U petak, 21. veljače 2025., svečano je obilježen Dan Nacionalne i sveučilišne knjižnice (NSK) u Zagrebu, koji se tradicionalno slavi 22. veljače, u spomen na dan kada je 1483. godine otisnuta prva hrvatska tiskana knjiga ‘Misal po zakonu rimskoga dvora’
Ova proslava, uz obilježavanje 418. obljetnice postojanja Knjižnice, bila je prilika za uručivanje godišnjih nagrada i priznanja istaknutim stručnjacima u području knjižničarske djelatnosti.
Sveučanost je održana u predvorju NSK-a pod vodstvom Zrinke Turalija, televizijske novinarke i urednice. Prisutnima su se prigodnim govorima obratili ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, državni tajnik u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih Nikola Mrvac te glavna ravnateljica NSK-a Ivanka Stričević.
Ministrica Obuljen Koržinek naglasila je važnost NSK-a kao mosta između bogate povijesne baštine i suvremenog digitalnog doba te ključnog mjesta hrvatske kulture, obrazovanja i znanosti. Također je istaknula značaj ulaganja u knjižničnu infrastrukturu, podsjećajući na otvaranje, obnovu i širenje 24 knjižnica u posljednjih osam godina, među kojima pet velikih županijskih knjižnica u Varaždinu, Požegi, Vinkovcima, Rijeci i Sisku.
Glavna ravnateljica NSK-a Ivanka Stričević istaknula je projekt uvođenja knjižnične platforme Alma/Primo, koji će povezati NSK i 82 visokoškolske knjižnice u jedinstveni digitalni sustav Bukinet.hr. Također je predstavljen projekt e-Sveučilište, osmišljen za modernizaciju digitalnog i suradničkog učenja.
Među značajnim akvizicijama NSK-a, istaknut je kodeks ‘Antiphonarium Romanum’ iz 1725. godine, rijetko i vrijedno djelo nabavljeno na dražbi u Münchenu, koje je nekada pripadalo pavlinskom samostanu u Remetama. Ovaj povratak kulturne baštine u Hrvatsku dodatno obogaćuje fond NSK-a.
U sklopu svečanosti dodijeljene su nagrade Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. Tanja Buzina primila je nagradu za iznimni stručni doprinos i promicanje knjižnične djelatnosti. Ivana Hebrang Grgić nagrađena je za razvoj knjižnične djelatnosti i inovacije. Damir Agičić dobio je priznanje za uspješnu suradnju NSK-a s poslovnim sektorom. Gordana Radočaj nagrađena je za izvrsnost i proaktivnost u radu. Tim organizatora programa ‘Ključ iz davnine’ dobio je priznanje za inovativnost u timskom radu.
Obilježavanju Dana NSK-a prethodili su Dani otvorenih vrata, održani 19. i 20. veljače, gdje su posjetitelji mogli istražiti najvrjednije zbirke NSK-a, sudjelovati u radionicama i upoznati se s restauratorskim tehnikama. Posebnu pažnju privukla je radionica ‘Doktori za knjige’, gdje su posjetitelji mogli naučiti osnove restauracije starih knjiga. Uz izložbe rukopisa hrvatskih klasika poput Augusta Šenoe, Antuna Gustava Matoša i Ivane Brlić-Mažuranić, posjetitelji su imali priliku razgledati karte i atlase iz 18. i 19. stoljeća, originalne rukopise Vatroslava Lisinskog te grafičke crteže poznatih hrvatskih umjetnika.
Sveučanost obilježavanja Dana NSK-a ponovno je potvrdila značaj i neizostavnu ulogu ove institucije u hrvatskoj kulturnoj, obrazovnoj i znanstvenoj zajednici.