Poveži se s nama

in MREŽA

INTERVJU, MAJA LJUBIĆ KUTNJAK Vršiteljica dužnosti voditeljice Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj

Objavljeno

/

Europski izbori 2024. u Hrvatskoj se održavaju u nedjelju, 9. lipnja 2024. godine, a o važnosti izlaska i na ove izbore popričali smo s vršiteljicom dužnosti voditeljice Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj, Majom Ljubić Kutnjak

Gospođo Ljubić Kutnjak, europski izbori su nam pred vratima, a ovi bi mogli biti i najvažniji u povijesti EU-a zbog vrlo osjetljive geopolitičke situacije u okruženju, kako europskom tako i globalnom. Nedavni parlamentarni izbori su privukli gotovo rekordan postotak birača – što u tom smislu očekujete od predstojećih europskih izbora?

– Otkako hrvatski građani izlaze na europske izbore, vidimo sve veću izlaznost – na ad hoc izborima 2013. kada je Hrvatska ušla u Europsku uniju izlaznost je bila oko 20 posto, 2014. godine izašlo je 25 posto građana, 2019. nešto manje od 30 posto, stoga vjerujemo da će se taj uzlazni trend nastaviti. Zainteresiranost za EU izbore potvrđuje 61 posto hrvatskih građana u našem proljetnom istraživanju, što je veliki skok u odnosu na 37 posto uoči posljednjih europskih izbora prije pet godina.

Uzastopne krize posljednjih godina i spremnost Europe da se s njima uhvati u koštac ojačali su ulogu EU-a u očima građana, a preko 80 posto Europljana smatra da aktualni geopolitički kontekst nadolazeće izbore čini još važnijima. Sve ovo nas navodi da očekujemo ipak veći odaziv na biralištima u našoj zemlji.

Povijesno gledano, hrvatski birači najmanje važnosti i pažnje pridaju upravo europskim izborima. Koji su tome uzroci i shvaćaju li državljani Hrvatske da izlaskom na birališta neizravno utječu na kreiranje europskih politika koje vrlo izravno kroje njihovu sadašnjost i budućnost?

– Izlazak na europske izbore jedinstvena je prilika za svaku građanku i građanina da oblikuje budućnost Europe te doprinese jačanju demokracije. Jer, što više ljudi glasa, demokracija postaje snažnija. Hrvatski građani biraju 12 od ukupno 720 zastupnika u Europskom parlamentu za sljedeće petogodišnje razdoblje. Oni će odlučivati o zakonima koji utječu na našu svakodnevicu – treba istaknuti da dvije trećine zakona koji se usvoje u Hrvatskoj temelje na europskom zakonodavstvu. Iako se naša zemlja na zadnjim izborima svrstala među države članice s najnižom izlaznošću, u međuvremenu smo obilježili deset godina članstva i dublje se integrirali pristupanjem Schengenu i usvajanjem eura, pa tako danas dvije trećine naših građana kaže da osjeti učinke Europske unije na svoju svakodnevicu.

Kojim aktivnostima Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj potiče veću izlaznost na europskim izborima? Što još, uz pojačan angažman medija, može doprinijeti edukaciji hrvatskih birača o važnosti europskih izbora?

– Početkom godine Europski parlament započeo je svoju institucionalnu, nestranačku kampanju u svih 27 država članica čiji je glavni slogan ‘Iskoristi svoj glas, ne daj da ti drugi kroje budućnost’. Naš Ured prilagođava kampanju hrvatskom kontekstu. S jedne strane putem raznih radionica i rasprava informiramo građane što je sve Europska unija ostvarila za sve nas u posljednjih pet godina i koliko je to utjecalo na naš svakodnevni život. S druge strane osvještavamo važnost svakog glasa za očuvanje demokracije. U kampanju se diljem EU-a uključuju razna udruženja i javne institucije, privatne kompanije te brojne poznate osobe kroz čije aktivnosti naše poruke mogu doći do što većeg broja ljudi.

