Smatramo kako će se plodovi okruglog stola ‘Osobe s invaliditetom u medijima’ tek vidjeti, a nama ostaje da i dalje neumorno radimo za dobrobit osoba s invaliditetom, kao i do sada
Poslušaj ovaj članak
U četvrtak 16. svibnja, u restoranu ‘Sunce’, Ustanova za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom URIHO i In Portal, središnji medij za informiranje osoba s invaliditetom, održali su okrugli stol na temu ‘Osobe s invaliditetom u medijima – s obje strane objektiva.’ Čast da vodi ovo događanje dobio je renomirani novinar In Portala Mladen Kristić.
Na okruglom stolu sudjelovalo je šest poznatih panelista, a ni u publici nije nedostajalo kvalitetnih ljudi.
O ovoj važnoj temi raspravljali su predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko, drugi čovjek Agencije za elektroničke medije Robert Tomljenović, novinarka HRT-a i Radio Studenta Iva Habek, profesorica Sveučilišta Sjever Željka Bagarić, novinarka Hrvatske katoličke mreže Željka Šemper te Ivona Šeparović iz saveza SUMSI. Svi oni svojim su znanjem i iskustvom obogatili ovaj iznimno važan događaj.
U uvodnom obraćanju Mladen Kristić istaknuo je kako je tema okruglog stola izuzetno važna, ne samo za populaciju osoba s invaliditetom nego i za cijelu zajednicu, te da upravo zbog toga treba progovoriti o ključnim temama vezanim za osobe s invaliditetom u medijima. Medijska pismenost, istraživačko novinarstvo, sloboda medija, samo su neke od tema koje su otvorene na ovom izrazito zanimljivom okruglom stolu.
Čast da otvori okrugli stol u ime ustanove URIHO pripala je Borisu Jakovu Geričiću, savjetniku ravnateljice Sanje Major, a odmah nakon toga riječ je dobio i glavni urednik In Portala, Damir Fatušić.
– Zahvalio bih se našem izdavaču Ustanovi URIHO te Gradu Zagrebu što nas prati cijelo vrijeme i što prepoznaje vrijednost In Portala koji je najveći i najvažniji, za sada nažalost, i jedini medij za informiranje osoba s invaliditetom. Pokušat ćemo se odmaknuti od digitalnog, te u stvarnom svijetu povećati utjecaj i početi govoriti o temama za koje mislimo da su važne za osobe s invaliditetom, kako u medijima tako i u društvu – kazao je Fatušić.
Kao izaslanica gradonačelnika Tomislava Tomaševića, okupljenima se obratila pomoćnica pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, Marinka Bakula Anđelić prisjećajući se samog pokretanja In Portala prije deset godina. Naglasila je kako je portal zamišljen u samom početku kao inkluzivan medij koji će se baviti širokim spektrom tema.
Moderator okruglog stola Mladen Kristić redom je postavljao pitanja sudionicima o problematici odnosa medija prema OSI populaciji, a posebno inspirativno i emotivno govorio je Hrvoje Zovko.
– Osobe s invaliditetom danas se diskriminiraju na više osnova. Njih treba tretirati kao ravnopravne građane i građanke ove zemlje. Njihova borba je sto puta teža, inspirativnija i važnija za svakoga od nas. Ne smijemo žaliti osobe s invaliditetom, već ih trebamo poticati da budu hrabri te da budu to što jesu. Svatko od nas ima pravo ostvariti svoje snove – kazao je Zovko.
Razgovor je otišao i u smjeru edukacije osoba s invaliditetom u medijskom prostoru. Svoje viđenje na tu temu dala je Željka Bagarić. Naglasila je kako bi trebalo senzibilizirati javnost za sve poteškoće kroz koje prolaze osobe s invaliditetom, te kako se nada da će uspjeti stvoriti platformu za njihovo zapošljavanje.
S obzirom na to da je gotovo cijeli svoj radni vijek posvetila etici u novinarstvu, Ivona Šeparović osvrnula se na to kako se, kad su u pitanju osobe s invaliditetom, u medijima stavlja u fokus njihov invaliditet, a ne ono što oni zapravo jesu.
– Trebali bismo upotrijebiti medije da naglasimo kako ne bi trebao postojati poseban pristup prema osobama s invaliditetom. Mediji bi trebali naglašavati osobu i ono što ona radi. Ono što ne biste pitali osobu bez invaliditeta, ne pitajte ni osobu s invaliditetom – rekla je Šeparović.
Željka Šemper pohvalila je rad In Portala rekavši kako se i sama informira preko njega, te dodala da je jako dobro što takav portal postoji. Šemper je istaknula kako bi bilo dobro da i drugi portali koriste In Portal kao izvor informacija. Smatra kako osobe s invaliditetom moraju imati svoje kritičko mišljenje te da ih se mora pustiti da sami govore za sebe.
Iva Habek, studentica novinarstva i suradnica na HRT-u, naglasila je kako trebamo svi zajedno inzistirati da osobe s invaliditetom budu vidljive u javnom servisu ispred ekrana, ali ne samo kada se radi o problematici OSI populacije, nego i o svim ostalim društvenim pitanjima od unutarnje politike, vanjske politike, kulture, sporta, društvenog života. Postoje stereotipi da se novinari s invaliditetom moraju isključivo baviti temama koji se tiču upravo njih.
Robert Tomljenović u svom se izlaganju osvrnuo na sve prisutniji utjecaj umjetne inteligencije u novinarskoj profesiji. Rekao je kako je teško očekivati da umjetna inteligencija zamijeni živoga čovjeka.
– Umjetnu inteligenciju treba koristiti kao alat. Kvalitetan medijski sadržaj koji može napisati živi čovjek, nikada neće moći zamijeniti umjetna inteligencija – istaknuo je Tomljenović.
Uvidjevši u kojem se položaju nalaze osobe s invaliditetom u medijima, predsjednik HND-a obećao je kako će sazvati okrugli stol na kojem će predložiti nekim od giganata hrvatskog medijskog prostora da In Portal uzmu za svog partnera kako bi se glas osoba s invaliditetom čuo što glasnije i jasnije nego do sada.
Glavni zaključak susreta sa svim sudionicima okruglog stola zasigurno je taj da osobama s invaliditetom treba pružiti isti tretman kao svim ostalim građanima ove zemlje, nebitno s koje strane objektiva se nalazili.
Smatramo kako će se plodovi okruglog stola ‘Osobe s invaliditetom u medijima’ tek vidjeti, a nama ostaje da i dalje neumorno radimo za dobrobit osoba s invaliditetom kao i do sada.
Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja
Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.
U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.
Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.
Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.
Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.
Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.
Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.
Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori
Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.
Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.
– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.
Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:
poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;
edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.
Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.
Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.
– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.
Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.
Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji
Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.
Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.
Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.
Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.
Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.
Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.
Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.