Cilj nam je na zabavan i duhovit način pokazati da se osobe s invaliditetom ne razlikuju ništa više od drugih – svi žele zabavu, druženje, imaju svoje želje, snove i strahove. Svaka osoba je u nečemu dobra i od svakoga se može nešto naučiti, kaže Anita
Recite čitateljima In Portala s kojim ciljem i kada je nastala Kazališna udruga MIST?
-Kazališna udruga MIST djeluje u Zagrebu od 2007. godine, u Centru za kulturu i informacije Maksimir, a okuplja djecu i mlade. MIST je inkluzivna udruga koja okuplja članove zainteresirane za promicanje kazališnog izričaja, osmišljavanje i postavljanje dramsko-scensko-lutkarskih predstava, performansa, festivala i drugih umjetničkih događanja. Također provodimo kulturno-umjetničke projekte i programe koji potiču kreativnost i umjetničko izražavanje djece i mladih, osobito djece i mladih s posebnim potrebama, čime razvijamo njihovo samopouzdanje.
Općenito, naglasak je na radu s djecom i mladima te poticanju i razvijanju njihovih kreativnih potencijala u području dramske i kazališne umjetnosti. Cilj Udruge je odgajanje, obrazovanje i osnaživanje mladih kroz rad na kazališnim projektima i drugim kulturnim područjima, kao i njihovo sudjelovanje u stvaranju boljeg i socijalno osvještenijeg društva bez diskriminacije.
Kako su osobe s invaliditetom često suočene s predrasudama, grupa u kojoj se afirmiraju njihove mogućnosti dobrodošla je svakom društvu. Na taj način doprinosimo edukaciji šire javnosti o položaju i mogućnostima osoba s invaliditetom.
Molim vas da predstavite tim Kazališne udruge MIST
– Osnovu tima od osnutka čine osnivačice Marija Šarić Ban i ja te brojni članovi koji su oblikovali Udrugu u ono što je danas. Na početku su puteve utrli Marko Pavičić, Monika Mihalić, Ana Bučević, Jelena Ručević, Ana Biondić, Maja Lay, a sada su s nama Dajana Biondić, Kristina Krsnik, Adriana Katić, Danijela Vidas, Andrej Hatar i Andrej Drenski.
Neki su se članovi kratko zadržali, neki su ostvarili jedan projekt, dok su drugi s nama godinama, zaljubljujući se u kazališni način rada i kreativne projekte. Dugogodišnji članovi, kada završe studij i preuzmu životne obveze, napuštaju grupu, ali ostaju u kontaktu i pružaju podršku udruzi.
Za svaki projekt angažiramo dodatni stručni tim, ovisno o financijskim sredstvima, za potrebe scenografije, kostimografije i vizuala. Djelujemo dugi niz godina u CKIM-u, no pokrenuli smo i aktivnosti dramske pedagogije za osnovnoškolce u Hrvatskom domu Markuševec.
Koje programe i projekte provodite i u koliko njih su uključene osobe s invaliditetom?
– Projekti koje provodimo u CKIM-u uglavnom su stvaranje predstava s članovima – studentima, radioničkim načinom, a namijenjeni su djeci i mladima. Rad na projektu započinjemo razvojem prijedloga i razradom ideje o predstavi, inicijalno putem Zooma, a zatim kroz radionice dramske pedagogije (vježbe glasa, pokreta, improvizacije) u prostoru.
Radimo jednom tjedno po dva do tri sata, a kako se bližimo završetku predstave, dinamika rada se intenzivira. Paralelno se usuglašava ideja predstave s umjetničkim timom (scenarij, glazba, kostimi, scenografija). Već dugi niz godina od 13 studenata u grupi, njih 6 su osobe oštećena vida (slijepe i slabovidne). Trenutno imamo četiri predstave na repertoaru, a u svima su izvođači osobe oštećena vida, osim u jednoj gdje sudjeluje jedan izvođač bez invaliditeta.
Svojim radom doprinosimo popularizaciji dramske pedagogije, kazališne umjetnosti i amaterizma. Sudjelovanje na festivalima doprinosi razmjeni ideja u kulturi. Naši projekti redovito se bave društveno važnim temama za djecu, kao što su predstave ‘Ana Liza i vesela ordinacija’, ‘Pjegavica Iva’, ‘Vitez željeznog srca’ i ‘Tajna orlove krune’.
Uvijek dajemo prednost hrvatskim autorima i potičemo naše članove da se izraze kroz dramsko pismo (Kristina Krsnik, Jelena Pervan, Ana Đokić-Pongrašić). Također koristimo hrvatsku baštinu u dramaturgiji, kostimografiji i scenografiji. Posljednjih godina naši projekti promiču prihvaćanje različitosti, razbijanje stereotipa i prepoznavanje vrijednosti kod svakog pojedinca.
Cilj nam je na zabavan i duhovit način pokazati da se osobe s invaliditetom ne razlikuju ništa više od drugih – svi žele zabavu, druženje, imaju svoje želje, snove i strahove. Svaka osoba je u nečemu dobra i od svakoga se može nešto naučiti. Naš rad doprinosi senzibilizaciji društva prema osobama oštećena vida, educirajući ih kako pomoći, ali i prihvatiti ih kao ravnopravne članove zajednice.
U 18 godina ostvarili smo oko 15 predstava i izveli ih više od 150 puta u Zagrebu, drugim dijelovima Hrvatske i inozemstvu.
U partnerstvu s dvije udruge proveli smo EU projekt ‘Online kazalište za djecu i mlade’, inkluzivnog karaktera, u kojem su sudjelovali mladi od 15 do 25 godina iz raznih dijelova Hrvatske. Projekt se provodio online, putem Zoom platforme. U Hrvatskom domu Markuševec provodimo dramsko-pedagoške radionice za osnovnoškolce, uz pokazne izvedbe na kraju školske godine. Ova grupa uključuje redovnu populaciju djece bez invaliditeta.
Na koji način se udruga financira?
-Financiramo se putem projekata koje raspisuju Grad Zagreb, Ministarstvo kulture, Ured za iseljeništvo, EU fondovi te iz vlastitih sredstava ostvarenih izvedbama predstava. Financiranje varira iz godine u godinu, ovisno o prihvaćenim projektima.
Koje aktivnosti planirate za naredni period?
-Nastavljamo rad sa studentima oštećena vida. Ove godine planiramo završiti projekt ‘Budi Mali princ’, uključiti veći broj srednjoškolaca i studenata te nastaviti s dramsko-pedagoškim aktivnostima za osnovnoškolce. Također, nastavit ćemo igrati predstave s repertoara i, možda, ostvariti novo europsko gostovanje, poput onoga u Bruxellesu.
Što biste poručili svojoj sadašnjoj i budućoj publici?
-Dramske aktivnosti i kazališna igra obogaćuju nas, razvijaju kreativne potencijale i osnažuju samopouzdanje. Djeci i mladima savjetujem da se uključe u ove aktivnosti s punim pouzdanjem. Interakcija glumca i publike, koju doživljavamo u kazalištu, nezamjenjiva je i ne može se nadomjestiti drugim medijima.