Inače, Ured EP-a u Hrvatskoj prije svega ima komunikacijsku ulogu. U svim državama članicama postoji ured poput našeg kako bismo građanima približili rad i ulogu Europskog parlamenta, jedine europske institucije čije predstavnike izravno biraju europski građani. Kontinuirano surađujemo i realiziramo projekte s obrazovnim ustanovama, brojnim organizacijama civilnog društva i drugim partnerima. Kada komuniciramo vrijednosti, politike i često kompleksnu narav EU zakona – koji su i naši zakoni – nastojimo govoriti jednostavnim jezikom, objasniti njihove učinke u svakodnevici – od zdravije hrane koju kupujemo, sigurnijih igračaka s kojima se igraju naša djeca, općenito većih potrošačkih prava, slobode kretanja, jačih gospodarstava, ukidanja jednokratne plastike, prilika za studentske razmjene, sve do sredstava kojim EU podržava osobe s invaliditetom, obuku za nezaposlene i brojne druge aktivnosti.

Kad je riječ o našim redovitim aktivnostima, osobito smo ponosni na program ‘Škola ambasador Europskog parlamenta’ koji provodimo u više od 60 srednjih škola diljem Hrvatske, u svakoj županiji. Više od 12 tisuća mladih na praktičan način, kroz iskustvo i projekte, uči o važnosti demokratske participacije i aktivnom građanstvu. Veseli nas što ti mladi, osim što su aktivni u svojim školama, zaista žive europske vrijednosti, ponajviše solidarnost, i sudjeluju u razvoju svoje lokalne zajednice. Mnogi nam se jave i nakon završetka programa kako sudjeluju u udrugama, formalnim ili neformalnim inicijativama i aktivno se zalažu za svoja prava.

Jedno vrlo konkretno pitanje – kako EU, pa tako i ovi izbori, mogu utjecati na položaj osoba s invaliditetom u Hrvatskoj?

– Europska unija kontinuirano ulaže znatne napore u okviru svoje Strategije o pravima osoba s invaliditetom za razdoblje do 2030. Unatoč napretku ostvarenom u proteklom desetljeću, osobe s invaliditetom i dalje se suočavaju sa znatnim preprekama i izložene su većem riziku od siromaštva i socijalne isključenosti. U novoj, poboljšanoj strategiji uzima se u obzir raznolikost invaliditeta, koja obuhvaća dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja, koja su često nevidljiva.

Izdvojila bih i par nedavnih propisa koje je usvojio Europski parlament, kao što je Direktiva o uspostavi Europske iskaznice i Europske parkirališne karte za osobe s invaliditetom. Hrvatska je aktivno sudjelovala u predlaganju određenih rješenja te su ona i prihvaćena tijekom rasprave, a sve smjernice su već i provedene u nacionalnom zakonodavstvu. Hrvatska je prva država članica EU-a koja uvodi Europsku iskaznicu za osobe s invaliditetom.

Osim toga, kroz EU fondove financiraju se projekti poput usluga osobne asistencije za osobe s invaliditetom ili poboljšanja kapaciteta za veću pristupačnost usluga u raznim sektorima – bilo da se radi o transportu, skrbi ili pak obrazovanju. Jedna od glavnih vrijednosti EU-a je pravo svake osobe na kvalitetno i uključivo obrazovanje, osposobljavanje i cjeloživotno učenje kako bi održala i stekla vještine s kojima može u potpunosti sudjelovati u društvu i tržištu rada. Da bi to postigli, programi Erasmus+ i Europske snage solidarnosti nude razne mehanizme i financijsku potporu za jednako i aktivno uključivanje sudionika sa smanjenim mogućnostima. Primjerice, osobe s invaliditetom mogu dobiti plaćenog asistenta tijekom putovanja i boravka na projektu.

Europski parlament institucija je koja njeguje kulturu dijaloga i osigurava platforme za razmjenu mišljenja i prijedloga – prošlogodišnji Peti Europski parlament osoba s invaliditetom jedan je od takvih primjera, u organizaciji EU parlamenta i Europskog foruma osoba s invaliditetom. Okupio je preko 700 predstavnika pokreta osoba s invaliditetom iz svih EU zemalja, pa tako i Hrvatske, kao i kreatora politika, ministara i drugih međunarodnih organizacija. Iznijeli su prioritete i prijedloge za naredni mandat EU parlamenta u relevantnim politikama koje utječu na budućnost osoba s invaliditetom u Europi i šire.

