Poveži se s nama

in MREŽA

Ovo su najbolji poslodavci za osobe s invaliditetom u 2023. godini

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazana svečana dodjela nagrade s pet osoba na pozornici. U pozadini je projekcijski ekran s natpisom “PODUZETNIK GODINE ZA OSOBE S INVALIDITETOM 2023”. Osobe stoje uz govornicu s logotipom “HUP” i ispred njih se nalazi staklena nagrada. U prvom planu je osoba koja snima događaj. Scena se odvija u unutrašnjosti prostorije koja je elegantno uređena.
Foto: POSI

Poslodavci, dobitnici priznanja za 2023. godinu su Opća županijska bolnica Požega, Veterinarska stanica Pakrac, Vatrostalna Sisak, Žitoproizvod, Kutjevo, a ove je godine dodijeljeno i priznanje za primjer dobre prakse tvrtki Harburg-Freunderberger Belišće

U Zagrebu su 1. srpnja 2024. godine u sklopu projekta Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom ‘Poslodavac godine za osobe s invaliditetom’ dodijeljena priznanja poslodavcima koji su se tijekom 2023. godine istaknuli kao najbolji poslodavci za osobe s invaliditetom.

Ovaj projekt ZOSI provodi u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Hrvatskom udrugom poslodavaca, Institutom za razvoj tržišta rada, Portalom MojPosao i Zajednicom saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH).

Izbor obuhvaća poslodavce i iz javnog i privatnog sektora, a provedba projekta nastavlja se i u 2024. godini s glavnim ciljem podizanja svijesti, promicanja, unapređivanja i poticanja zapošljavanja osoba s invaliditetom, razmjene iskustava te uspostavljanja dobre suradnje na tržištu rada.

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić sudjelovao je na dodjeli priznanja i zahvalio je svim nominiranim poslodavcima, ali i dobitnicima priznanja na primjeru uključivosti koji su pokazali uključivši osobe s invaliditetom u svijet rada.

Dodao je kako Vlada Republike Hrvatske od prvog dana mandata čini značajne pomake za jačanje prava i bolju kvalitetu života osoba s invaliditetom te kako je broj zaposlenih osoba s invaliditetom povećan za 70 posto.

Istaknuo je kako poticajnim mjerama i politikama Vlada sufinancira, između ostaloga, troškove plaća, troškove prijevoza prilagodbe radnog mjesta, potpore za samozapošljavanje, za što je od 2016. do 2024. godine utrošeno 116 milijuna eura. Naglasio je kako se poslodavce potiče na zapošljavanje osoba s invaliditetom kroz sufinanciranje 75 posto iznosa uplaćenog doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje.

Kroz mjere aktivne politike zapošljavanja HZZ-a izdvojeno je više od 35 milijuna eura za osobe s invaliditetom, a novim Programom Vlade nastavit će se poticati zapošljavanje osoba s invaliditetom, za što će se osigurati više od 100 milijuna eura, a na tržište rada uključiti još šest tisuća osoba s invaliditetom.

Na dodjeli priznanja sudjelovali su i saborska zastupnica Ljubica Lukačić, v.d. ravnatelj ZOSI-ja Ivan Prgomet, ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Ante Lončar i pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić.

Poslodavci, dobitnici priznanja za 2023. godinu su Opća županijska bolnica Požega, Veterinarska stanica Pakrac, Vatrostalna Sisak, Žitoproizvod, Kutjevo, a ove je godine dodijeljeno i priznanje za primjer dobre prakse tvrtki Harburg-Freunderberger Belišće.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

in MREŽA

LIBERATOMAP Platforma koja odmor znači

Objavljeno

/

Na slici je čovjek u smeđoj majici i bijelim hlačama koji drži prezentaciju. Na prezentaciji piše LiberatoMap i nacrtana je neka karta.
Foto: Liberato

LiberatoMap platforma osmišljena je s ciljem da pruži detaljne informacije o pristupačnosti objekata, turističkih atrakcija i parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom

Svi se spremaju za godišnje odmore, kupanje u moru i uživanje u sunčevim zrakama na prekrasnoj Jadranskoj obali. Kada su u pitanju osobe s invaliditetom, pristupačan smještaj od krucijalne je važnosti.

Da bi pronašli onaj smještaj koji odgovara svim njihovim potrebama, često se moraju dobro namučiti. Dobra vijest je da od ovog ljeta to više ne mora biti tako.

Naime, Udruga Liberato osmislila je inovativnu platformu pod nazivom LiberatoMap. Uz ovu aplikciju aktivni ljetni odmor osoba s invaliditetom više se neće svoditi na puno muke i malo uživanja – od sad će to biti odmor bez muke.

LiberatoMap platforma osmišljena je s ciljem da pruži detaljne informacije o pristupačnosti objekata, turističkih atrakcija i parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom, kao i roditelje s djecom i osobe starije životne dobi.

Udruga Liberato projekt LiberatoMap provodi u suradnji s Ministarstvom turizma i sporta, Turističkom zajednicom grada Splita, Županijskom udrugom slijepih Split te Sveučilištem u Splitu.

