In Metropola

POVIJEST PARAPLIVANJA Otvorena izložba ‘Osam staza skrivenog okvira’

Objavljeno

/

Foto: HPO

Posebnost ove izložbe leži u tome što je ista napravljena audiodeskripcijom tekstova na hrvatskom i engleskom jeziku te opisom triju predmeta prilagođena slijepim i slabovidnim osobama

Jučer je u prostorijama Francuskog instituta u Zagrebu službeno otvorena izložba pod nazivom ‘Osam staza skrivenog okvira’. Ova izložba otvorena je u suradnji Hrvatskog paraplivačkog saveza i Hrvatskog paraolimpijskog odbora, a zaineresirani će ju moći vidjeti za vrijeme održavanja Paraolimpijskih igara u Parizu, do 8. rujna.

Ideja ovog projekta bila je prikazati slavnu povijest hrvatskog paraplivanja – od njegovih početaka do danas. Ovaj projekt u djelo su provele Martina Vargek i legenda hrvatskog paraplivanja Ana Sršen.

Izložbi su prisustvovali brojni poznati gosti, a između ostalih tu su bili i pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić, zamjenica pročelnika Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade Kristina Singer, državni tajnik Ministarstva kulture te izaslanik ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek, Krešimir Partl, ali i mnogi drugi zaljubljenici u hrvatsko paraplivanje.

Posebnost ove izložbe leži u tome što je ista napravljena audiodeskripcijom tekstova na hrvatskom i engleskom jeziku te opisom triju predmeta prilagođena slijepim i slabovidnim osobama. U suradnji s Hrvatskim savezom slijepih tiskan je i katalog izložbe na Brailleovu pismu i uvećanom crnom tisku. Ovom prilikom tiskan je i deplijan izložbe na francuskom jeziku.

Izložbu je otvorila ravnateljica Francuskog instituta u Hrvatskoj Estelle Halimi Dagron, kazavši kako su ovo prve paraolimpijske igre koje se održavaju u Francuskoj te kako joj je izuzetno drago što će Francuska ima tu čast. Istaknula je kako su paraolimpijske igre san svakog parasportaša.  Dagron je također poželjela sreću svim hrvatskim paraolimpijcima na Paraolimpijskim igrama.

Nakon uvodnog govora ravnateljice riječ je dobio i veleposlanik Francuske Republike u Hrvatskoj Fabien Fieschi, koji je kazao da Paraolimpijske igre čine parasportaše i njihov uspjeh vidljivima te dodao kako se nada da će, s obzirom na to da su oči cijeloga svijeta uprte u događanje u Parizu, pomoći pri boljoj inkluzivnosti osoba s invaliditetom u društvo. Fiesch je isto tako poželio puno uspjeha Hrvatskim paraolimpijcima u Parizu.

Prije samog otvaranja izložbe prisutnima se obratila ravnateljica Hrvatskog športskog muzeja Danira Bilić.

– Veliko mi je zadovoljstvo što izložbu ‘Osam staza skrivenog okvira’ možemo otvoriti ovdje u Francuskom institutu u Hrvatskoj. S obzirom na Paraolimpijsku godinu mi smo u svojoj izložbi o povijesti paraplivanja, fokus stavili na Hrvatske paraolimpijce Dina Sinovčića, Emmu Mečić i Paulu Novinu, koji će Hrvatsku predstavljati u Parizu. Smatram kako Martini i Ani neće biti problem da ažuriraju ovu izložbu kako bi ona i dalje bila motivacija i inspiracija i roditeljima i djeci da se bave, ne samo plivanjem, nego sportom općenito.

– Zahvalila bih se Ministarstvu kulture i medija koji nam pomažu u svim našim projektnim aktivnostima, a posebno bi izdvojila projekt stalnog postava. Hvala i Gradu Zagrebu koji nam također pruža bezuvjetnu podršku kada nam je god potrebna neka pomoć, ali i Hrvatskom paraolimpijskom odboru i Hrvatskom paraplivačkom savezu koji nam također puno pomažu pri realizaciji projekta stalnog postava- istaknula je Bilić.

Ovu izložbu nije propustio ni pravobranitelj za osobe s invaliditetom Dario Jurišić.

– Paraplivanje je sport u kojem imamo predstavnike od samih početaka paraolimpijskih igara. Za sada imamo četiri medalje s paraolimpijskih igara iz paraplivanja Mihovila Španje. Nemojmo zaboraviti da kada govorimo o osobama s invaliditetom, ne govorimo samo o zdravstvu nego i o kulturi i sportu. Upravo zato je hvalevrijedna ova izložba koja nas uvodi u ovih osam staza skrivenog okvira u kojima naši paraplivači ostvaruju zavidne rezultate – kazao je Jurišić.

Izložbu je otvorila njezina autorica Martina Vargek.

– Izložba ima pet cjelina koji govore o povijesti i uspjesima hrvatskog paraplivanja, dok sam naziv ‘Osam staza skrivenog okvira’ predstavlja olimpijski bazen koji ima osam staza, 25 metara širine, 50 metara dužine. Riječ okvir predstavlja okvir bazena, dok smo riječ skrivenog stavili jer mislimo da bi se paraplivanje kao i parasport općenito, trebao biti bolje popraćeno u medijima – istaknula je Vargek te dodala kako smatra da će Dino, Emma i Paula dati sve od sebe te da će se iz Pariza vratiti s medaljama.

Ovih pet cjelina daje posjetitelju uvid u bitne značajke paraplivanja, kao što i prikazuje uspješnu povijest hrvatskog paraplivanja od samih početaka do danas.

 U prvoj cjelini prikazuje se razvoj parasporta i paraplivanja u Hrvatskoj tijekom povijesnog razvoja Hrvatskog paraolimpijskog odbora i Hrvatskog paraplivačkog saveza.

U drugoj cjelini prezentirani su prema redoslijedu osvojenih medalja na paraolimpijskim igrama, svjetskim i europskim prvenstvima – Roko Mikelin Opara, Ana Sršen, Mihovil Španja, Kristijan Vincetić, Dino Sinovčić, Sanja Milojević, Ante Rađa i Emma Mečić.

Također, u drugoj cjelini predstavljeni su i paraplivači koji brane hrvatske boje na paraolimpijskim igrama, a to su Emma Mečić, Dino Sinovčić i Paula Novina.

Treća cjelina prikazuje discipline u paraplivanju i sportske klase, a četvrta disciplina odnosi se na povijesni razvoj i pregled osvojenih medalja na paraolimpijskim igrama, svjetskim i europskim prvenstvima.

Posljednji dio izložbe, pod nazivom ‘Ispred okvira’, prikazuje razgovore s paraplivačicama koje su osvojile medalje na velikim natjecanjima Emmom Mečić i Anom Sršen te paraplivačima Rokom Mikelinom Oparom, Dino Sinovčićem, Mihovilom Španjom i Kristijanom Vincetićem.

Izložbi su prisustvovali i štićenici Udruge slijepih Grada Zagreba koji su ovom prilikom, zahvaljujući prilagođenih materijala na Brailleovom pismu, saznali sve što ih je ikada zanimalo o hrvatskom paraplivanju.

Zainteresirani građani izložbu mogu doći vidjeti od utorka do petka između 12 i 19 sati, te subotom između 10 i 14 sati u Francuskom institutu u Zagrebu (Preradovićeva ulica 5).

U trendu

Exit mobile version