti osoba s invaliditetom i njihove okoline da se uključe u sport, financiranje, te kvalitetna sportska ortopedska pomagala i oprema. To je zajedničko i za vrhunski natjecateljski sport kao i za razvoj i uključivanje novih mladih sportaša.
Hrvatski paraolimpijski odbor, sukladno Strategiji HPO 2022.-2030., aktivno djeluje na jačanju sustava parasporta kroz angažiranje trenera i instruktora koji uključuju osobe s invaliditetom u sport i redovito rade treninge. Njima je svakako potrebno kontinuirano stručno usavršavanje, no tu vidimo snažnu bazu za daljnji razvoj, a, jasno, imamo i vrhunske trenere koji rade s vrhunskim sportašima.
Nacionalni savezi i klubovi ostvaruju potpore od Hrvatskog paraolimpijskog odbora putem sudjelovanja u programima i projektima.
Gdje vidite najviše mjesta za napredak, kako u radu Hrvatskog paraolimpijskog odbora, tako i u radu saveza i klubova te rezultatima parasportaša?
– Svakako odgovor se nalazi u rješavanju problema iz prethodnog pitanja, a ono što mi želimo napraviti je da angažiramo što više profesionalnih kvalitetnih trenera kako bi omogućili što većem broju osoba s invaliditetom da se bave sportom. Iz toga će izići novi vrhunski parasportaši.
Za napredak potrebno je:
osigurati jednake mogućnosti sudjelovanja za osobe s invaliditetom u sportskim aktivnostima u školama i u zajednici te osigurati pristupačnost sportskih objekata i opreme;
poticati sudjelovanje osoba s invaliditetom u sportskim događajima na nacionalnoj i međunarodnoj razini te osigurati im odgovarajuću podršku i zastupljenost;
podignuti svijest javnosti o doprinosu i postignućima osoba s invaliditetom u sportu te promicati njihovu inkluziju i integraciju u parasportske zajednice;
promicanje sporta kao sredstva rehabilitacije, prevencije, edukacije, socijalizacije i integracije osoba s invaliditetom, te kao sredstva za ostvarivanje njihovih prava i potencijala.
Jeste li zadovoljni podrškom koju hrvatski parasport dobiva od donositelja odluka i politika? Konkretnije, mislite li da politike doprinose rezultatima ili rezultati dolaze politikama usprkos?
– Na nacionalnoj razini možemo biti zadovoljni porastom financiranja; u proteklim godinama pratimo porast kakav je prisutan kod svih krovnih sportskih organizacija. Situacija na lokalnoj i regionalnoj razini teško bi mogli reći da je zadovoljavajuća jer ima sredina gdje smo dobro praćeni, ali ima sredina gdje je parasport još potpuno zanemaren i uopće se ne financira.
Financiranje sporta u Republici Hrvatskoj generalno pokazuje da, ako je jedan euro uložen u sport osoba s invaliditetom, istovremeno je 5,5 eura uloženo u sport osoba bez invaliditeta, računajući po osobi.
Rezultate stvaraju ljudi na terenu, a mi smo tu da stvaramo uvjete za njihov rad pa tako i politike o tome trebaju voditi računa. Parasport ima uspjeha jer ima vrijedne djelatnike koji najčešće djeluju volonterski. Od osamostaljenja Republike Hrvatske, naši paraolimpijci nastupili su na:
osam ljetnih Paraolimpijskih igara i osvojili 26 medalja, od kojih je pet zlatnih, osam srebrnih i 13 brončanih;
šest zimskih Paraolimpijskih igara i osvojili dvije medalje od kojih je jedna zlatna i jedna brončana.
Osvajanjem dvije medalje na Zimskim paraolimpijskim igrama u Koreji ušli smo među 30-ak zemalja u svijetu koje su osvajale medalje i na ljetnim i na zimskim Paraolimpijskim igrama.
Veliki je doprinos parasporta ugledu Republike Hrvatske u svijetu.
U izbornoj smo godini pa je iduće pitanje, čini mi se, vrlo prigodno. Što očekujete, priželjkujete pa možda ovim putem i otvoreno tražite od onih koji će u budućnosti odlučivati o hrvatskom parasportu?
– Vjerujem da će se i u idućem razdoblju nastaviti povećanje ulaganja u sport pa time i u parasport u Republici Hrvatskoj. Mi na tome uvijek inzistiramo stvarajući nove kvalitetne programe i projekte pa ćemo to nastaviti i u idućem razdoblju. Planiramo korištenje sredstava ESF u cilju jačanja sustava parasporta u Republici Hrvatskoj i pozivam osobe s invaliditetom da se što više uključuju u sportske aktivnosti putem naših parasportskih udruga.
Za kraj, naravno – Pariz 2024. Može li Hrvatska još bolje nego u Tokiju?
– Sada imamo deset evidentnih paraolimpijaca u pet sportova, no očekujemo da ćemo do kraja kvalifikacija imati 20-ak sportaša za nastup u Parizu.
Gledajući odlične rezultate i visoku kvalitetu koju naši paraolimpijci imaju, nadam se da ćemo postići u Parizu razinu rezultata koju smo imali u Tokiju, a možda ih i premašimo.