U petak, 21. veljače 2025., svečano je obilježen Dan Nacionalne i sveučilišne knjižnice (NSK) u Zagrebu, koji se tradicionalno slavi 22. veljače, u spomen na dan kada je 1483. godine otisnuta prva hrvatska tiskana knjiga ‘Misal po zakonu rimskoga dvora’
Poslušaj članak
Ova proslava, uz obilježavanje 418. obljetnice postojanja Knjižnice, bila je prilika za uručivanje godišnjih nagrada i priznanja istaknutim stručnjacima u području knjižničarske djelatnosti.
Sveučanost je održana u predvorju NSK-a pod vodstvom Zrinke Turalija, televizijske novinarke i urednice. Prisutnima su se prigodnim govorima obratili ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, državni tajnik u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih Nikola Mrvac te glavna ravnateljica NSK-a Ivanka Stričević.
Ministrica Obuljen Koržinek naglasila je važnost NSK-a kao mosta između bogate povijesne baštine i suvremenog digitalnog doba te ključnog mjesta hrvatske kulture, obrazovanja i znanosti. Također je istaknula značaj ulaganja u knjižničnu infrastrukturu, podsjećajući na otvaranje, obnovu i širenje 24 knjižnica u posljednjih osam godina, među kojima pet velikih županijskih knjižnica u Varaždinu, Požegi, Vinkovcima, Rijeci i Sisku.
Glavna ravnateljica NSK-a Ivanka Stričević istaknula je projekt uvođenja knjižnične platforme Alma/Primo, koji će povezati NSK i 82 visokoškolske knjižnice u jedinstveni digitalni sustav Bukinet.hr. Također je predstavljen projekt e-Sveučilište, osmišljen za modernizaciju digitalnog i suradničkog učenja.
Među značajnim akvizicijama NSK-a, istaknut je kodeks ‘Antiphonarium Romanum’ iz 1725. godine, rijetko i vrijedno djelo nabavljeno na dražbi u Münchenu, koje je nekada pripadalo pavlinskom samostanu u Remetama. Ovaj povratak kulturne baštine u Hrvatsku dodatno obogaćuje fond NSK-a.
U sklopu svečanosti dodijeljene su nagrade Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. Tanja Buzina primila je nagradu za iznimni stručni doprinos i promicanje knjižnične djelatnosti. Ivana Hebrang Grgić nagrađena je za razvoj knjižnične djelatnosti i inovacije. Damir Agičić dobio je priznanje za uspješnu suradnju NSK-a s poslovnim sektorom. Gordana Radočaj nagrađena je za izvrsnost i proaktivnost u radu. Tim organizatora programa ‘Ključ iz davnine’ dobio je priznanje za inovativnost u timskom radu.
Obilježavanju Dana NSK-a prethodili su Dani otvorenih vrata, održani 19. i 20. veljače, gdje su posjetitelji mogli istražiti najvrjednije zbirke NSK-a, sudjelovati u radionicama i upoznati se s restauratorskim tehnikama. Posebnu pažnju privukla je radionica ‘Doktori za knjige’, gdje su posjetitelji mogli naučiti osnove restauracije starih knjiga. Uz izložbe rukopisa hrvatskih klasika poput Augusta Šenoe, Antuna Gustava Matoša i Ivane Brlić-Mažuranić, posjetitelji su imali priliku razgledati karte i atlase iz 18. i 19. stoljeća, originalne rukopise Vatroslava Lisinskog te grafičke crteže poznatih hrvatskih umjetnika.
Sveučanost obilježavanja Dana NSK-a ponovno je potvrdila značaj i neizostavnu ulogu ove institucije u hrvatskoj kulturnoj, obrazovnoj i znanstvenoj zajednici.
