Kutak za stručnjake

Ženska alopecija i što možete učiniti da spasite kosu

Objavljeno

/

Foto: Pikabay

Liječenje alopecije će ovisiti o njenom uzroku i ne postoji univerzalni lijek. Neke od njih su prolazne i tada ima nade da će kosa ponovno izrasti

Obilno opadanje kose može dovesti do pojave alopecije. Najčešći mogući uzroci ove neugodne pojave za žene su višak androgena, hormoni u posebnim fazama života kao što su trudnoća ili menopauza kada je ženski organizam podložan hormonalnim promjenama, nedostatak vitamina i minerala koji su posljedica, na primjer, neuravnotežene prehrane, a sve  može biti povezano i s autoimunim bolestima koje češće pogađaju žene nego muškarce.

Posljedica obilnog opadanja kose je stanjena kosa i primijetit ćete ćelavost koja kod nekih ide postepeno, a kod nekih se sve događa brzo. Okidač za gubitak kose može biti i neka velika životna trauma ili uporaba nekih lijekova poput antidepresiva.

Liječenje alopecije će ovisiti o njenom uzroku i ne postoji univerzalni lijek. Neke od njih su prolazne i tada ima nade da će kosa ponovno izrasti.

Kako bi postavio točnu dijagnozu, dermatolog koristi nekoliko metoda: od pacijenta uzima detaljnu anamnezu iz koje može vidjeti je li prethodno bilo nekih bolesti ili traumatičnih događaja koji bi mogli biti uzrokom ćelavosti, obiteljsku anamnezu koja služi da ukaže na eventualno postojanje nasljednog faktora, obavlja klinički pregled kojim određuje tip ćelavosti i eventualno postojanje pridruženih bolesti te takozvani ‘pull’ test kose.

Radi se o jednostavnom testu u kojem se lagano povlači pramen kose te se broje vlasi koje se tako izvuku. Ipak, u većini slučajeva to nije dovoljno. Za preciznu dijagnozu potrebne su i dodatne pretrage, na prvom mjestu kompletna krvna slika iz koje se vidi razina hemoglobina, broj crvenih krvnih stanica te količina željeza i feritina, što može otkriti eventualno postojanje anemije.

Također, korisno je napraviti mjerenje hormona štitnjače (T3, T4 i TSH) iz krvi kako bi se provjerila funkcija štitnjače, kompletnu hormonalnu sliku (mjerenje razine testosterona, DHT, prolaktina, folikulostimulirajućeg hormona FSH i luteinizirajućeg hormona LH). Često je vrlo korisno napraviti i biopsiju vlasišta – mikroskopsku analizu korijena kose iz malog uzorka vlasišta koji se uzima od pacijenta.

Dok ne dobijete točnu dijagnozu i najučinkovitiji lijek hranite se zdravo i uravnoteženo – prehrana obogaćena vitaminima (osobito vitaminom C) i mineralima pridonosi zdravlju vaše kose. Koristite nježne proizvode za njegu kose i izbjegavajte toplinsko oblikovanje kose i izbjegavajte stres koliko možete.

In Portal

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

U trendu

Exit mobile version