Connect with us

Znanost

Elon Musk predstavio novi AI model, tvrdi da je bolji od ChatGPT-ja

Objavljeno

/

Razvojna tvrtka za umjetnu inteligenciju xAI u vlasništvu Elona Muska predstavila je svoj najnoviji AI model Grok 3, za koji tvrdi da je bolji od ChatGPT-ja kompanije OpenAI

Musk je rekao da je Grok “najpametniji AI na Zemlji”, a da se xAI u testiranjima performansi u područjima znanosti, matematike i programiranja pokazao boljim od ChatGPT-ja, kao i Googleovog Geminija, DeepSeeka i Anthropicovog Claudea.

Milijarder Musk, također šef tvrtki SpaceX i Tesla, u prijenosu uživo je rekao da Grok 3 ima “više nego deseterostruku” računalnu snagu od ranijeg modela Grok.

xAI je potvrdio da će Grok 3 biti dostupan Premium+ pretplatnicima na X-u, društvenoj platformi koju Musk također posjeduje, te da će biti dio nove pretplate nazvane SuperGrok koja će uključivati pristup mobilnom aplikacijom i internetskom stranicom Grok.

Muskova tvrdnja da Grok ima bolje performanse od ChatGPT-ja, koja dosad nije nezavisno provjerena, dodatno povećava njegovo suparništvo s OpenAI-jem i njegovim šefom Sam Altmanom.

Musk je ranije podnio dvije tužbe protiv OpenAI-ja, u kojima tvrdi da je tvrtka napustila svoja osnivačka načela o neprofitnosti, a prošlog tjedna je ponudio kupiti tvrtku za 97,4 milijarde dolara, što su Altman i upravni odbor OpenAI-ja odbacili.

Pomogao je u osnivanju OpenAI-ja, no napustio ga je 2018. te je sve više kritizirao tvrtku i njeno vodstvo.

Altman je ponudu odbacio kao taktiku za usporavanje suparnika u području umjetne inteligencije, kojim i dalje dominiraju velike kompanije sa sjedištem u Sjedinjenim Američkim Državama, iako je prošlomjesečna nagla pojava DeepSeeka kao jeftinije kineske alternative uzdrmala tu percepciju.

Međutim, čini se da to još nije smanjilo želju za ulaganjem u AI tvrtke.

Postoje izvješća o tome da OpenAI pregovara o prikupljanju oko 40 milijardi dolara u novom krugu financiranja koje bi procjenu njegove vrijednosti podiglo na otprilike 300 milijardi dolara.

U međuvremenu pak je objavljeno da xAI pregovara o prikupljanju oko 10 milijardi, što bi značilo da će procijenjena vrijednost razvojne tvrtke iznositi oko 75 milijardi dolara.

Hina

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Moderna vremena

Jači simptomi menopauze povezani s problemima pamćenja i razmišljanja

Objavljeno

/

Napisao/la:

Umjetnička fotomanipulacija žene s dugom smeđom kosom na tamnoj pozadini. Njene ruke prekrivaju lice, dok drugi par ruku drži njenu glavu sa strane, stvarajući efekt višestrukih ruku. Slika izražava emocije stresa, anksioznosti ili unutarnje borbe, s toplim, sepija tonovima koji dodaju dramatičan efekt.
Foto: Pixabay

Žene koje pate od izraženijih simptoma menopauze imaju veću vjerojatnost da će imati problema s pamćenjem i razmišljanjem kako stare, pokazalo je istraživanje

Stručnjaci su otkrili da su žene koje su se prisjetile da su im simptomi menopauze predstavljali veći teret vjerojatnije prijavile probleme s pamćenjem, govorom i područjima kao što su planiranje, organizacija i samokontrola.

Nalazi sugeriraju da bi faza menopauze mogla biti važna za procjenu rizika od demencije, rekli su znanstvenici, iako je potrebno više rada u tom području.

Kanadski su znanstvenici proučavali podatke 896 žena u postmenopauzi čija je prosječna dob bila oko 64 godine.

Njihovi simptomi menopauze počeli su u prosjeku oko 49. godine.

Žene su prijavile simptome menopauze kao što su valovi vrućine, ‘brain fog’ (moždana magla) i promjene raspoloženja.

Dobile su popis od 11 simptoma, ocjenjujući ih između nula i 10 na temelju toga koliko često su ih doživljavale.

Navale vrućine bili su najčešći simptomi, prijavilo ih je 88 posto skupine, a zatim noćno znojenje.

