in MREŽA

DDZ proveo dvije važne edukacije u okviru programa ‘Korisnik u FOKUSU’

Objavljeno

/

Gabriela Čabraja, fizioterapeutkinja u Društvu distrofičara Zagreb govorila je na temu ‘Važnost i mogućnosti respiratorne rehabilitacije za osobe s MD i NMD’, a socijalna radnica Darija Geček na temu ‘Slika o sebi i samopouzdanje’

Društvo distrofičara Zagreb (DDZ) je u okviru Trogodišnjeg programa ‘Korisnik u FOKUSU’ u sklopu Poziva ‘Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga za razdoblje 2023. do 2025.’ kojeg sufinancira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike organiziralo Zoom edukacije 1. prosinca 2023. godine.

Gabriela Čabraja, fizioterapeutkinja u Društvu distrofičara Zagreb govorila je na temu ‘Važnost i mogućnosti respiratorne rehabilitacije za osobe s MD i NMD’, a Darija Geček, socijalna radnica, na temu ‘Slika o sebi i samopouzdanje’.

Geček je sudionicima pojasnila što je to slika o samom sebi, govorila je o utjecaju društvenih mreža na sliku o sebi, na samopoštovanje i samopouzdanje, koji su koraci do samopouzdanja, samopoštovanja, kako si postaviti manje, realne ciljeve, naučiti reći ne, izgraditi zdrav odnos prema samome sebi, spoznati vlastitu vrijednost i postaviti drugima jasne granice.

Predstavila je istraživanje provedeno u Srbiji na 18 sportaša s tjelesnim invaliditetom, uglavnom pojedinačni sportovi (atletičari) i sudjelovale su 52 osobe bez invaliditeta, uglavnom sportaši timskih sportova.

Rezultat istraživanja je pokazao da sportaši s invaliditetom imaju manje natjecateljsko samopouzdanje u odnosu na sportaše bez invaliditeta i sve ovisi o tome koliko i kako osoba integrira invaliditet u identitet.

Gabriela Čabraja govorila je o respiratornoj fizioterapiji kao jedinoj grani u fizioterapiji koja se koristi i u drugim područjima fizioterapije. Ona se ne koristi samo za liječenje, nego i prevenciju, a cilj je spriječiti nastanak plućne disfunkcije čije je liječenje zahtjevno, a opseg liječenja će ovisiti o vašem stanju i procjeni stručnjaka.

Respiratornom fizioterapijom pospješujemo izbacivanje sekreta i poboljšavamo mobilnost prsnog koša, potičemo opuštanje, smanjujemo napetost i bol.

Provela je okupljene kroz vrste vježbi disanja i razne tehnike koje pomažu u izbacivanju sekreta kao što je položajna drenaža, ili postupak stavljanja bolesnika u položaj tako da je segmentalni bronh (bronh koji ide u zahvaćeni segment pluća) što okomitije položen. Služi za izbacivanje sekreta iz pluća, a provodi se dva do četiri puta dnevno, po 45 minuta do sat vremena, ujutro prije obroka, između obroka i prije spavanja.

Govorila je i o uređajima koji stimuliraju kašalj i neinvazivnoj ventilaciji, a koriste se i određeni lijekovi, aerosoli i kortikosteroidi. Postoji i uređaj za trening udaha i izdaha.

Liječenje plućne disfunkcije je za svaku osobu individualno i kombinira se više tehnika. Nikako ne treba zaboraviti piti puno vode jer ona razrjeđuje sekret.

Sudionici su na kraju izrazili zadovoljstvo edukacijama, ocijenivši ih korisnima i zanimljivima.

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

U trendu

Exit mobile version