Prvi hrvatski paraolimpijski pobjednik bio je Darko Kralj. Do zlata je došao u bacanju kugle na Paraolimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine
Počele su Paraolimpijske igre u Parizu. Na najvećem sportskom događaju za parasportaše sudjelovat će 4400 sportaša iz 186 zemalja. Hrvatsku će predstavljati 22 sportaša u šest sportova.
Hrvatska će u Parizu imati najviše predstavnika u atletici, čak deset to su redom – Deni Černi, Ivan Katanušić, Matija Sloup, Erik Fabian Kaurin, Luka Baković, Velimir Šandor, Miljenko Vučić, Marijan Presečan, Mikela Ristoski, Ivana Purkić, u para stolnom tenisu hrvatsku će predstavljati četvero sportaša – Anđela Mužinić Vincetić, Helena Dretar Karić, Mirjana Lučić, Borna Zohil, troje u paraplivanju – Dino Sinovčić, Emma Mečić, Paula Novina, a isto toliko i u bocci – Anamarija Arambašić, Dora Bašić i Davor Komar te jedan u paratriatlonu naš Antonio Franko i parataekwondu, a to je Ivan Mikulić.
Naša zemlja ima bogatu i veoma uspješnu sportsku povijest kada su u pitanju nastupi na Paraolimpijskim igrama. Vrijeme je da se prisjetimo zlatnih trenutaka hrvatskog parasporta.
Prvu paraolimpijsku medalju u hrvatskoj povijesti osvojila je Milka Milinković na Igrama održanim u Barceloni 1992. godine. Milinković je uzela broncu u konkurenciji bacanja koplja. Osim prve povijesne medalje za Hrvatsku, Milinković ima još njih sedam s paraolimpijada na kojima je nastupila deset puta.
Prvi hrvatski paraolimpijski pobjednik bio je Darko Kralj. Do zlata je došao u bacanju kugle na Paraolimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine.
Iako smo na prvu zlatnu medalju morali čekati sve do 2008. godine, Hrvatska je i prije toga bilježila sjajne razultate na paraolimpijskim borilištima.
Četiri godine prije povijesnog zlata Hrvatska je zablistala na najvećoj sportskoj pozornici u Ateni. Tada su naši paraolimpijci Mihovil Španja i Jelena Vuković kući donijeli čak četiri olimpijske bronce. Španja je u Ateni uzeo čak tri brončane medalje, dok je Vuković dodala svoju u bacanju diska.
Španja je svojoj paraolimpijskoj zbirici medalja dodao broncu 2012. godine kada je postavio i svoj osobni rekord (1:12.53), te s tim zaključio svoju olimpijsku priču.
Hrvatska se s najvećim ponosom sijeća POI-a u Pekingu, kada se, uz Darka Kralja na pobjedničko postolje dva puta popela i Antonia Balek u disciplinama bacanja kugle i koplja. Osim njih medalju iz glavnog grada Kine donio je i Branimir Budetić. Branimir se u Pekingu okitio srebrnom medaljom.
Iako se naši paraolimpijci sa Igara u Londonu nisu vratili s nijednim zlatnim odličjem, ta je paraolimpijska smotra bila i više nego uspješna za naše sportaše. Hrvatski su se predstavnici iz Englenske vratili s pet medalja, od čega dvije srebne i tri brončane medalje. Darko Kralj tada je osvojio srebro u bacanju kugle, a isto je napravio i Zvonimir Talić u skoku u dalj. Uz već spomenuti uspjeh Mihovila Španje, brončanim odličjem okitili su se Mikela Ristovski u skoku u dalj te Barnimir Budetić u bacanju koplja.
U bliskom sjećanju nam je i podvig hrvatskih sportaša s paraolimpijske smote u Rio de Janeiru, kada se hrvatska himna svirala dva puta jer su olimpijski pobjednici postali Mikela Ristovski, u već spomenutom skoku u dalj te Sandra Paović u para stolnom tenisu. Uz njih, medaljama u Riu su se kitili Anđela Mužinić-Vincetić u paru s Helenom Dretar Karić sa srebrom, Zoran Talić također sa srebrom, te Velimir Šandor s broncom.
Po teškim uvjetima u pandemijskoj godini, naši su se predstavnici s Igara iz Tokia vratili sa sedam medalja. Ivan Mikulić osvojio je srebro u parataekwondou, Ivan Katanušić je do istog uspjeha došao bacajući disk isto kao i Velimir Šandor, Deni Černi se priključio brončanim odličjem u bacanju kugle, dok je Dino Sinovčić doplivao do bronce doplivao u kategoriji 100 m leđno. Mikele Ristovski i onda je pokazala zavidnu kvalitetu te se kući donijela još jednu broncu, dok su se sjajne hrvatske parastolnotenisačice Anđela Mužinić-Vincetić i Helena Dretar Karić ekipno uzele broncu.