Nakon dugo iščekivanja, u Zagrebu je na jedinstvenoj lokaciji u Dubravi, u skrivenim prostorima i u parku Jadran filma, u srijedu, 25. rujna 2024., otvoren niz izložbenih prostora sa svečanom dodjelom nagrada u sklopu najvećeg događanja za dizajn u Republici Hrvatskoj – XI. Zagreb Design Week (ZGDW), koji će s bogatim programom oduševljavati sve do nedjelje, 29. rujna
Kultni filmski studiji poslužili su ovaj puta kao kulisa festivala dizajna koji otkriva ovaj novoobnovljeni prostor kao najzanimljivije mjesto za događanja u Zagrebu.
Ovogodišnja tema ZGDW-a 2024. je ‘Breaking the Glass Ceiling’, u prijevodu ‘Razbijanje staklenog stropa: Revolucija dizajna’, a njome festival promovira različitosti te se zalaže za jednakost, kreativnost i suradnju u dizajnu.
Prvog dana, na svečanom otvorenju i dodjeli nagrada ZGDW AWARD 2024, uz večernji koncert – IDEM, ulaz je bio slobodan za sve, dok će se idućih dana plaćati. U mnoštvu posjetitelja, svoj obol došle su dati i Nataša Milutin Naglić, izaslanica gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića i Mirna Sabljak, izaslanica Nine Obuljen Koržinek, ministrice kulture i medija Republike Hrvatske.
Inače, ZGDW AWARD je međunarodna nagrada za dizajn koju dodjeljuje stručni žiri. Nagrade za dizajn dodjeljujuju se od 2017. godine, a 2020. godine natjecanje je organizirano u sadašnjem obliku pod imenom ZGDW AWARD. Ova je nagrada jedinstvena u Hrvatskoj jer je jedina otvorena za sudionike iz cijeloga svijeta.
Kao što je bilo najavljivano, posjetitelji su se već prvog dana mogli uvjeriti u posebnost ovogodišnjeg izdanja od niza gostujućih izložbi. Naime, tri izložbe grafičkog dizajna došle su iz Čilea, Meksika i Španjolske. Tako svjetska prijestolnica dizajna 2024., aglomeracija San Diego (SAD)/Tijuana (Meksiko), predstavlja se izložbom o međusobnim kulturnim utjecajima, ‘Percepción Peculiar’. Festival dizajna Local Chile predstavlja čileansku scenu izložbom ‘Sur Emergente’, a predavanje održava Joaquín Béjares H., direktor festivala. Anchorage Museum je donio suvremenu scenu Aljaske s naglaskom na inuitski dizajn. Barcelona Design Week gostuje dvjema izložbama modnog dizajna iz serije ‘Sustainable Change’ – ‘Gender perspective in fashion’ i ‘Fashion for body diversity’. Naime, u suradnji s Delegacijom Vlade Katalonije, katalonska udruga FAD predstavlja izložbu iz serije Održive promjene – Moda za tjelesnu raznolikost, o kojoj će predavanje održati Gemma Esteban Alert.
Ujedno, zanimljivo je i da će posjetitelji po prvi put imati priliku vidjeti neke od prostorija u Jadran filmu, koje su do sad bile zatvorene za javnost. Ono što je posebno pobudilo pažnju, jest jedan od filmskih studija koji nosi ime Orsona Wellesa, s obzirom da je upravo u tom prostoru 1960-ih snimao jedan od najpoznatijih režisera svih vremena. Studio Orson Welles ugostio je ovom prilikom najbolje dizajnirani namještaj na hrvatskom tržištu, koji se već tradicionalno predstavlja na ZGDW-u. Budućnost hrvatskog dizajna predstavljena je izložbom fakulteta i škola na ZGDW-u, a na njihovom marketu se mogu kupiti proizvodi direktno od dizajnera, dok je četvrtak 26. rujna rezerviran za modnu reviju. Izlažu najbolji proizvođači namještaja iz Hrvatske i jugoistočne Europe.
U studiju Orson Welles predstavljen je i projekt InDU u kategoriji produkt dizajna, čiji je naručitelj URIHO Zagreb – Ustanova za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, a za vizualni identitet pobrinuli su se Izvorka Jurić, Ema Božek, Monika Markić, Lucija Tadić, Marin Tokić – svi s Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, zatim Zlatko Slavulj, Stjepan Hojsak, Damir Fatušić, Ornela Kumpes, Marijana Matijević Škrnjug – svi iz Ustanove URIHO, kao i Mirko Milak, Mateo Milin i Marin Šutalo – svi iz COO Vinko Bek.
