Connect with us

Kutak za stručnjake

DISLEKSIJA KOD DJETETA Kako je prepoznati i na vrijeme liječiti

Objavljeno

/

Foto: Mojeoko.hr

Istraživanja su pokazala da je mnogo djece s disleksijom natprosječno inteligentno

Disleksija je poremećaj čitanja i nerazumijevanja pročitanog sadržaja koji stvara brojne probleme, posebno kod djece u školskoj dobi. Djeca s disleksijom mijenjaju redoslijed slova ili slogova u riječima, zamjenjuju ili izostavljaju neka slova, mijenjaju, dodaju ili izostavljaju pojedine riječi.

Disleksija se javlja u najranijem djetinjstvu, a najčešće se otkriva u ranom školskom uzrastu, kada dijete počinje savladavati vještine čitanja i pisanja. Prema istraživanjima, disleksija se javlja kod pet do 18 posto djece u školskoj dobi i to tri do šest puta češće kod dječaka nego kod djevojčica.

Svjetska federacija za neurologiju definira disleksiju kao poremećaj koji se očituje teškoćama u učenju čitanja usprkos konvencionalnoj nastavi, adekvatnoj inteligenciji djeteta i sociokulturnim prilikama.

Okolina često disleksiju povezuje sa sniženom inteligencijom djeteta ili narušenim vidom, što je u potpunosti zabluda. Naprotiv, istraživanja su pokazala da je mnogo djece s disleksijom natprosječno inteligentno.

Simptomi

Rano otkrivanje pridonosi uspješnijem tretmanu, zbog čega je izuzetno važno da roditelji i učitelji znaju prepoznati tipične znakove koji ukazuju na disleksiju djeteta, npr. sporo čitanje, umaranje prilikom čitanja, odbijanje čitanja i pisanja te teško razumijevanje pročitanog teksta.

Često poremećaj čitanja prati i poremećaj pisanja – disgrafija, koja znači otežanu sposobnost djeteta da savlada vještinu pisanja.

Pravi uzroci disleksije i disgrafije nisu u potpunosti utvrđeni. Velik dio leži u konstituciji osobe, tj. u nasljednim čimbenicima, ali i u čimbenicima okoline.
Vaše dijete možda ima disgrafiju ako je napisani tekst loše postavljen u prostoru, riječi i rečenice su međusobno stisnute, bez adekvatnog razmaka, slova su neujednačene veličine, obično naslonjena jedna na drugo, česte su ispravke slova, docrtavanja, često se umeću ili izostavljaju slova, kao i same riječi u rečenici.

Teškoće u matematici

Kod djece s disleksijom narušena je i kratkoročna slušno-govorna memorija, vizualna percepcija, vizualno-motorička koordinacija, sukcesivne funkcije održavanja prostornog i vremenskog redoslijeda, prostorna orijentacija i dr. Budući da većina tih funkcija sudjeluje i u učenju matematike, mnoga djeca sa specifičnim teškoćama u čitanju imaju dodatne teškoće u učenju matematike.

Prema izvještajima Richarda Ashcrofta, predstojnika Odsjeka za matematiku na Mark koledžu – britanskoj specijalnoj školi za djecu s disleksijom, oko 75 posto učenika s umjerenom i teškom disleksijom imaju ozbiljne teškoće s matematikom.

Zanimljivo je da u mnogim primjerima djeca s disleksijom imaju razvijeno matematičko mišljenje i dobar potencijal za razumijevanje matematičkih koncepata. Ali, zbog nedostatne razvijenosti određenih psihičkih funkcija, poremećen je proces manipuliranja numeričkim simbolima, dakle proces razumijevanja i pamćenja tih simbola.

