Najveća i najstarija zaštitna radionica u Republici Hrvatskoj, ustanova URIHO, proslavila je svoj 77. rođendan ovog četvrtka 7. prosinca 2023. godine u prepunom Kongresnom centru Zagrebačkog velesajma
Proslavi su nazočili brojni ugledni gosti, predstavnici ministarstava, predstavnici Ureda pravobranitelja za osobe s invaliditetom, predstavnica Gradske skupštine Grada Zagreba, gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević sa suradnicima, saborska zastupnica Ljubica Lukačić, predstavnici udruga i organizacija, prijatelji ustanove, predstavnici medija i naravno, djelatnici ustanove, a bogat program vodio je kazališni i filmski redatelj Mario Kovač.
Osim 77. rođendana ove respektabilne i dugovječne ustanove, bila je ovo prigoda obilježiti i nedavni Međunarodni dan osoba s invaliditetom i deset godina postojanja našeg i vašeg In Portala.
– U ovoj smo godini postigli veliki zajednički uspjeh, a to je da su radnici i radnice URIHO-a nakon 20 godina dobili novi Kolektivni ugovor kojim će se unaprijediti njihova materijalna prava. Na tome bih zahvalila našem osnivaču, Gradu Zagrebu jer je prepoznao važnost ispravljanja dugogodišnje nepravde i povećanja plaća, za što su osigurana znatna sredstva u Proračunu za iduću godinu – uvodno je rekla Sonja Kovač, pomoćnica ravnateljice ustanove URIHO Sanje Major koja zbog bolesti nije mogla biti na obljetnici.
– Nosimo se s dvostrukim pritiskom, odnosno, obvezom proizvodnje za tržište i stvaranjem uvjeta u kojima želimo i trebamo proizvoditi i stvarati atmosferu društvene normalnosti za naše radnike i radnice s invaliditetom.
URIHO se od osnutka promijenio što se tiče unapređenja tehnologije, broja zaposlenih, broja proizvoda koje nudimo na tržištu, ali svrha ustanove ostala je ista. Naš je primarni zadatak zapošljavanje i profesionalna rehabilitacija osoba s invaliditetom, pogotovo onih osoba koje se zbog stupnja i vrste oštećenja koje imaju ne mogu zaposliti na otvorenom tržištu rada.
Posljednjih godina učinjeni su pomaci u području zapošljavanja osoba s invaliditetom kroz zakonodavni okvir zaštitnog zapošljavanja, ali i dalje se borimo na tržištu jer ne možemo biti konkurentni tvrtkama koje ne zapošljavaju osobe s invaliditetom.
Koliko god da se sredstava ulaže u zapošljavanje osoba s invaliditetom, to nikad nije bačen novac, taj se novac višestruko vraća jer zajednicu kojoj svi pripadamo čini malo pravednijim mjestom za život.
URIHO će se i dalje uspješno prilagođavati svim promjenama koje dolaze i vesele nas nove mogućnosti rada koje nam se otvaraju u području održive zelene, kružne ekonomije – kazala je Sonja Kovač.
– URIHO je jedna od 340 ustanova kojima je osnivač Grad Zagreb te jedna od najbitnijih ustanova – rekao je gradonačelnik Tomašević.
– Kao najveća zaštitna radionica u Republici Hrvatskoj predstavljate ogledni primjer inovativnih praksi i rješenja u području profesionalne rehabilitacije i uključivanja osoba s invaliditetom na tržište rada – dodao je gradonačelnik te istaknuo kako i sam Grad Zagreb koristi proizvode URIHO-a za promociju Grada.
– Grad Zagreb, kao osnivač URIHO-a, izuzetno je zainteresiran da svi djelatnici, među kojima je 300-tinjak s invaliditetom, rade u primjerenim uvjetima i ostvaruju primanja dostatna za podmirenje svakodnevnih potreba svojih obitelji – kazao je. Zbog toga, dodao je, Grad Zagreb sufinancira URIHO, ponajviše u dijelu plaća osoba s invaliditetom.
– Ponosan sam što je, nakon više od 20 godina, ove jeseni sklopljen novi Kolektivni ugovor koji ne samo da je dao pravni okvir, nego je zaista značajno unaprijedio materijalna i druga prava svih radnika i radnica, ali ponajviše onih koji su imali najniža primanja – naglasio je gradonačelnik Tomašević.