Osim u zakonodavstvu, EU parlament i kao poslodavac izuzetno vodi računa o pravima i potrebama svojih zaposlenika s invaliditetom, a njegujemo isti pristup i prema pripravnicima s istim statusom, za koje je odobren poseban okvir prava i mogućnosti. Svake godine provodimo postupak odabira s posebnim mjerama za osobe s invaliditetom kako bi one prvo radno iskustvo stekle u Europskom parlamentu. Taj je postupak otvoren za sve profile osoba s dugotrajnim tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjima od najmanje 20%, koja u međudjelovanju s raznim preprekama mogu sprečavati njihovo puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s ostalima.

Zaključno, koja bi bila Vaša poruka hrvatskim biračima?

– Ovogodišnji europski izbori odredit će kako ćemo se zajedno suočiti s jednim od najkompleksnijih trenutaka naše generacije. Vjerujemo da demokracija nije samo temeljno pravo već i zajednička odgovornost svih nas, a glasanje je najizravniji način korištenja te odgovornosti.

Pozivam sve čitatelje da pogledaju naš emotivni četverominutni dokumentarac čiji su protagonisti stariji Europljani koji su iz prve ruke iskusili promjene vezane uz demokraciju. Ti istaknuti pojedinci – koji su živjeli pod represivnim režimima ili su doživjeli krhkost demokracije – željeli su prenijeti svoje osobne priče unucima i budućim generacijama. Njihova zajednička svjedočanstva oblikuju poruku da glasanje nije nešto što bismo trebali uzimati zdravo za gotovo.

in MREŽA

LIBERATOMAP Platforma koja odmor znači

Objavljeno

/

Na slici je čovjek u smeđoj majici i bijelim hlačama koji drži prezentaciju. Na prezentaciji piše LiberatoMap i nacrtana je neka karta.
Foto: Liberato

LiberatoMap platforma osmišljena je s ciljem da pruži detaljne informacije o pristupačnosti objekata, turističkih atrakcija i parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom

Svi se spremaju za godišnje odmore, kupanje u moru i uživanje u sunčevim zrakama na prekrasnoj Jadranskoj obali. Kada su u pitanju osobe s invaliditetom, pristupačan smještaj od krucijalne je važnosti.

Da bi pronašli onaj smještaj koji odgovara svim njihovim potrebama, često se moraju dobro namučiti. Dobra vijest je da od ovog ljeta to više ne mora biti tako.

Naime, Udruga Liberato osmislila je inovativnu platformu pod nazivom LiberatoMap. Uz ovu aplikciju aktivni ljetni odmor osoba s invaliditetom više se neće svoditi na puno muke i malo uživanja – od sad će to biti odmor bez muke.

LiberatoMap platforma osmišljena je s ciljem da pruži detaljne informacije o pristupačnosti objekata, turističkih atrakcija i parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom, kao i roditelje s djecom i osobe starije životne dobi.

Udruga Liberato projekt LiberatoMap provodi u suradnji s Ministarstvom turizma i sporta, Turističkom zajednicom grada Splita, Županijskom udrugom slijepih Split te Sveučilištem u Splitu.

Rješenja koja nudi korištenje LiberatoMap platforme uvelike bi mogla potaknuti institucije da poboljšaju infrastrukturu u gradovima, a samim time mogla bi pokrenuti novi i jači val održivog, adaptivnog i inkluzivnog turizma.

Uz aplikaciju, udruga je osmislila i brošuru o pristupačnim turističkim lokacijama u Splitu, a izradu iste sufinanciralo je Ministarstvo turizma i sporta.

Brošuru o pristupačnim turističkim lokacijama u Splitu možete pogledati ovdje.

Inače, Udruga Liberato neprofitna je organizacija koja sustavno radi na izgradnji inkluzivnog društva, a posvećena je poticanju aktivnog sudjelovanja mladih i osoba s invaliditetom te konstantnom unapređenju njihove kvalitete života. 

Vjerujemo kako je ovo tek početak jednog novog vala inkluzivnog turizma.

Nastavi čitati

in MREŽA

Udruga Srce Split stalno pomiče granice

Objavljeno

/

Na fotografiji je skupina ljudi koji sudjeluju u događaju posvećenom volontarstvu i solidarnosti. Neki od njih su u kolicima, dok su drugi stojeći ili sjedeći. Osobe u kolicima i neke stojeće nose bijele majice, a ostali crvene majice s logotipom koji simbolizira pomoć i podršku. U pozadini se vide drveće i zgrada, a transparent iza grupe jasno ističe temu događaja.
Foto: Pixabay

Udruga Srce je u Splitu poznata po svoj dugogodišnjoj aktivnosti. Ona se u tome rukovodi UN Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom i Nacionalnom strategijom jedinstvene politike za osobe s invaliditetom

Premda Udruga osoba s cerebralnom paralizom Srce svoju tridesetu godinu obilježava iduće godine, u udruzi su već od 2023. pomakli svoje granice i aktivnosti uključivši se u iznimno složen višegodišnji projekt.