Studija je pokazala da su žene koje su se prisjetile više simptoma prijavile više problema s razmišljanjem, učenjem i pamćenjem.

Također su imale blaže simptome poremećaja u ponašanju, poput promjena u osobnosti, smanjene motivacije ili problema s kontrolom nagona.

Istraživači su rekli da rezultati, objavljeni u časopisu Plos One, ‘sugeriraju da opterećenje simptomima menopauze može predvidjeti podložnost demenciji’.

– Veće opterećenje simptomima menopauze može biti povezano s većim kognitivnim i bihevioralnim padom u kasnijoj životnoj dobi, što su oba pokazatelja rizika za demenciju – dodali su.

Istaknuli su da hormonska terapija temeljena na estrogenu može pridonijeti ublažavanju kliničkih simptoma, posebice simptoma u ponašanju.

Podaci koje su koristili istraživači preuzeti su iz studije Kanadske platforme za internetsko istraživanje zdravlja, kvalitete života, kognicije, ponašanja, funkcioniranja i skrbi tijekom starenja (CAN-PROTECT), koja je dio studije PROTECT koju provode Sveučilište u Exeteru i Nacionalna zdravstvena služba (NHS).

Profesorica Anne Corbett sa Sveučilišta u Exeteru i voditeljica studije PROTECT rekla je da su ‘promjene u kognitivnoj funkciji dio normalnog procesa starenja i često nisu razlog za zabrinutost’.

– Međutim, znamo da Alzheimerova bolest počinje mnogo prije dijagnoze i da je prepoznavanje najranijih čimbenika koji utječu na njezino napredovanje ključno za pomoć ljudima da dobiju pristup najboljem liječenju i podršci.

Ova studija sugerira da bi faza menopauze mogla biti važno razdoblje za procjenu rizika od demencije. Međutim, važno je napomenuti da rizik od demencije uključuje mnogo različitih čimbenika.

– Teško je u ovoj fazi znati koliki učinak simptomi menopauze doista imaju i potrebno je više istraživanja prije nego što možemo sa sigurnošću reći treba li ozbiljnost menopauze smatrati glavnim čimbenikom rizika. Ono što znamo je da je najbolji način da smanjimo rizik od demencije da ostanemo fizički aktivni, održavamo zdravu tjelesnu težinu i upravljamo drugim medicinskim stanjima – rekla je Corbett.

– Iako su pronašli povezanost, nema dokaza da su simptomi menopauze doveli do kognitivnih promjena i moglo bi postojati mnogo mogućih razloga zašto osobe s izraženijim simptomima menopauze mogu doživjeti više kognitivnih promjena, poput depresije ili fizičkih zdravstvenih problema – izjavila je Aimee Spector, profesorica kliničke psihologije starenja na UCL-u.

– Ne mislim da nam studija može reći bilo što o simptomima menopauze i riziku od demencije, jer subjektivne kognitivne tegobe ne impliciraju da osoba ima ili će dobiti demenciju.

Sheona Scales, direktorica istraživanja u Alzheimer’s Research UK, rekla je da ova studija ‘pridonosi našem razumijevanju kako menopauza može biti povezana sa zdravljem mozga žena u kasnijoj životnoj dobi’, iako ‘ne pokazuje da postoji veća vjerojatnost da će te žene razviti demenciju’.

– Demenciju uzrokuju bolesti u mozgu i dok bi menopauza mogla igrati ulogu u zdravlju našeg mozga, potrebno nam je više istraživanja kako bismo razumjeli utječe li to i kako na rizik od demencije – dodala je.

Neki simptomi menopauze, poput moždane magle ili zaboravnosti, slični su ranim simptomima demencije.

Dugoročne studije bit će ključne za utvrđivanje imaju li promjene povezane s menopauzom trajne implikacije i mogu li intervencije poput hormonske nadomjesne terapije igrati zaštitnu ulogu.

Nastavite čitati

Moderna vremena

Prvi astronaut s invaliditetom dobio medicinsko odobrenje

Objavljeno

/

Napisao/la:

Muškarac u plavom odijelu Europske svemirske agencije (ESA) lebdi u bestežinskom stanju unutar zrakoplova za simulaciju nulte gravitacije. Njegova protetska noga jasno je vidljiva, a oko njega su drugi sudionici, uključujući ženu koja se smije dok leti u pozadini.
Foto: ESA/Novespace

Europska svemirska agencija (ESA) po prvi je put odobrila sudjelovanje astronauta s invaliditetom u misiji na Međunarodnu svemirsku postaju (ISS)

Poslušaj članak

Britanski kirurg i bivši paraolimpijski sprinter John McFall dobio je medicinsko odobrenje za sudjelovanje u šestomjesečnoj misiji na ISS-u kao potpuno integrirani član posade.