Da pojasnimo, InDU je serija prvih inkluzivnih proizvoda nastala u suradnji Ustanove URIHO iz Zagreba i Odsjeka za studij dizajna Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Kako je pojašnjeno preko plakata, četiri izložene torbe i pregača ispunjavaju funkcionalne potrebe osoba s teškoćama, dok estetikom ističu identitet, a ne invaliditet osobe. Također, svaki od proizvoda rezultat je inkluzivnog i participativnog procesa istraživanja i dizajna te sadrži inovativne funkcionalne elemente. Prva serija proizvoda izrađena je prema standardima klasične funkcionalnosti i estetike primjenjivim u najrazličitijim prigodama, dok će buduće serije biti izrađene prema različitim potrebama i identitetima ciljnih skupina. Kako koristiti torbu ‘Trokut’, torbu ‘Prsluk’, komplet torbi 2U1 te pregaču, najbolje da se dođe direktno pogledati i upoznati s datim prijedlozima.
Autorice projekta InDU – Inkluzivni proizvodi i metode su Irena Rački (URIHO) i Sanja Bencetić (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna); autorica torbe Trokut je Korana Mileusnić (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna) uz suradnike: Natašu Njegovanović (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna), Anicu Korak (URIHO), Željka Vajdića (URIHO) i Anu Papeš (URIHO); autorica torbe Prsluk je Ema Čimbur (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna) uz suradnike: Natašu Njegovanović (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna), Anicu Korak (URIHO), Željka Vajdića (URIHO), Milku Friščić (URIHO), Anu Papeš (URIHO), Ivu Šušak (URIHO) i Jelenu Opačak (URIHO); autorice torbi 2u1 su Irena Rački (URIHO), Sanja Bencetić (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna), Anica Korak (URIHO) uz suradnike: Natašu Njegovanović (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna), Željka Vajdića (URIHO) i Mariju Lalić (URIHO); autorice pregače su Korana Mileusnić (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna), Hana Krajčević (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna) i Marijana Brkić (URIHO) uz suradnice: Tinu Marinović (URIHO) i Marijanu Čolja (URIHO).
Inače, prijave su bile otvorene za čak osam programa, a između ostalog moglo se prijaviti za međunarodnu nagradu za dizajn ZGDW AWARD.
Ujedno je najavljeno predstavljanje rada hrvatskih dizajnerica i projekta internet arhiva ‘dizajnerice.com’, od strane ženskog, umjetničkog kolektiva Oaza putem izložbe plakata i predavanja.
Daniel Tomić, direktor ZGDW, istaknuo je da su se prije četiri godine učlanili u međunarodno udruženje festivala dizajna, World Design Weeks, čime su postali dio globalne mreže koju čine 44 festivala, s više od tisuću događanja i milijun posjetitelja godišnje. Unutar mreže, pokrenuta je inicijativa o globalnoj razmjeni izložbi, a predsjednica Isabela Roig dala je svoju podršku.
Predavanja, paneli, glazbeni i filmski programi najavljeni su za park Jadran filma u Zagrebu, Ulica Rudolfa Kolaka 12, na glavnoj pozornici. Uz navedeno, taj prostor tijekom dana može poslužiti i za cjelodnevno opuštanje uz razne aktivnosti, brojne radionice i širok izbor hrane i pića.
U tjednu obilježavanja Dana planeta Zemlje, zagrebački obrtnici besplatno će popravljati i obnavljati starije predmete građana.
U sklopu projekta „Majstori održivosti: Sačuvaj, ne bacaj“ koji organizira Obrtnička komora u suradnji s Udruženjem Obrtnika Zagreb , Gradom Zagrebom i Tržnicama Zagreb danas će na Tržnici Dolac od 12 do 15 sati građani na popravak moći donijeti stare predmete.
Na maloj terasi Tržnice zagrebački će obrtnici besplatno popravljati i obnavljati stare cipele, jakne s otpalim gumbima, kućanske sitnice, torbe, igračke i sve ostale predmete kojima treba novi život.
Cilj ovog projekta je smanjiti količinu otpada kroz popravak umjesto bacanja, potaknuti građane na razmišljanje o održivosti i važnosti ponovne uporabe te podići svijest o značaju lokalnih obrtnika i održive ekonomije.
Iz Grada poručuju kako male promjene čine veliku razliku – sašiti gumb, popraviti cipele, zakrpati torbu – sve su to koraci prema zelenijoj i odgovornijoj budućnosti. Zato požurite na Dolac, obavite kupovinu i popravak dragih uspomena i predmeta.
Na konferenciji je istaknuto kako je cijepljenje povijesna tekovina koja zaslužuje da se o njoj priča i primjenjuje tijekom cijelog života.