Naime, u tijeku je Program ‘Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga za razdoblje od 2023. do 2025.’ Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Program uključuje nastavak rada postojećih terapijskih radionica i sportskih aktivnosti Udruge Srce Split 2, a traže i nove aktivnosti koje bi putem koncepta zagovaranja promicale ideju socijalne uključenosti, s obzirom na to da se potrebe osoba s invaliditetom mijenjaju s promjenama uvjeta života. Državne i javne institucije zbog svog formalnog ustroja ne mogu pravodobno registrirati promjene, a još manje pružiti odgovarajuća rješenja.

Udruge osoba s invaliditetom u tom procesu uvode nove tipove socijalnih usluga prilagođene potrebama svojih članova. Udruge se istodobno javljaju u dvije uloge, kao korisnici usluga i, istodobno, kao pružatelji usluga svojim članovima i drugim korisnicima, koji se već provode u partnerstvu sa Školom likovnih umjetnosti, Županijskom udrugom slijepih i Hrvatskim zavodom za socijalni rad Split.

Nakon prve godine provedbe spomenutog projektnog ciklusa voditelji i udruga željeli su utvrditi zadovoljstvo korisnika pruženim uslugama, kako teče iskustveno učenje na radionicama, čuti prijedloge korisnika. 

Članovi biraju koju će radionicu ili više njih posjećivati. Pritom se rukovode svojim interesima, sklonostima, fizičkim mogućnostima, a sve ovisi i o pomoći osobnog asistenta i volontera.

Stoga je zanimljiva provedena evaluacija na kraju prve godine spomenutog složenog projekta kroz stručni panel, okrugli stol, sastanak tima i korisnika. Svrha je bila definiranje dosadašnjih rezultata, učinkovitost, efikasnost i naravno, razmotriti održivost projekta.

I dalje se korisnicima nude radionice: likovna, glazbena, eko radionica, radionica bijele gline, kreativna vježbaonice, sportska radionica (jahanja i kuglanja).

Samo tijekom ove godine bilo je nekoliko značajnih aktivnost: sudjelovanje na Festivalu jednakih mogućnosti u Zagrebu, na paraolimpijskom sportskom natjecanju u kuglanju u Zagrebu, izlet u Šibenik (šibenske tvrđave) i Pelješac.

U goste su doveli slikaricu i književnicu Tisju Braić Kljaković, posjetili su HNK (predstava ‘U malu je uša đava’), razgledali su Muzej iluzija, organiziran je edukativni sat Crvenog križa na temu opasnosti od sunca i zračenja.

Izuzetno je bilo ‘snimanje’ pristupačnosti za osobe s invaliditetom u središtu grada.

Ove godine osmislili su i ‘Putujuću izložbu likovnih radova’. Izložba je bila postavljena u GKMM i Centru Zlatno doba.

U srpnju je postavljena u Domu za starije i nemoćne na Zenti i posjetitelji je mogu pogledati svaki dan od 10 do 15 sati.

Udruga Srce je u Splitu poznata po svoj dugogodišnjoj aktivnosti. Ona se u tome rukovodi UN Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom i Nacionalnom strategijom jedinstvene politike za osobe s invaliditetom.

Ipak, udruge ove vrste u Splitu rijetko se dogovaraju i ne grade strategiju odgovora na aktualne događaje koji su od važnosti za osobe s invaliditetom (PDV za vozila, javne garaže, parkirališta, zapošljavanje, prilagodba škola). Nedostaje strateško planiranje i razvijanje međunarodnih kontakata.

Što se tiče prisutnosti u medijima, Udruga Srce, kažu, ima izvrsna iskustva s lokalnim portalima i široko srce volontera – pojedinaca koji nam pomažu u vizualnom identitetu.