Rješenja koja nudi korištenje LiberatoMap platforme uvelike bi mogla potaknuti institucije da poboljšaju infrastrukturu u gradovima, a samim time mogla bi pokrenuti novi i jači val održivog, adaptivnog i inkluzivnog turizma.

Uz aplikaciju, udruga je osmislila i brošuru o pristupačnim turističkim lokacijama u Splitu, a izradu iste sufinanciralo je Ministarstvo turizma i sporta.

Brošuru o pristupačnim turističkim lokacijama u Splitu možete pogledati ovdje.

Inače, Udruga Liberato neprofitna je organizacija koja sustavno radi na izgradnji inkluzivnog društva, a posvećena je poticanju aktivnog sudjelovanja mladih i osoba s invaliditetom te konstantnom unapređenju njihove kvalitete života. 

Vjerujemo kako je ovo tek početak jednog novog vala inkluzivnog turizma.

Nastavi čitati

in MREŽA

Udruga Srce Split stalno pomiče granice

Objavljeno

/

Na fotografiji je skupina ljudi koji sudjeluju u događaju posvećenom volontarstvu i solidarnosti. Neki od njih su u kolicima, dok su drugi stojeći ili sjedeći. Osobe u kolicima i neke stojeće nose bijele majice, a ostali crvene majice s logotipom koji simbolizira pomoć i podršku. U pozadini se vide drveće i zgrada, a transparent iza grupe jasno ističe temu događaja.
Foto: Pixabay

Udruga Srce je u Splitu poznata po svoj dugogodišnjoj aktivnosti. Ona se u tome rukovodi UN Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom i Nacionalnom strategijom jedinstvene politike za osobe s invaliditetom

Premda Udruga osoba s cerebralnom paralizom Srce svoju tridesetu godinu obilježava iduće godine, u udruzi su već od 2023. pomakli svoje granice i aktivnosti uključivši se u iznimno složen višegodišnji projekt.

Naime, u tijeku je Program ‘Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga za razdoblje od 2023. do 2025.’ Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Program uključuje nastavak rada postojećih terapijskih radionica i sportskih aktivnosti Udruge Srce Split 2, a traže i nove aktivnosti koje bi putem koncepta zagovaranja promicale ideju socijalne uključenosti, s obzirom na to da se potrebe osoba s invaliditetom mijenjaju s promjenama uvjeta života. Državne i javne institucije zbog svog formalnog ustroja ne mogu pravodobno registrirati promjene, a još manje pružiti odgovarajuća rješenja.

Udruge osoba s invaliditetom u tom procesu uvode nove tipove socijalnih usluga prilagođene potrebama svojih članova. Udruge se istodobno javljaju u dvije uloge, kao korisnici usluga i, istodobno, kao pružatelji usluga svojim članovima i drugim korisnicima, koji se već provode u partnerstvu sa Školom likovnih umjetnosti, Županijskom udrugom slijepih i Hrvatskim zavodom za socijalni rad Split.

Nakon prve godine provedbe spomenutog projektnog ciklusa voditelji i udruga željeli su utvrditi zadovoljstvo korisnika pruženim uslugama, kako teče iskustveno učenje na radionicama, čuti prijedloge korisnika. 

Članovi biraju koju će radionicu ili više njih posjećivati. Pritom se rukovode svojim interesima, sklonostima, fizičkim mogućnostima, a sve ovisi i o pomoći osobnog asistenta i volontera.

Stoga je zanimljiva provedena evaluacija na kraju prve godine spomenutog složenog projekta kroz stručni panel, okrugli stol, sastanak tima i korisnika. Svrha je bila definiranje dosadašnjih rezultata, učinkovitost, efikasnost i naravno, razmotriti održivost projekta.

I dalje se korisnicima nude radionice: likovna, glazbena, eko radionica, radionica bijele gline, kreativna vježbaonice, sportska radionica (jahanja i kuglanja).

Samo tijekom ove godine bilo je nekoliko značajnih aktivnost: sudjelovanje na Festivalu jednakih mogućnosti u Zagrebu, na paraolimpijskom sportskom natjecanju u kuglanju u Zagrebu, izlet u Šibenik (šibenske tvrđave) i Pelješac.

U goste su doveli slikaricu i književnicu Tisju Braić Kljaković, posjetili su HNK (predstava ‘U malu je uša đava’), razgledali su Muzej iluzija, organiziran je edukativni sat Crvenog križa na temu opasnosti od sunca i zračenja.

Izuzetno je bilo ‘snimanje’ pristupačnosti za osobe s invaliditetom u središtu grada.

Ove godine osmislili su i ‘Putujuću izložbu likovnih radova’. Izložba je bila postavljena u GKMM i Centru Zlatno doba.

U srpnju je postavljena u Domu za starije i nemoćne na Zenti i posjetitelji je mogu pogledati svaki dan od 10 do 15 sati.

Udruga Srce je u Splitu poznata po svoj dugogodišnjoj aktivnosti. Ona se u tome rukovodi UN Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom i Nacionalnom strategijom jedinstvene politike za osobe s invaliditetom.