Cijepljenje je najvažnije postignuće suvremene medicine u zaštiti zdravlja od raznih zaraznih bolesti. Zahvaljujući ovoj zdravstvenoj intervenciji u posljednjih pedeset godina spašeno je 154 millijuna života. Međutim, zabrinjavajući je podatak da 2023. godine gotovo 22 millijuna djece u svijetu nije primilo prvo cjepivo protiv ospica.
Povodom Svjetskog tjedan cijepljenja u utorak na konferenciji za novinare pod nazivom „Cijepljenje – Za život“ u zagrebačkom Novinarskom domu stručnjaci su govorili o važnosti cijepljenja tijekom cijelog života pogotovo osjetljivih skupina građana, ali i o zakonskom okviru koji će omogućiti da se ljekarnici uključe u cijepljenje.
Epidemiolog Bernard Kaić upozorio je na pad cijepnih obuhvata u mnogim zemljama.
„ U Hrvatskoj je pad cijepnih obuhvata malo zaustavljen nakon pandemije Covid- 19 , ali obuhvati više nisu dobri kao prije petnaestak godina, daleko smo još od toga. Svjetska zdravstvena organizacija i druge organizacije kao što su UNICEF, Američki Centar za sprječavanje bolesti te Europski centar za sprječavanje bolesti upozoravaju da se hitno treba nešto poduzeti kako bi se povećali cijepni obuhvati“ rekao je Kaić.
Spomenuo je da u Hrvatskoj po županijama postoje razlike po cijepnim obuhvatima. Gotovo deset godina najniži cijepni obuhvati su u Dubrovačko- neretvanskoj i Splitsko – dalmatinskoj županiji, ali su zadnjih godina i u Primorsko- goranskoj te Osječko- baranjskoj županiji u padu.
Predsjednik Hrvatske koalicije za imunizaciju Goran Tešović ukazao je na rizike necijepljenja protiv gripe kod djece i starijih osoba Naglasio je da se zbog gripe češće hospitaliziraju starije osobe, ali se hospitalizira i značajan broj predškolske djece te prema službenim statistikama je najviše prijavljen broj oboljele djece od gripe. Kod starijih osoba uslijed gripe se javljaju respiratorne komplikacije , a kod male djece uglavnom neurološke komplikacije.
„Protiv gripe se cijepi i mali broj djece koja imaju kronične komorbiditete, a ne cijepe se niti članovi njihove obitelji. Ova djeca završavaju u bolnicama s respiratornim komplikacijama i na jedinicama intenzivnog liječenja. U nekim ustanovama za smještaj kronično bolesne djece cijepljenje protiv gripe je ipak zaživjelo“ objasnio je Tešović.
Liječnica obiteljske medicine Valerija Bralić- Lang istaknula je važnost edukacije u donošenju odluke o cijepljenju. Naglasila je kako je važno da osoba razumije koje su prednosti cijepljenja i koji su rizici necijepljenja. Kad je riječ o djeci važno je da ispravnu odluku vezano za cijepljenje donesu roditelji.
„ U Hrvatskoj je 23 posto populacije starije od 65 godina, a taj postotak će rasti. S obzirom na godine četvrtina populacije se mora cijepiti, ali se moraju cijepiti i oni neovisno o godinama zbog bolesti kao što su primjerice šećerna bolest, kronična bubrežna bolest, kronična obstruktivna plućna bolest . U Hrvatskoj više od trećine populacije su pušaći i velika je vjerojatnost da imaju kroničnu obstruktivnu bolest pluća, a kod šećerne bolesti je vjerojatan i komorbiditet. Onkološki pacijenti prije ciljanog liječenja bolesti bi trebali biti procijepljeni, ako nije sezona gripe, onda se trebaju cijepiti protiv pneumokoka. Kada se krene s kemoterapijom osoba se ne smije cijepiti, mora proći barem tri mjeseca od cijepljenja“, pojasnila je Bralić- Lang.
Naglasila je da se mali broj starijih osoba odaziva na docijepljivanje protiv tetanusa.
Predsjednica Hrvatske ljekarničke komore Ana Soldo istaknula je da Zakon o ljekarništvu i Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti uključuju ljekarnike u imunizaciju pacijenata. Spomenula je da su ljekarnici provodili edukacijske kampanje vezano za cijepljenje i u Hrvatskoj .