– Od 2006. godine do danas financijski smo podržali URIHO s 35 milijuna i 200 tisuća eura. Jučer smo na Upravnom vijeću ZOSI-ja donijeli odluku da već od danas sve zaštitne i integrativne radionice mogu potpisati ugovor i odobreno im je 2 milijuna eura i mislim da je to lijepa vijest pred Božić – kazao je Ante Vučić, posebni savjetnik ministra rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
– Svojim primjerom pokazujete koliko je uključivanje osoba s invaliditetom u radnu sredinu i poštivanje različitosti moguće primijeniti na najbolji način i na obostranu korist, a jednako tako i na zadovoljstvo osoba s invaliditetom što je naš zajednički cilj – dodao je Vučić.
Obilježavanje 77. rođendana ustanove ujedno je i prilika da se predstave sva postignuća tijekom godine i nagrade zaslužni pojedinci i institucije koji su doprinijeli promicanju profesionalne rehabilitacije i zapošljavanju osoba s invaliditetom.
Povelju Ivančicu s nagradom tako je ove godine primila pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, Lora Vidović, a radi dugogodišnje suradnje i poticanje zapošljavanja osoba s invaliditetom, nagradu ustanove URIHO primile su Hrvatske šume, Ericsson Nikola Tesla te tvrtke Končar i ZET.
Tu su i poslovni partneri koji su uvelike pridonijeli profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, a oni su Vlado Logarušić, vlasnik Gastro gerila d.o.o. – Restorani UMAMI, Martina Sajko Olovec, rukovoditeljica Odjela za osobe s invaliditetom, profesionalnu rehabilitaciju i ranjive skupine pri Središnjem uredu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i Vlado Josić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Onaj neslužbeni, zabavni dio proslave uveličali su umjetnici s intelektualnim teškoćama, inače korisnici poludnevnog boravka Crvenog križa Zagreb s glazbeno-scenskim kolažem ‘Upalimo zvijezde’ i duo ‘La Papa’.
U predvorju Kongresnog centra gosti su mogli vidjeti izložbu proizvodnih programa ustanove URIHO.
– Izložili smo program svih naših proizvodnih jedinica. Od konfekcije smo izložili suvenirski program Purger i purgerica i Brajicu, prikazali smo tisak koji radi bilježnice Purger i purgerica, dok keramika radi šalice i ukrasne žlice i kuhače za kuhinju. Izložen je božićni program keramike i iz konfekcije nadstolnjaci i pregače. – kazala je URIHO-va dizajnerica Irena Rački
– Možete vidjeti kožne torbe i oslikane svilene marame, a očekuje vas i modna revija najnovijih modela uniformi za zdravstvo i modela za kuhare koji su nastali na petodnevnoj radionici inkluzivnog dizajna i modeli uniformi za vrtiće – dodala je.
Ne možemo ispisati sva postignuća tisuća zaposlenika sa ili bez invaliditeta koji su svoje mjesto pod suncem našli upravo u krilu ustanove pa ćemo pobrojati samo one koji su u svoju zasluženu mirovinu otišli ove godine. Oni su redom Ana Barićević, Mirica Dupko, Dragica Erceg, Jadranka Fabekovac, Goran Folnegović, Sonja Halilović, Željko Legac, Marica Megla, Nada Montag, Mato Mrazović, Emica Perić, Ljiljana Pondar i Janko Prašnički.
I na kraju, organizatori zahvaljuju svima koju su s donacijama doprinijeli u djelovanju ustanove pa i u realizaciji ove obljetnice. Donatori su HIR d.o.o., TRGO FORTUNA d.o.o., LEMIA d.o.o., AVORATO d.o.o., NORMA PROM d.o.o., TAPIKER ZAGREB, ZLATNA IGLA – SISCIA, VIDRA – TRGOVINA, DM TEKSTIL KROJAČKI OBRT, TURK d.o.o., JANPROM, HRVATSKE ŠUME, GRAFO HORVATIĆ, KONČAR D&ST, LUXORIA, TRGOCENTAR, DINSAR, MASTEX, MONDEO TEKSTIL.
Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja
Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.
U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.
Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.
Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.
Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.
Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.
Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.
Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori
Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.
Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.
– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.
Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:
poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;
edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.
Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.
Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.
– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.
Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.
Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji
Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.
Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.
Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.
Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.
Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.
Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.
Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.