Otkrivanje disleksije

Djetetu koje ima disleksiju potrebno je što prije osigurati stručnu pomoć, podršku roditelja, škole i okoline. Svako kašnjenje otežava uklanjanje problema i stvara sve veći zaostatak u savladavanju školskoga gradiva. Dijete postaje malodušno i umorno, roditelji i škola ne razumiju njegov problem te ga dodatno psihički opterećuju. Što je dijete starije, njegove teškoće postaju dublje, strahovi veći, odnos s okolinom lošiji i sve teže mu je pomoći.

U našem društvu nije organizirano sustavno praćenje djece predškolske i školske dobi kojim bi se u cijeloj populaciji otkrivali simptomi ili teškoće u čitanju i pisanju. Otkrivanje disleksije ovisi o okolini u kojoj se dijete našlo i, na žalost, često je prepušteno slučajnosti, upozorava Hrvatska udruga za disleksiju.

Simptome disleksije će uočiti logopedi ili, ponekad, odgajatelji, ali u mnogim vrtićima dijete se neće nikada susresti s logopedom, a odgajatelji najčešće nisu u stanju prepoznati simptome. U osnovnim školama stanje je slično. Obavezna provjera sposobnosti za upis u školu često ne uključuje i provjeru simptoma koji upućuju na disleksiju.

Roditelji su najčešće svjesni da dijete ima problema, ali većina ih ne zna o čemu je zapravo riječ i koga bi pitali za pomoć. Tako se zbog neznanja izgubi puno dragocjenog vremena.

Terapija u školi – bez plaćanja i uputnice

Terapiju provodi najčešće jedan logoped koji radi na nekoliko škola. Ovaj oblik terapije roditelj ne plaća i za njega nije potrebna uputnica. Djeca se upućuju na tu terapiju ako stručno povjerenstvo za provjeru psihofizičkog stanja djeteta pri upisu u osnovnu školu ustanovi da dijete ima simptome disleksije, ili ako se to ustanovi u tijeku školovanja (u oba slučaja to se događa najčešće ako škola ima zaposlenog logopeda, koji će prepoznati simptome).

Za ovaj tip terapije dijete ne treba dobiti posebnu dijagnozu (u obliku dokumenta), a logoped odlučuje je li potrebno dijete poslati na dodatnu dijagnostiku (psihologu, neurologu i sl.). Iako djeca imaju zakonsko pravo na ovu terapiju, na žalost, logopeda je premalo, pa je najčešće takva terapija prekratka.

Terapija koju financira Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje

Provodi se u bolnicama ili u specijaliziranim ustanovama i za nju je potrebna dijagnoza, tj. nalaz i mišljenje logopeda i psihologa. Na temelju dijagnoze dobiva se uputnica za logopedsku terapiju.

Logopedi koji rade u bolnicama i domovima zdravlja bave se i ostalim problemima (mucanjem, afazijama itd.), tako da ne mogu primiti velik broj djece s disleksijom. Djeca s disleksijom dolaze tim logopedima obično zato što u školi nemaju logopeda ili jedan radi s previše djece.

Treba napomenuti da u Hrvatskoj nema ni jedne javne ustanove koja se primarno bavi disleksijom, unatoč velikom broju djece s tim teškoćama.

Terapija kod privatnih logopeda

U posljednje vrijeme otvara se sve više privatnih logopedskih kabineta, jer je potreba velika, a zaposlenih logopeda u javnim ustanovama je malo. Ovaj oblik terapije posebno se plaća i ne ulazi u sustav zdravstvenog osiguranja. Logopedi imaju svoje strukovno udruženje – Hrvatsko logopedsko društvo, ali ono zasad još ne izdaje licence za samostalan rad logopeda.

U planu je izrada Zakona o logopediji koji bi obuhvatio sve oblike rada logopeda pa bi se tako regulirala i ova problematika i time bi se onemogućilo nestručnim osobama da se bave tim poslom kao što se to sada ponekad događa.

Može li disleksija utjecati na kvalitetu života?

