Kutak za stručnjake

AUTOIMUNI POREMEĆAJ Gravesova bolest i kako ju držati pod kontrolom

Objavljeno

/

Foto: Pixabay

Glavni simptomi su gubitak na težini, povećani apetit, nervoza, nemir, nepodnošenje topline, pojačano znojenje, umor, grčevi u mišićima, česte stolice, menstrualne nepravilnosti kod žena, a može biti prisutna i guša

Gravesova bolest predstavlja kronični, autoimuni poremećaj u kojem dolazi do nenormalne reakcije vlastitog obrambenog sustava na štitnjaču, što u ovom slučaju u pravilu rezultira njenom pojačanom funkcijom. Kod žena se oko 8 puta češće javlja u odnosu na muškarce.

Uzrok je nepoznat. Postoji mnogo dokaza koji upućuju na jak nasljedni faktor u razvoju Gravesove bolesti. Tumori štitne žlijezde, hipofize, testisa ili jajnika, upala štitne žlijezde zbog virusne infekcije ili druge upale, unos prevelikih količina tiroidnog hormona i unos prevelikih količina joda, također su uzroci hipertireoze. Gravesova bolest obuhvaća 85 posto svih slučajeva hipertireoze. Faktori rizika su povezani s uzrocima.

Glavni simptomi su gubitak na težini, povećani apetit, nervoza, nemir, nepodnošenje topline, pojačano znojenje, umor, grčevi u mišićima, česte stolice, menstrualne nepravilnosti kod žena, a može biti prisutna i guša.

Manifestacije hipertireoze mogu varirati od blagih simptoma slabosti, nesanice, gubitka na težini i drhtanja do jako izražene tahikardije (ubrzani srčani ritam), lupanja srca, teškog disanja kod napora i oticanja gležnjeva.

Kako bi potvrdio dijagnozu Gravesove bolesti, liječnik, u ovom slučaju endokrinolog, može naručiti jedan ili više testova kao što su laboratorijske pretrage iz krvi, od kompletne krvne slike do testova kojima se određuju razine hormona štitnjače (T3 i T4) te razine hormona hipofize (TSH) i test za imunoglobulin, ultrazvuk štitnjače, scintigrafija, pretraga kod koje se tankom iglom u venu unosi dijagnostička tekućina nakon čega se vrši snimanje štitnjače gama kamerom. Scintigrafija omogućava detaljniju procjenu rada štitnjače

Bolesnici s Gravesovom bolešću imaju povećanu štitnu žlijezdu (guša) i nenormalnu izbočenost očiju (egzoftalmus). Metabolizam bolesnika s hipertireozom je uvelike ubrzan, što dovodi do ubrzavanja svih tjelesnih procesa i emotivnog stresa kao odgovora na povećanu fizičku aktivnost. Bolesnik često ima epizode ekstremnih emocija s epizodama plakanja i depresije nakon kojih slijede intenzivna fizička aktivnost i mentalna euforija i histerija.

Liječenje Gravesove bolesti obično uključuje antitireoidne lijekove koji smanjuju proizvodnju hormona štitne žlijezde, radioaktivni jod, uklanjanje štitne žlijezde (tireoidektomija) u teškim slučajevima i lijekove za kontrolu simptoma kao što su beta-blokatori za kontrolu srčanih simptoma.

In Portal

U trendu

Exit mobile version