Nastavi čitati

in MREŽA

Društvo osoba s invaliditetom Varaždin treba novo kombi vozilo

Objavljeno

/

Plakat ima cilj potaknuti donacije za kupnju kombija kako bi se olakšao život osobama s invaliditetom.
Foto: DOSTI Varaždin

Veliki izazov za DOSI Varaždin postao je dotrajalost jednog kombi vozila pa osim velikih financijskih izdataka problem predstavlja i vrijeme koje vozilo provodi na servisima, a to je vrijeme u kojem su korisnici uskraćeni za uslugu i zato im je potrebno novo vozilo

Društvo osoba s invaliditetom Varaždin krenulo je u prikupljanje sredstava za kupnju novog kombi vozila koje će osobama s invaliditetom pružiti mogućnost ravnopravnog uključivanja i sudjelovanja u društvu, a time sadržajniji i kvalitetniji život.

U Varaždinskoj županiji, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iz 2023. (Izvješće o osobama s invaliditetom u RH, 2023.), živi ukupno 27.007 osoba s invaliditetom što čini gotovo petinu stanovništva županije. Svaka peta osoba koja je član naših obitelji, koja živi u našem susjedstvu, pohađa školu ili izvanškolsku aktivnost s našom djecom, dijeli s nama radnu okolinu ili jednostavno šeće parkom i ispija kavu, osoba je s invaliditetom koja sudjeluje ili želi sudjelovati u životu zajednice.

Premda u zajednici postoji lepeza aktivnosti i usluga za ostvarivanje kvalitetnog života građana, preduvjet svemu je dostupnost navedenog, odnosno, mobilnost članova što je nerijetko osobama s invaliditetom jedna od najvećih barijera. Upravo zbog nedostatnog i manjkavog prilagođenog prijevoza za osoba s invaliditetom na području županije, društvo godinama provodi projekte kojima se osigurava ova vrsta usluge.

Dodatnu teškoću predstavlja i geografska udaljenost s obzirom na to da je još uvijek većina aktivnosti i usluga koncentrirana u većim lokalnim mjestima, najčešće gradovima, a ruralne sredine prepuštene su osobnom angažmanu ili javnom prijevozu – pojašnjavaju iz DOSI Varaždin.

Veliki izazov za Društvo postao je dotrajalost jednog kombi vozila pa osim velikih financijskih izdataka problem predstavlja i vrijeme koje vozilo provodi na servisima, a to je vrijeme u kojem su korisnici uskraćeni za uslugu.

Društvo osoba s invaliditetom Varaždin, koje je jedna od najbrojnijih udruga (650-ak članova) i s najvećim spektrom raznih oblika potpore i usluga za kvalitetniji i sadržajniji život osoba s invaliditetom. Pružajući im uslugu prilagođenog prijevoza kombi vozilima na aktivnosti zajednice i radi zadovoljenja važnih potreba (zdravstvene, duhovne, kulturne, socijalne, rekreacijske i slično.), doprinosi se izjednačavanju mogućnosti za osobe s invaliditetom.

Zahvaljujući dosadašnjoj kvalitetnoj i svrhovitoj programskoj i projektnoj suradnji, većina jedinica lokalne i regionalna samouprava Varaždinske županije, sukladno mogućnostima, sufinanciraju uslugu prilagođenog prijevoza za svoje građane. DOSI Varaždin raspolaže s dva kombi vozila s hidrauličnom rampom za prijevoz osoba u invalidskim kolicima, a u troškove prijevoza ubrajaju se troškovi plaća vozača, održavanja i osiguranja kombi vozila te ostali popratni logistički troškovi. Radi osiguravanja kontinuiteta i pružanja prijeko potrebne usluge prilagođenog prijevoza važna nabava novog kombi vozila – kazala nam je Andreja Martinis iz DOSI Varaždin.

Iz udruge navode kako akciju nabave novog vozila podržavaju i poznati pojedinci iz Varaždinske županije poput izbornika hrvatske nogometne reprezentacije Zlatka Dalića i biskupa Bože Radoša koji već pružaju potporu djelovanju DOSI Varaždin kao podupirući članovi udruge, a u samoj kampanji nabave novog, prilagođenog kombi vozila će dati dodatni doprinos.

Trošak nabave novog kombi vozila s prilagodbom za osobe s invaliditetom je 61 tisuću eura, a svojim uplatama možete pomoći i vi.

Više informacija možete dobiti na email: ddvz@ddvz.hr.

Nastavi čitati

U trendu