Slackline radionica namijenjena je djeci, u sklopu koje će kroz hod po gurtni imati priliku razvijati ravnotežu, fokus i bolju povezanost pokreta cijelog tijela
Poslušaj članak
Multimedijalna zagrebačka manifestacija Kvartovi kulture, u subotu 27. lipnja, na Volovčici organizira dvije radionice – žongliranje i hod po gurtni, u izvedbi Ratka Bokića i Ive Frangeša.
Na radionici žongliranja sudionici će moći učiti o balansu i manipulaciji objekata. Kroz pokret, ritam i ponavljanje učit će kako ostati prisutan u trenutku, kako prihvatiti pogrešku i kako iz kaosa pronaći unutarnji mir. Žongliranje je zabavno, ali i znanstveno dokazano korisno.
Redovito žongliranje potiče rad obje moždane hemisfere, poboljšava koncentraciju, koordinaciju i pamćenje te smanjuje stres. Kroz ponavljanje pokreta razvija se strpljenje, upornost i sposobnost da pogrešku ne doživljavamo kao neuspjeh, već kao dio procesa učenja. Radionica je namijenjena svima bez obzira na prethodno iskustvo. Nije važno znate li žonglirati, važno je da ste znatiželjni i spremni na igru.
Slackline radionica namijenjena je djeci, u sklopu koje će kroz hod po gurtni imati priliku razvijati ravnotežu, fokus i bolju povezanost pokreta cijelog tijela.
Radionica je prilagođena početnicima i osmišljena tako da kroz jednostavne vježbe potiče koncentraciju, koordinaciju i osjećaj za vlastito tijelo. Kroz igru i kretanje djeca će isprobati zanimljiv izazov koji istovremeno traži pažnju, stabilnosti angažman cijelog tijela.
S obzirom na velik broj preostalih slobodnih mjesta u gradskim vrtićima, kao i činjenicu da nakon gradskih vrtića upise provode privatni i vjerski vrtići koji upisuju nešto više od 1.300 djece godišnje, sigurno je da će do kraja ljeta sva djeca u Zagrebu biti upisana u vrtiće
Poslušaj članak
Gradonačelnik Tomislav Tomašević jučer je na otvorenju novog vrtića u Podbrežju zajedno s pročelnikom Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade, Lukom Jurošem, objavio preliminarne rezultate ovogodišnjih upisa u gradske vrtiće.
Ove godine na upisima je pristiglo 8.972 zahtjeva, od čega 7.195 valjanih zahtjeva, odnosno djece koja ispunjavaju uvjete za upis. Prema trenutnim preliminarnim rezultatima, 6.511 djece je upisano, 684 djece je neupisano i 1.096 je slobodnih mjesta u gradskim vrtićima.
S obzirom na velik broj preostalih slobodnih mjesta u gradskim vrtićima, kao i činjenicu da nakon gradskih vrtića upise provode privatni i vjerski vrtići koji upisuju nešto više od 1.300 djece godišnje, sigurno je da će do kraja ljeta sva djeca u Zagrebu biti upisana u vrtiće.
Ovogodišnji broj neupisanih na preliminarnom roku najniži je od 2019. godine, odnosno od kada postoje centralizirani sustav upisa i praćenja brojeva u gradskim vrtićima u Zagrebu.
– Zadovoljni smo što, zahvaljujući kontinuiranim ulaganjima u nove kapacitete gradskih vrtića, već na preliminarnim rezultatima imamo sve manje neupisane djece. Do kraja ljeta sva će djeca koja imaju uvjete biti i upisana. Time je naš najvažniji cilj, da sva djeca koja ispunjavaju uvjete imaju svoje mjesto u vrtiću, ispunjen. Trenutno imamo 1.096 slobodnih mjesta u gradskim vrtićima, a 684 neupisane djece, što pokazuje da smo dosegli dovoljne kapacitete, i sada je naš zadatak daljnji razvoj sustava tako da svako dijete nađe mjesto u vrtiću što bliže mjestu stanovanja. Zato nastavljamo dalje ulagati u nove kapacitete svugdje ondje gdje su potrebni – istaknuo je gradonačelnik Tomašević.
