Kutak za stručnjake

Biti roditelj djeteta s ADHD-om vrlo je izazovno

Objavljeno

/

Foto: Pixabay

Roditeljska podrška, sa strukturiranim okruženjem, dosljednim pravilima i puno ljubavi, može pomoći djetetu s ADHD-om da prevlada izazove i razvije svoje potencijale. Budite strpljivi i prilagodljivi, spremni na sve uspone i padove

Roditelji igraju ključnu ulogu u pomaganju djetetu s ADHD-om da razvije vještine, samopouzdanje i strategije koje su mu potrebne za uspješan život.

Važno je razumjeti kako ADHD utječe na vaše dijete. ADHD nije samo pitanje hiperaktivnosti ili nepažnje; uključuje različite aspekte kao što su impulzivnost, teškoće s organizacijom i izazovi s regulacijom emocija. Obrazovanje o ADHD-u pomoći će vam razviti realistična očekivanja i prilagoditi svoje roditeljske strategije.

Djeca s ADHD-om često bolje funkcioniraju u strukturiranom okruženju. Pokušajte postaviti jasne dnevne rutine za obveze poput obroka, spavanja, školskih zadataka i slobodnog vremena. Koristite vizualne podsjetnike, rasporede i popise zadataka kako bi im pomogli da prate svoje obaveze.

Postavljanje dosljednih pravila i granica je ključno. Djeca s ADHD-om često imaju teškoće s razumijevanjem apstraktnih pravila, pa je korisno da im jasno i jednostavno objasnite što se očekuje. Pohvalite i nagradite pozitivan ponašanje, a kad dođe do problema, budite strpljivi i dosljedni u primjeni posljedica.

Djeca s ADHD-om često čuju više kritika nego pohvala. Potrudite se usmjeriti pažnju na njihova pozitivna ponašanja i postignuća, čak i kada su to male pobjede. Koristite pohvalu, nagrade i motivacijske sustave (kao što su tabele s naljepnicama) kako biste ih ohrabrili i podigli im samopouzdanje.

Djeci s ADHD-om može biti teško završiti zadatke koji zahtijevaju koncentraciju kroz duže vrijeme. Pomozite im tako da zadatke razbijete na manje, lakše korake, kako bi ih lakše pratili. Kratke pauze između aktivnosti također mogu pomoći da ostanu fokusirani.

Ponekad djeca s ADHD-om imaju problema s interakcijom s vršnjacima zbog impulzivnosti ili poteškoća u razumijevanju socijalnih normi. Radite s njima na razvijanju socijalnih vještina, kao što su čekanje na red, dijeljenje i prepoznavanje osjećaja drugih. Organiziranje strukturiranih društvenih aktivnosti može im pomoći da se bolje uključe u igru i odnose.

Pomozite im regulirati emocije i da nauče kako prepoznati i nositi se s vlastitim osjećajima kroz tehnike kao što su duboko disanje, meditacija ili korištenje riječi za izražavanje svojih osjećaja umjesto ponašanja.

Surađujte sa školom kako biste osigurali da vaše dijete dobije odgovarajuću podršku. Razgovarajte s nastavnicima o specifičnim potrebama vašeg djeteta i istražite opcije prilagodbi, poput dodatnog vremena za ispite, kraćih zadataka ili učestalijih pauza.

Ponekad je korisno potražiti podršku stručnjaka, poput terapeuta, psihologa ili pedijatra specijaliziranog za ADHD. Terapije kao što su kognitivno-bihevioralna terapija (CBT), rad s logopedima ili rad s edukacijskim terapeutima mogu biti korisne za poboljšanje vještina upravljanja pažnjom i ponašanjem.

Briga o djetetu s ADHD-om može biti iscrpljujuća, stoga je važno da i vi kao roditelj brinete o sebi. Pokušajte se odmoriti, potražite podršku od obitelji i prijatelja te razmislite o pridruživanju grupama podrške za roditelje djece s ADHD-om.

U trendu

Exit mobile version