McFall je s 19 godina izgubio desnu nogu u motociklističkoj nesreći, no to ga nije spriječilo da nastavi karijeru u medicini i sportu. Godine 2022. odabran je kao član ESA-inog rezervnog sastava astronauta kako bi sudjelovao u studiji koja procjenjuje izvedivost svemirskih letova za astronaute s tjelesnim invaliditetom.

– Osjećam ogromni ponos – izjavio je McFall na konferenciji za novinare.

– Ovdje nije riječ samo o meni. Ovo je mnogo veće od toga jer predstavlja kulturnu promjenu. Ovo je nešto što dosad nije bilo učinjeno.

Trenutno nije poznato kada će McFall krenuti u svemir.

– Sada je on astronaut kao i svi drugi koji žele letjeti na svemirsku postaju, čeka dodjelu misije – rekao je Daniel Neuenschwander, direktor za ljudska i robotska istraživanja u ESA-i.

U međuvremenu, ESA nastavlja ispitivati protetiku i druge čimbenike koji bi mogli utjecati na McFalla u svemiru. McFall je istaknuo da su u sklopu ovog rada već razvijene neke tehnologije koje će imati šire koristi za korisnike protetike.

Ovaj pionirski pothvat otvara vrata većoj inkluziji osoba s invaliditetom u svemirska istraživanja, naglašavajući predanost ESA-e promicanju raznolikosti i jednakih mogućnosti u svim aspektima svojih misija.

Nastavite čitati

Moderna vremena

Novi test analizira kosu kako bi procijenio rizik od autizma

Objavljeno

/

Napisao/la:

Makro snimka mikroskopa s fokusom na metalne objektive različitih povećanja. Staklena pločica s uzorkom nalazi se na postolju mikroskopa, a pozadina je neutralna i zamućena.
Foto: Pixabay

Biotehnološki startup LinusBio nedavno je predstavio inovativni test pod nazivom ClearStrand-ASD, koji koristi jednu vlas kose za procjenu rizika od autizma kod djece u dobi od 1 do 36 mjeseci

Poslušaj članak

Ovaj test, dostupan u 44 američke savezne države, analizira vlas kose pomoću robotike i lasera kako bi identificirao molekularni potpis povezan s autizmom. Prema navodima tvrtke, test može pomoći liječnicima u isključivanju poremećaja s točnošću od 92,5%.

ClearStrand-ASD namijenjen je djeci koja su u povećanom riziku od autizma, uključujući one rođene prijevremeno, s braćom ili sestrama na spektru ili s karakteristikama razvoja koje ukazuju na mogućnost poremećaja. Test mora naručiti liječnik, ali tvrtka također nudi mogućnost povezivanja obitelji s pružateljima telezdravstvenih usluga kako bi se test mogao zatražiti i od kuće. Cijena testa iznosi 2750 dolara.

Unatoč obećavajućim rezultatima, ClearStrand-ASD još nije odobrila američka Agencija za hranu i lijekove (FDA). Andy Shih, glavni znanstveni direktor organizacije Autism Speaks, ističe potrebu za dodatnim istraživanjima prije nego što se test može pouzdano preporučiti obiteljima.

– Iako znanost iza ClearStrand-ASD ima potencijal biti vrijedan resurs, potrebno je više istraživanja prije nego što alat može pouzdano pomoći našim obiteljima u odgovaranju na pitanja o autizmu u ranim fazama – rekao je Shih.

Iz LinusBio-a naglašavaju da ClearStrand-ASD nije namijenjen kao samostalan test te da liječnici trebaju rezultate razmatrati u kontekstu drugih čimbenika. Manish Arora, izvršni direktor i osnivač LinusBioa, ističe kako trenutni procesi dijagnosticiranja autizma mogu biti iscrpljujući za obitelji te da ovaj test može pomoći u planiranju sljedećih koraka za dijete ranije nego ikad prije.

Ovaj test predstavlja korak naprijed u ranoj detekciji autizma, no stručnjaci upozoravaju na potrebu za dodatnim istraživanjima kako bi se osigurala njegova pouzdanost i učinkovitost.

Nastavite čitati

U trendu