Disleksija, nažalost, ostaje kroz cijeli život, no moguće je naučiti živjeti s njom. Roditelji djeteta, koje pati od disleksije, nikako ga ne smiju nazivati lijenim ako izbjegava čitanje ili ga uspoređivati s drugom djecom u razredu. Dijete treba neprestano ohrabrivati i pronaći aktivnosti koje ga zanimaju te tako razvijati njegovu kreativnosti i jačati samopouzdanje.

Vedrana Larva / Hina

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Kutak za stručnjake

Savjeti za dugotrajnu mentalnu vitalnost

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na fotografiji je osoba koja sjedi na kauču i čita knjigu. Osoba nosi svijetlo plavi kardigan i smeđe hlače. Kauč ima prugasti uzorak u plavim i bijelim tonovima. U pozadini se nalazi prozor s bijelim zavjesama, kroz koje se vidi vanjski prostor s biljkama i zgradama. Fotografija prikazuje miran trenutak čitanja u ugodnom kućnom okruženju.
Foto: Pixabay

Mozak, kao i tijelo, voli kad ga potičemo – zato mu dajte izazove, hranite ga zdravo i pružite mu dovoljno odmora

Starenje mozga prirodan je proces, ali na njegovu brzinu i intenzitet možemo značajno utjecati vlastitim stilom života.

Očuvanje mentalne oštrine ne mora biti komplicirano – ključ je u redovitosti i ravnoteži između fizičke aktivnosti, mentalne stimulacije i emocionalne dobrobiti.

Evo nekoliko znanstveno potkrijepljenih savjeta kako usporiti starenje mozga.

Mozak voli izazove. Rješavanje križaljki, sudoku, igranje šaha, čitanje, učenje jezika ili sviranje instrumenta – sve to pomaže u stvaranju novih neuronskih veza i očuvanju kognitivnih sposobnosti. Bitno je redovito ‘trenirati’ mozak.

Birajte namirnice koje mozak voli. Prehrana bogata omega-3 masnim kiselinama, antioksidansima i vlaknima pomaže u zaštiti moždanih stanica. Mediteranska prehrana – s puno ribe, povrća, maslinovog ulja i orašastih plodova – povezuje se s boljom kognitivnom funkcijom i manjim rizikom od Alzheimerove bolesti.

Osiguajte si kvalitetan san. Tijekom sna mozak ‘čisti’ nakupljene toksine i učvršćuje sjećanja. Loš san povezan je s bržim mentalnim propadanjem. Odraslim osobama preporučuje se 7–9 sati sna po noći.

Kronični stres može oštetiti hipokampus – dio mozga odgovoran za pamćenje. Tehnike poput meditacije, dubokog disanja, joge ili boravka u prirodi pomažu u očuvanju mentalne ravnoteže i zdravlja mozga.

Družite se. Društvena interakcija pozitivno utječe na emocionalno zdravlje i kognitivne funkcije. Redoviti kontakti s obitelji, prijateljima ili sudjelovanje u društvenim aktivnostima mogu smanjiti rizik od demencije.

Pušenje, prekomjerno konzumiranje alkohola i dugotrajna izloženost toksinima ubrzavaju starenje mozga. Prekidanje tih navika može imati brze pozitivne učinke na moždanu funkciju.

Evo kako prepoznati da mozak stari brže od vas.

Ako redovito zaboravljate imena, dogovore, gdje ste ostavili stvari ili što ste upravo pročitali ili čuli – to može biti znak slabljenja kratkoročnog pamćenja.

Ako vam je teško zadržati pažnju na jednoj stvari, pogotovo u tišini i bez distrakcija, mozak vam može imati problema s fokusom i obradom informacija.

Trebate više vremena nego prije da nešto shvatite, donesete odluku ili reagirate? To može biti pokazatelj smanjene mentalne fleksibilnosti.

Često vam ‘riječ stoji na vrhu jezika’, ali je ne možete izgovoriti? Povremeno je normalno, ali ako postaje čest problem, može ukazivati na usporavanje jezičnih funkcija.