Upisi u pedagošku godinu 2025./26. provedeni su od 13. do 22. svibnja, a danas, 17. lipnja, objavljeni su inicijalni rezultati upisa. Roditelji mogu uložiti prigovore do 25. lipnja, a konačni rezultati upisa bit će objavljeni 8. srpnja.
Snažan kontinuirani pad broja neupisane djece rezultat je velikih ulaganja ove gradske uprave u proširenje kapaciteta gradskih vrtića, kao i u zaposlenice i zaposlenike gradskih vrtića kroz nova zapošljavanja i povećanja plaća. U mandatu gradonačelnika Tomislava Tomaševića otvoreno je 17 novih vrtića, a do kraja 2026. bit će ih otvoreno ukupno 20.
Podsjećamo da će na jesen biti objavljeni naknadni upisi za DV Remetinec, koji je u izgradnji, a na jesen će započeti izgradnja novog objekta DV Ivane Brlić Mažuranić u Dubravi.
Također skrećemo pozornost na izraženi trend povećanja broja odgoda upisa u 1. razred, što rezultira većim brojem djece koja ostaju u vrtiću. U odnosu na 2021. pratimo porast od 27 posto, kada je 877 djece dobilo odgodu, dok ove godine ta brojka iznosi više od 1.100.
Na kraju, zadovoljni smo što možemo izvijestiti da smo, u skladu s ‘Akcijskim planom za unapređenje sustava potpore inkluzivnom obrazovanju djece s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama u Gradu Zagrebu’, i ove godine već u inicijalnom roku upisali 90 posto djece s teškoćama u razvoju za koje su podneseni zahtjevi za upisom.
Cilj edukacije je jačanje njihovih kompetencija za komunikaciju i postupanje prema osobama s invaliditetom u svakodnevnim i izvanrednim situacijama
Poslušaj članak
U suradnji Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, Gradskog ureda za mjesnu samoupravu, promet, komunalne poslove, civilnu zaštitu i sigurnost, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i udruga osoba s invaliditetom 12. lipnja 2026. održana je edukacija o primjerenoj komunikaciji i postupanju s osobama s invaliditetom za djelatnike Javne vatrogasne postrojbe Grada Zagreba te komunalnog i prometnog redarstva Grada Zagreba.
Cilj edukacije je jačanje njihovih kompetencija za komunikaciju i postupanje prema osobama s invaliditetom u svakodnevnim i izvanrednim situacijama.
U edukaciji su aktivno sudjelovali predstavnica Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH) Dora Klarić, pomoćnica pročelnika Gradskog ureda za mjesnu samoupravu, promet, komunalne poslove, civilnu zaštitu i sigurnost Ivana Krišto, pomoćnik ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Tomislav Benjak, pomoćnica pročelnice za osobe s invaliditetom Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Sandra Čirkinagić i zamjenica pravobranitelja za osobe s invaliditetom Gordana Glibo.
Naglašeno je da ovakve edukacije doprinose stvaranju sigurnijeg, pristupačnijeg i uključivijeg okruženja za sve građane te važnost kontinuiranog jačanja znanja i vještina djelatnika javnih službi koji se u svom svakodnevnom radu susreću s osobama s invaliditetom.
Predstavnici organizacija osoba s invaliditetom predstavili su specifičnosti različitih vrsta invaliditeta te dali praktične smjernice za ostvarivanje kvalitetne i primjerene komunikacije. U edukaciji su sudjelovali Udruga slijepih Zagreb, Hrvatski savez gluhoslijepih osoba ‘Dodir’, Hrvatski savez gluhih i nagluhih, Hrvatska udruga paraplegičara i tetraplegičara, Savez distrofičara Hrvatske, Savez društava multiple skleroze, Savez udruga za autizam Hrvatske, Manuela Ivić predstavnica Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i osoba s amputacijom donjeg ekstremiteta.