In Metropola

URIHO predstavio projekt InDU na Zagreb Design Weeku

Objavljeno

/

Foto: Ana Gospočić

Nakon dugo iščekivanja, u Zagrebu je na jedinstvenoj lokaciji u Dubravi, u skrivenim prostorima i u parku Jadran filma, u srijedu, 25. rujna 2024., otvoren niz izložbenih prostora sa svečanom dodjelom nagrada u sklopu najvećeg događanja za dizajn u Republici Hrvatskoj – XI. Zagreb Design Week (ZGDW), koji će s bogatim programom oduševljavati sve do nedjelje, 29. rujna

Kultni filmski studiji poslužili su ovaj puta kao kulisa festivala dizajna koji otkriva ovaj novoobnovljeni prostor kao najzanimljivije mjesto za događanja u Zagrebu.

Ovogodišnja tema ZGDW-a 2024. je ‘Breaking the Glass Ceiling’, u prijevodu ‘Razbijanje staklenog stropa: Revolucija dizajna’, a njome festival promovira različitosti te se zalaže za jednakost, kreativnost i suradnju u dizajnu.

Prvog dana, na svečanom otvorenju i dodjeli nagrada ZGDW AWARD 2024, uz večernji koncert – IDEM, ulaz je bio slobodan za sve, dok će se idućih dana plaćati. U mnoštvu posjetitelja, svoj obol došle su dati i Nataša Milutin Naglić, izaslanica gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića i Mirna Sabljak, izaslanica Nine Obuljen Koržinek, ministrice kulture i medija Republike Hrvatske.

Inače, ZGDW AWARD je međunarodna nagrada za dizajn koju dodjeljuje stručni žiri. Nagrade za dizajn dodjeljujuju se od 2017. godine, a 2020. godine natjecanje je organizirano u sadašnjem obliku pod imenom ZGDW AWARD. Ova je nagrada jedinstvena u Hrvatskoj jer je jedina otvorena za sudionike iz cijeloga svijeta.

Kao što je bilo najavljivano, posjetitelji su se već prvog dana mogli uvjeriti u posebnost ovogodišnjeg izdanja od niza gostujućih izložbi. Naime, tri izložbe grafičkog dizajna došle su iz Čilea, Meksika i Španjolske. Tako svjetska prijestolnica dizajna 2024., aglomeracija San Diego (SAD)/Tijuana (Meksiko), predstavlja se izložbom o međusobnim kulturnim utjecajima, ‘Percepción Peculiar’. Festival dizajna Local Chile predstavlja čileansku scenu izložbom ‘Sur Emergente’, a predavanje održava Joaquín Béjares H., direktor festivala. Anchorage Museum je donio suvremenu scenu Aljaske s naglaskom na inuitski dizajn. Barcelona Design Week gostuje dvjema izložbama modnog dizajna iz serije ‘Sustainable Change’ – ‘Gender perspective in fashion’ i ‘Fashion for body diversity’. Naime, u suradnji s Delegacijom Vlade Katalonije, katalonska udruga FAD predstavlja izložbu iz serije Održive promjene – Moda za tjelesnu raznolikost, o kojoj će predavanje održati Gemma Esteban Alert.

Ujedno, zanimljivo je i da će posjetitelji po prvi put imati priliku vidjeti neke od prostorija u Jadran filmu, koje su do sad bile zatvorene za javnost. Ono što je posebno pobudilo pažnju, jest jedan od filmskih studija koji nosi ime Orsona Wellesa, s obzirom da je upravo u tom prostoru 1960-ih snimao jedan od najpoznatijih režisera svih vremena. Studio Orson Welles ugostio je ovom prilikom najbolje dizajnirani namještaj na hrvatskom tržištu, koji se već tradicionalno predstavlja na ZGDW-u. Budućnost hrvatskog dizajna predstavljena je izložbom fakulteta i škola na ZGDW-u, a na njihovom marketu se mogu kupiti proizvodi direktno od dizajnera, dok je četvrtak 26. rujna rezerviran za modnu reviju. Izlažu najbolji proizvođači namještaja iz Hrvatske i jugoistočne Europe.

