Dženita Lazarević i Andrijana Žderić s ostalim suradnicima osnovale su nedavno Zakladu ‘Pomozimo djeci s invaliditetom’ koja ima sjedište u Dubrovniku, a više doznajte u nastavku
Poslušaj ovaj članak
Kako i kada se rodila ideja za osnivanje Zaklade?
Andrijana: Ideja o osnivanju Zaklade rodila se prije nekoliko godina, naime, jedna od stavki zahtjeva koje je Građanska inicijativa ‘Pomozimo djeci s invaliditetom’ (GI PDSI) imala prema Vladi Republike Hrvatske bilo je inkluzivno stambeno zbrinjavanje, međutim, u pitanju su razna individualna rješenja i zadiranje u privatno vlasništvo pa smo zato osnovali humanitarnu zakladu, a što će se i kako omogućiti u budućnosti od strane države vidjet ćemo jer poanta inkluzije je i inkluzivno stanovanje.
Tko sve stoji iza Zaklade Pomozimo djeci s invaliditetom?
Dženita: Iza Zaklade Pomozimo djeci s invaliditetom stoje članovi Radnog tima GI PDSI kao što su: Andrijana Žderić, Damir Fatušić, Marineta Pavlović, Jadranka Cvek, Katarina Opačić, članovi Facebook grupe GI PDSI Željko i Ana Protulipac, Mihaela Jović Karešin, dr.sc. Silva Capurso, doc.dr.sc. Ljiljana Pintarić Mlinar, dr.sc. Sanja Horvatić, Gordana Glibo, Ana Koprek i zamjenik pročelnika Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo Grada Dubrovnika Miho Katičić. Dakle, radi se o ljudima koji više godina surađuju i kroz projekte udruga i kroz GI PDSI. Zakladnici su: Andrijana Žderić, Dženita Lazarević, Udruga za edukaciju i rehabilitaciju VISOKI JABLANI iz Rijeke i Udruga za savjetovanje, edukaciju i pomoć roditeljima djece s teškoćama u razvoju ‘Poseban prijatelj’ Dubrovnik.
Koji je glavni cilj Zaklade?
Andrijana: Zaklada će se baviti humanitarnim radom na području cijele Republike Hrvatske. Cilj je Zaklade pomoći osobama s invaliditetom i spriječiti institucionalni smještaj korisnika. Isto tako nastaviti pomagati roditeljima djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom u ostvarivanju njihovih zakonskih prava, savjetovanjem. Važno je također reći da osnivanjem Zaklade koja je usmjerena na prikupljanje sredstava za prilagodbu stambenog prostora, Inicijativa ‘Pomozimo djeci s invaliditetom’ ne prestaje sa svojim aktivnostima, dapače.
Kako će se Zaklada financirati i na koji način ćete odabrati ljude kojima je pomoć Zaklade najpotrebnija?
Dženita: Zaklada će se financirati kroz humanitarne akcije, javljat će se na natječaje koji budu dostupni i preko projekta Zakladnika. Udruga Poseban prijatelj je uz financijsku podršku Grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije tiskala slikovnicu naše mame Jelena Mašek koja se zove ‘Mi, superjunaci!’ Cijena joj je 8 eura i cijeli iznos od prodaje ide direktno na račun Zaklade.
Dodjela financijskih sredstava regulirana je zakonskim odredbama, pa je financiranje adaptacije prostora za osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju zakonski regulirano i provodit će se prema strogo propisanim kriterijima. Zaklada će na svojoj web stranici objaviti poziv za obitelji djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom kako bi se mogli javiti na natječaj za prilagodbu stanovanja. Svi koji dobiju pravo gradnje, odnosno adaptacije prostora od početka do kraja procesa gradnje, odnosno adaptacije, bit će kontrolirani u svakom koraku dobivanja financijskih sredstava, kontrole izgradnje i u konačnici završetka radova na adaptaciji. Na sastanku osnivača Zaklade donesen je Pravilnik o uvjetima, načinu i postupku stjecanja i dodjele sredstava za ostvarivanje svrhe Zaklade.
Poruka za kraj?
Andrijana: Iako su mnogi zakoni izmijenjeni, posla još imamo, tako da nastavljamo kroz inicijativu aktivno pratiti zakonske izmjene i pomagati korisnicima u ostvarivanju njihovih prava na području cijele Republike Hrvatske.
Dženita: Mislim da ćemo na ovaj način pomoći obiteljima osoba s invaliditetom i djece s teškoćama koje imaju problem sa prilagodbom stanovanja. Nadamo se da Zaklada biti nešto što će ostati i poslije nas na zadovoljstvo svih naših članova GI PDSI i da će ostaviti traga na sve što smo kao Građanska inicijativa ‘Pomozimo djeci s invaliditetom’ radili posljednjih godina. Ono što želim reći našim osobama s invaliditetom je da nam se i dalje javljaju s punim povjerenjem jer oni su u biti ti koji nam govore što se sve događa na terenu i s pomoću njihovih poruka i poziva mi znamo što je potrebno na terenu. Upravo zbog njih i naših višegodišnjih razmjena iskustava kroz Facebook grupu GI Pomozimo djeci s invaliditetom sazrela je odluka o osnivanju Zaklade koja će biti isključivo za prilagodbu stanovanja. Uskoro će osobe s invaliditetom moći naći sve informacije o Zakladi na web stranici www.zakladapdsi.hr.
Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja
Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.
U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.
Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.
Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.
Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.
Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.
Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.
Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori
Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.
Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.
– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.
Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:
poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;
edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.
Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.
Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.
– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.
Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.
Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji
Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.
Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.
Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.
Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.
Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.
Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.
Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.