Judo je siguran sport sve dok su protivnici koliko-toliko jednaki. Kako bi se osiguralo da su svi judaši usklađeni prema svojim sposobnostima, provodi se klasifikacija natjecatelja procjenom njihovih motoričkih i judo sposobnosti, čime se osigurava sigurnost svih sudionika
U organizaciji Europske judo unije, Judo kluba za osobe s invaliditetom Fuji i Hrvatskog judo saveza te pod pokroviteljstvom Grada Velike Gorice, prošli je vikend održan prvi EJU Get Together turnir pod nazivom ‘Velika Gorica Get Together Tournament 2024’. Na turniru je sudjelovalo 150 judaša iz dvanaest zemalja. Natjecanje se održalo u Gradskoj sportskoj dvorani Velika Gorica pod pokroviteljstvom Grada Velike Gorice.
Riječ je o adapted judo turniru za osobe s invaliditetom. Bio je ovo prvi od četiri turnira koji će se održati u četiri različite zemlje u sklopu ‘Get Together toura’. Osim u Hrvatskoj, natjecanje će se tijekom 2024. godine održati i u Velikoj Britaniji, Poljskoj i Nizozemskoj. Probno natjecanje održalo se u nizozemskom gradu Venrayu gdje su se i usvojena pravila natjecanja.
Čast da organiziraju prvi po radu ‘Get togeder’ turnir pripala je baš Velikogoričanima. Ovo je nagrada za sjajan posao koji radi Hrvatski judo savez, ali i Judo klub ‘Fuji’ koji se beskompromisno trudi da svojim članovima osiguraju dobre uvjete za treniranje te kroz sport poboljšaju kvalitetu njihova života.
Natjecanje je prigodnim govorom otvorio gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar.
– Ovaj turnir, kojeg čine četiri natjecanja u različitim zemljama, započinje upravo ovdje, u našem Turopolju, Velikoj Gorici. Velika Gorica je ponosna što je domaćin ovog izvanrednog događaja, koji nije samo prilika za sportsko nadmetanje, već i za izgradnju prijateljstava, razumijevanja i solidarnosti među sportašima iz različitih zemalja. Judo je sport koji promiče disciplinu, poštovanje i ravnopravnost.
Drago mi je da svi natjecatelji, bez obzira na svoje fizičke izazove, mogu uživati u sportu i pokazati svoje vještine. Za naše hrvatske judaše, ovo je jedinstvena prilika da se natječu na međunarodnoj razini i odmjere snage s kolegama koji se suočavaju sa sličnim životnim izazovima. Znamo da su financijske prepreke često veliki problem za sudjelovanje na natjecanjima u inozemstvu, stoga nam je posebno drago što možemo pružiti podršku i omogućiti im da se natječu na domaćem terenu – istaknuo je Ačkar.
Gradonačelnik Velike Gorice tom je prilikom organizatorima uručio ugovor o sufinanciranju ovog hvale vrijednog natjecanja u iznosu od 18.000 eura.
Voditeljica Judo kluba Fuji i koordinatorica programa EJU Get Together za Hrvatsku, Marina Drašković objasnila je kako se razvio projekt adapted judo.
– Adapted judo nije nova grana juda, već je projekt raširen diljem Europe zadnjih 30-40 godina. Europska judo unija je tek prošle godine započela sa službenim razvojem adapted juda kada je organizirano test natjecanje u nizozemskom Venrayu, koji je bio jako uspješan i na kojem su usvojena pravila za adapted judo. Nakon toga je odlučeno da će se u ovoj godini održati ‘Get together tour’ kojeg čine četiri turnira, prvi je u Hrvatskoj, drugi u Velikoj Britaniji, treći u Poljskoj i posljednji u Nizozemskoj.
Judo je siguran sport sve dok su protivnici koliko-toliko jednaki. Kako bi se osiguralo da su svi judaši usklađeni prema svojim sposobnostima, provodi se klasifikacija natjecatelja procjenom njihovih motoričkih i judo sposobnosti, čime se osigurava sigurnost svih sudionika- kazala je Drašković
Prvi dan natjecanja bio je rezerviran za kvalifikaciju natjecatelja i sastanak sa sudcima, dok su se borbe na tatamiju vodile dan kasnije.
Na tatamiju su svoje vještine najbolje pokazali predstavnici Judo kluba osoba s invaliditetom Ishi koji su osvojili čak 14 medalja.
Sudjelovanje na ovakvoj vrsti turnira pruža priliku osobama sa svim vrstama invaliditeta koji vole i treniraju judo, da se natječu na najvišoj razini neovisno o vrsti svog invaliditeta.