Mozak pod stresom ili u starenju može teže regulirati emocije, što se očituje u brzim promjenama raspoloženja, tjeskobi ili apatiji.

Ako vam nova znanja, hobiji ili društvena okupljanja više nisu privlačna kao prije, mozak može pokazivati znakove kognitivne inercije.

Teškoće u planiranju, organizaciji i logičkom razmišljanju – pogotovo ako su vam prije te aktivnosti bile lagane – mogu biti znak slabljenja izvršnih funkcija mozga.

Ako se sve češće gubite u poznatom prostoru ili teško pamtite put, to može biti znak narušene prostorne orijentacije, što je čest simptom starenja mozga.

Osjećate se iscrpljeno nakon čitanja, razgovora ili gledanja nečeg informativnog? To može biti znak da vaš mozak troši više energije za osnovne kognitivne zadatke.

Pojava jednog ili dva simptoma povremeno nije nužno razlog za brigu – svi ponekad zaboravimo nešto ili imamo ‘sporiji dan’. No ako se više ovih znakova javlja redovito i ometaju svakodnevni život, dobro je potražiti stručnu procjenu.

Mozak se može ‘pomladiti’ uz prave navike – zdravu prehranu, fizičku i mentalnu aktivnost, kvalitetan san i upravljanje stresom.

Nastavite čitati

Kutak za stručnjake

Drijemanje je iznimno važno za normalno funkcioniranje i prevenciju bolesti

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na fotografiji je djevojka koja spava na krevetu. Djevojka ima smeđu kosu i obučena je u kućnu robu.
Foto: Pexels

Kako bi povećali kvalitetu života, moramo razviti naviku redovnog spavanja. Na taj način potičemo bolju funkciju mozga, te izbjegavamo razvitak brojnih bolesti današnjice

U današnje vrijeme spavamo sve lošije i lošije. Veliki uzrok tome je stres kojim smo, htjeli mi to ili ne, svakodnevno okruženi. Zbog ‘neurednog’ ritma života često nam fali produktivnosti u obavljanju svakodnevnih obveza.

Kako bi postigli određenu razinu produktivnosti i efikasnosti u obavljanju svojih radnih zadataka, moramo biti odmorni. Tome je tako jer ljudski mozak pravilno funkcionira samo kada je čovjek dovoljno odmoran.

S obzirom na to da se preko dana čovjek umori i produktivnost mu padne, većina ljudi poseže za drijemanjem kako bi opustili tijelo i odmorili mozak te bili spremni za nastavak dana.

Ukoliko čovjek pravilno odrijema (20 minuta), to može povećati koncentarciju i uvelike podići produktivnost. S druge stane, ukoliko čovjek popodne previše odspava i uđe u duboku fazu sna tijekom popodnevne drijemke, to može dovesti do dezorijentiranosti kada se probudite poslije drijemanja, ali i utjecati na kvalitetu večernjeg spavanja. Točnije, može dovesti do nesanice.

Nadalje, spavanje je nužno u kako bi se izbjeglo oboljevanje od opakih bolesti kao što su rak i epilepsija.

Uslijed nedovoljno sna, zbog nepravilnog funkcioniranja mozga, ljudi oboljeli od epilepsije imaju veću tendenciju dobivanja epileptičkih napadaja. Oboljeli od epilepsije trebali bi imati konkretan raspored spavanja te imati odgovarajuću opremu za spavanje kao i izbjegavati učestalu upotrebu mobilnih uređaja prije spavanja.

Ljudi koji se žele smanjiti rizik od epilepsije moraju imati dobru naviku spavanja, ali i izbjegavati stresne situacije koliko je god to moguće.

Također, nedostatak sna može biti okidač za oboljevanje od raka. Sve manje od sedam sati sna loše je za ljudski organizam i povećava mogućnost dobivanja ove smrtonosne bolesti.