„Iskustva iz Australije , Kanade i SAD-a su pokazala da kroz edukaciju i u praktičnom dijelu imunizacije ljekarnici imaju važnu ulogu u povećanju cijepnog obuhvata. U SAD-u i Kanadi se većina pacijenata cijepi u ljekarnama. Cijepljenje protiv gripe postoji i u nekim zemljama Europske unije. Uz ljekranike cijepe i farmaceutski tehničari. Nadamo se da će se i u Hrvatskoj krenuti s imunizacijom u praksi u ljekarnama jer to ima smisla“ rekla je Soldo. Naglasila je da za cijepljenje pacijenata u Hrvatskoj već educirano oko 500 ljekarnika, a četiri tisuća članova Hrvatske ljekarničke komore bi moglo također proći ovu edukaciju što će omogućiti da se poveća cijepni obuhvat.
Predsjednik Hrvatskog epidemiološkog društva Miroslav Venus istaknuo je da je cijepljenje najznačajnija preventivna mjera koja štiti ne samo od akutnih zaraznih bolesti nego i od nastanka kroničnih bolesti.
„Danas se cijepe djevojčice i dječaci protiv HPV-a, a pokušalo se da to uđe i u kalendar obveznog cijepljenja. Međutim, ipak je postignut napredak jer se više djevojčica i dječaka u određenoj životnoj dobi više procijepilo nego što je to bilo prije.
Imamo i cijepljenje protiv hepatitisa B koje štiti od nastanka određene kronične bolesti. “Cijepljenje je jedna povijesna tekovina koja zaslužuje da se o njoj priča i primjenjuje tijekom cijelog života“ istaknuo je Venus.
Oko 200 solarnih elektrana bit će postavljeno na dječjim vrtićima, osnovnim školama, srednjim školama, domovima zdravlja i drugim zgradama.
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević obišao je u povodu Dana planeta Zemlje postavljenu solarnu elektranu na bazenu Svetice, koja je, kako je kazao, jedna od 16 takvih elektrana postavljenih za njegova mandata, tijekom kojeg je Grad utrostručio kapacitete solarnih elektrana.
Gradonačelnik Tomašević sa zamjenicima Danijelom Dolenec i Lukom Korlaetom održao je konferenciju za novinare na Sveticama i kazao da tamošnja elektrana ima radni vijek od 30 godina i snagu 300 kilovata, kojom opskrbljuje bazen, a višak struje predaje u elektroenergetsku mrežu.
Podsjetio na slogan aktualnog Dana planeta Zemlje „ čista energija“ i kazao da su slične sunčeve elektrane izgrađene na više javnih objekata Zagrebu, ukupne snage oko 2,5 megawata.
Najavio je također „puno veći iskorak“ na tom području i kazao da je pred ugovaranjem ili je ugovoreno 16 megavata instalirane snage sunčevih elektrana, za čiji dio se „kreće u izvođenje radova“. Oko 200 solarnih elektrana bit će postavljeno na dječjim vrtićima, osnovnim školama, srednjim školama, domovima zdravlja i drugim zgradama.
Iskoristiti ćemo maksimalno ravne krovove na zgradama kojima je Grad Zagreb vlasnik gdje će se instalirati solarni paneli kako bismo napravili nešto dobro za okoliš i za gradski proračun, jer se radi o obnovljivim izvorima energije pa štedimo struju i smanjujemo račune za električnu energiju u svim našim ustanovama, kazao je.
Tomašević je izvijestio da se projekti temelje na različitim modelima, kao što su PPA, model Zagrebačkih sunčanih krovova, ili „izravno kroz Grad“.
Najavio je otvaranje Energetskog informacijskog centara koji će Zagrepčanima pomoći da sami obave veliki dio posla oko instaliranja solarnih panela na svoje krovove. Građani, uz pomoć web-alata koji se zove Sunčani potencijali, mogu pogledati svaku zgradu i dobiti izračun o tome isplati li im se postaviti solarne panele na krov. Također, mogu besplatno dobiti elaborat i odmah poslati zahtjev za suglasnost HEP-u.
S nekoliko klikova miša možete odabrati investiciju, pa čak i napraviti projekt besplatno, umjesto da uzimate projektanta, i prijavljivati zahtjeve na suglasnost HEP-a, kazao je Tomašević.
To će biti dodatni iskorak i u energetskoj tranziciji naših zgrada i u pomoći građanima koji će sudjelovati u energetskoj tranziciji Zagreba, kako stanarima, tako i poslovnim subjektima, kazao je.
Tomašević je dodao da “kao zelena vlast” u Zagrebu godišnje posade 8.000 stabala tete da im je također bitno da usvoje novi Generalni urbanistički plan koji povećava zelene površine u Zagrebu.
To nije bitno samo radi estetike i kvalitete života građana, nego i zbog otpornosti Zagreba na negativne efekte klimatskih promjena koje nas, nažalost, očekuju, zaključio je.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.