U studiju Orson Welles predstavljen je i projekt InDU u kategoriji produkt dizajna, čiji je naručitelj URIHO Zagreb – Ustanova za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, a za vizualni identitet pobrinuli su se Izvorka Jurić, Ema Božek, Monika Markić, Lucija Tadić, Marin Tokić – svi s Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, zatim Zlatko Slavulj, Stjepan Hojsak, Damir Fatušić, Ornela Kumpes, Marijana Matijević Škrnjug – svi iz Ustanove URIHO, kao i Mirko Milak, Mateo Milin i Marin Šutalo – svi iz COO Vinko Bek.

Da pojasnimo, InDU je serija prvih inkluzivnih proizvoda nastala u suradnji Ustanove URIHO iz Zagreba i Odsjeka za studij dizajna Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Kako je pojašnjeno preko plakata, četiri izložene torbe i pregača ispunjavaju funkcionalne potrebe osoba s teškoćama, dok estetikom ističu identitet, a ne invaliditet osobe. Također, svaki od proizvoda rezultat je inkluzivnog i participativnog procesa istraživanja i dizajna te sadrži inovativne funkcionalne elemente. Prva serija proizvoda izrađena je prema standardima klasične funkcionalnosti i estetike primjenjivim u najrazličitijim prigodama, dok će buduće serije biti izrađene prema različitim potrebama i identitetima ciljnih skupina. Kako koristiti torbu ‘Trokut’, torbu ‘Prsluk’, komplet torbi 2U1 te pregaču, najbolje da se dođe direktno pogledati i upoznati s datim prijedlozima.

Autorice projekta InDU – Inkluzivni proizvodi i metode su Irena Rački (URIHO) i Sanja Bencetić (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna); autorica torbe Trokut je Korana Mileusnić (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna) uz suradnike: Natašu Njegovanović (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna), Anicu Korak (URIHO), Željka Vajdića (URIHO) i Anu Papeš (URIHO); autorica torbe Prsluk je Ema Čimbur (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna) uz suradnike: Natašu Njegovanović (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna), Anicu Korak (URIHO), Željka Vajdića (URIHO), Milku Friščić (URIHO), Anu Papeš (URIHO), Ivu Šušak (URIHO) i Jelenu Opačak (URIHO); autorice torbi 2u1 su Irena Rački (URIHO), Sanja Bencetić (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna), Anica Korak (URIHO) uz suradnike: Natašu Njegovanović (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna), Željka Vajdića (URIHO) i Mariju Lalić (URIHO); autorice pregače su Korana Mileusnić (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna), Hana Krajčević (Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna) i Marijana Brkić (URIHO) uz suradnice: Tinu Marinović (URIHO) i Marijanu Čolja (URIHO).

Inače, prijave su bile otvorene za čak osam programa, a između ostalog moglo se prijaviti za međunarodnu nagradu za dizajn ZGDW AWARD.

Ujedno je najavljeno predstavljanje rada hrvatskih dizajnerica i projekta internet arhiva ‘dizajnerice.com’, od strane ženskog, umjetničkog kolektiva Oaza putem izložbe plakata i predavanja.

Daniel Tomić, direktor ZGDW, istaknuo je da su se prije četiri godine učlanili u međunarodno udruženje festivala dizajna, World Design Weeks, čime su postali dio globalne mreže koju čine 44 festivala, s više od tisuću događanja i milijun posjetitelja godišnje. Unutar mreže, pokrenuta je inicijativa o globalnoj razmjeni izložbi, a predsjednica Isabela Roig dala je svoju podršku.

Predavanja, paneli, glazbeni i filmski programi najavljeni su za park Jadran filma u Zagrebu, Ulica Rudolfa Kolaka 12, na glavnoj pozornici. Uz navedeno, taj prostor tijekom dana može poslužiti i za cjelodnevno opuštanje uz razne aktivnosti, brojne radionice i širok izbor hrane i pića.

U trendu

Exit mobile version