Kako bi povećali kvalitetu života, moramo razviti naviku redovnog spavanja. Na taj način potičemo bolju funkciju mozga, te izbjegavamo razvitak brojnih bolesti današnjice.

Nastavite čitati

Kutak za stručnjake

Muči vas proljetni umor? Evo kako ga se riješiti

Objavljeno

/

Napisao/la:

Fotografija prikazuje žensku osobu koja leži idrži se za glavu. Djevojka ima lijepo lice, smeđu kosu, a obučena je u košulju.
Foto: Pexels

Ukoliko se želite osjećati dobro i smanjiti proljetni umor, najbolji recept je da se zdravo hranite i budete što aktivniji

U proljeće se budi priroda i većina ljudi postaje fizički aktivna, ali neki ljudi, bez obzira na sunce i lijepo vrijeme koje proljeće donosi sa sobom, osjećaju se depresivno i umorno.

To se definitivno može prepisati početku proljeća. Umor, lijenost, vrtoglavica, bezvoljnost… Ne, niste bolesni, hvata vas preoljetni umor, normalana pojava za ovo doba godine.

Iako se još uvijek ne zna razlog ovog stanja, stručnjaci tvrde kako se to događa zbog divljanja hormona u ljudskom organizmu.

Naime, tijekom zimskog perioda, u ljudskom organizmu se stvara više hormona melatonina koji kod ljudi kontrolira prirodni ciklus spavanja, dok početkom proljeća ljudsko tijelo izlučuje hormon sreće – serotonin. Uslijed te hormonske promijene dolazi do promjene ponašanja kod ljudi te oni postaju razdražljivi, umorni, malaksali i depresivni.

Kako ne biste u tolikoj mjeri osjećali posljedice koje donosi ovo doba godine, važno se adekvatno hraniti, točnije, kroz hranu unosti vitamine i minerale koje smo tokom zime unosili u manjim količinama. To su između ostalog vitamin C i B, ali i kalcij te magnezij.

Zbog smanjenog unosa minerala i vitamina, te zbog mijenjanja bioritma dolazi do razdražljivosti i umora. Osim spomenutih vitamina i minerala, bitno je smanjena i izloženost sunčevim zrakama, samim tim smanjen je unos vitamina D, a manjak vitamina D može dovesti do bolova u mišićima i depresije.

Upravo adekvatnim unosom vitamina B i D potiče se stvaranje hormona sreće, dok se većim unosom željeza i magnezija vraća energija, a time i više volje za obavljanje svakodnevnih aktivnosti.

Osim unosa spomenutih vitamina i minerala, od krucijalne je važnosti unositi dovoljnu količinu vode. Ako ne unosimo dovoljnu količinu vode, to može dovesti do dehidracije zbog čega dolazi do glavobolje, ali i malakstalosti.

Radi toga bitno je da čovjek što češće boravi na zraku i suncu, pravilno jede, pije dovoljno tekućine, šeta i bavi se fizićkom aktivnošću. Na taj će se način hormoni u tijelu uravnotežiti, a posljedice proljetnog umora postati će sve blaže ili će potpuno nestati.

Što se tiče osoba s invaliditetom, ta skupina ljudi puno izraženije osjeća hormonske promjene, stoga su i simptomi poput umora i razdražljivosti jače izraženi.

Kako bi se simptomi proljetnog umora kod osoba s invaliditetom smanjili, potrebno je prilagoditi fizičku aktivnost njihovim potrebama, te bi trebali što češće boraviti u prirodi.

Boravakom u prirodi unosimo više kisika u svoj organizam što pospješuje brže stvaranje serotonina pa se sukladno tome bolje i osjećamo.

Stoga, ukoliko se želite osjećati dobro i smanjiti proljetni umor, najbolji recept je da se zdravo hranite i budete što aktivniji.   

Nastavite čitati

U trendu