Ipak, udruge ove vrste u Splitu rijetko se dogovaraju i ne grade strategiju odgovora na aktualne događaje koji su od važnosti za osobe s invaliditetom (PDV za vozila, javne garaže, parkirališta, zapošljavanje, prilagodba škola). Nedostaje strateško planiranje i razvijanje međunarodnih kontakata.

Što se tiče prisutnosti u medijima, Udruga Srce, kažu, ima izvrsna iskustva s lokalnim portalima i široko srce volontera – pojedinaca koji nam pomažu u vizualnom identitetu.

Nastavi čitati

in MREŽA

Društvo osoba s invaliditetom Varaždin treba novo kombi vozilo

Objavljeno

/

Plakat ima cilj potaknuti donacije za kupnju kombija kako bi se olakšao život osobama s invaliditetom.
Foto: DOSTI Varaždin

Veliki izazov za DOSI Varaždin postao je dotrajalost jednog kombi vozila pa osim velikih financijskih izdataka problem predstavlja i vrijeme koje vozilo provodi na servisima, a to je vrijeme u kojem su korisnici uskraćeni za uslugu i zato im je potrebno novo vozilo

Društvo osoba s invaliditetom Varaždin krenulo je u prikupljanje sredstava za kupnju novog kombi vozila koje će osobama s invaliditetom pružiti mogućnost ravnopravnog uključivanja i sudjelovanja u društvu, a time sadržajniji i kvalitetniji život.

U Varaždinskoj županiji, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iz 2023. (Izvješće o osobama s invaliditetom u RH, 2023.), živi ukupno 27.007 osoba s invaliditetom što čini gotovo petinu stanovništva županije. Svaka peta osoba koja je član naših obitelji, koja živi u našem susjedstvu, pohađa školu ili izvanškolsku aktivnost s našom djecom, dijeli s nama radnu okolinu ili jednostavno šeće parkom i ispija kavu, osoba je s invaliditetom koja sudjeluje ili želi sudjelovati u životu zajednice.

Premda u zajednici postoji lepeza aktivnosti i usluga za ostvarivanje kvalitetnog života građana, preduvjet svemu je dostupnost navedenog, odnosno, mobilnost članova što je nerijetko osobama s invaliditetom jedna od najvećih barijera. Upravo zbog nedostatnog i manjkavog prilagođenog prijevoza za osoba s invaliditetom na području županije, društvo godinama provodi projekte kojima se osigurava ova vrsta usluge.

Dodatnu teškoću predstavlja i geografska udaljenost s obzirom na to da je još uvijek većina aktivnosti i usluga koncentrirana u većim lokalnim mjestima, najčešće gradovima, a ruralne sredine prepuštene su osobnom angažmanu ili javnom prijevozu – pojašnjavaju iz DOSI Varaždin.

Veliki izazov za Društvo postao je dotrajalost jednog kombi vozila pa osim velikih financijskih izdataka problem predstavlja i vrijeme koje vozilo provodi na servisima, a to je vrijeme u kojem su korisnici uskraćeni za uslugu.

Društvo osoba s invaliditetom Varaždin, koje je jedna od najbrojnijih udruga (650-ak članova) i s najvećim spektrom raznih oblika potpore i usluga za kvalitetniji i sadržajniji život osoba s invaliditetom. Pružajući im uslugu prilagođenog prijevoza kombi vozilima na aktivnosti zajednice i radi zadovoljenja važnih potreba (zdravstvene, duhovne, kulturne, socijalne, rekreacijske i slično.), doprinosi se izjednačavanju mogućnosti za osobe s invaliditetom.

Zahvaljujući dosadašnjoj kvalitetnoj i svrhovitoj programskoj i projektnoj suradnji, većina jedinica lokalne i regionalna samouprava Varaždinske županije, sukladno mogućnostima, sufinanciraju uslugu prilagođenog prijevoza za svoje građane. DOSI Varaždin raspolaže s dva kombi vozila s hidrauličnom rampom za prijevoz osoba u invalidskim kolicima, a u troškove prijevoza ubrajaju se troškovi plaća vozača, održavanja i osiguranja kombi vozila te ostali popratni logistički troškovi. Radi osiguravanja kontinuiteta i pružanja prijeko potrebne usluge prilagođenog prijevoza važna nabava novog kombi vozila – kazala nam je Andreja Martinis iz DOSI Varaždin.

Iz udruge navode kako akciju nabave novog vozila podržavaju i poznati pojedinci iz Varaždinske županije poput izbornika hrvatske nogometne reprezentacije Zlatka Dalića i biskupa Bože Radoša koji već pružaju potporu djelovanju DOSI Varaždin kao podupirući članovi udruge, a u samoj kampanji nabave novog, prilagođenog kombi vozila će dati dodatni doprinos.

Trošak nabave novog kombi vozila s prilagodbom za osobe s invaliditetom je 61 tisuću eura, a svojim uplatama možete pomoći i vi.

Više informacija možete dobiti na email: ddvz@ddvz.hr.

Nastavi čitati

U trendu