Poveži se s nama

In Metropola

UIR ZAGREBA Svečano obilježena 58. godišnjica postojanja

Objavljeno

/

Na slici je grupa ljudi koji poziraju ispred platna s projekcijom. Svi su elegantno odjeveni, a atmosfera izgleda svečano i profesionalno. Među grupom je pet žena i dva muškarca koji stoje, dok još jedna žena i muškarac čuče ispred njih. Pozadina je svijetla, s elegantnim zavjesama i ukrasima, što sugerira da se slika snimila na nekom formalnom događaju ili ceremoniji.
Foto: Klaudija Klanjčić

Udruga invalida rada Zagreba (UIR Zagreba) pripremila je dvodnevno događanje u povodu 58. obljetnice osnutka i Dana Udruge – 25. i 26. rujna 2023. godine, a pokrovitelj događanja bilo je Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike

Prvi dan, u srijedu, 25. rujna 2025., na samom početku svima se obratila predsjednica UIR Zagreba Nada Vorkapić, zahvalivši se što su došli obilježiti tako veliku godišnjicu. Ujedno, sve je pozdravio i predsjednik Hrvatskog saveza udruga invalida rada (HSUIR) Ante Štulić, istaknuvši da je navedeni savez nastao upravo iz redova Udruge invalida rada Zagreba.

Tom prilikom organizirana je tematska tribina u Hotelu Antunović u Zagrebu, na koju se odazvalo puno članova i uzvanika.

Program je započeo okupljanjem i prijavom sudionika, nakon čega je pod moderatorskom palicom Suzane Kulišić započela tribina ‘U zdravom tijelu zdrav duh’. Predavači koji su nastupili bili su Bernard Bakač Nikšić, doktorand fizioterapije, na temu ‘Zdrava kralježnica’, zatim Dalibor Krpan na temu ‘Nove spoznaje za ispravno liječenje i prevenciju koštano zglobnih bolesti’, Damir Grbac, trener Wushua – Tai Chi Chuana (Taiji Quan) na temu ‘EU projekt WushuElixir – utjecaj Tai Chi Chuana i Qigonga na zdravlje’, a naposljetku je Stanko Svečak održao predavanje pod naslovom ‘Propriocepcija’.

Potom je uslijedila svečana dodjela nagrada, zahvalnica i priznanja zaslužnim članovima, volonterima, ostalim osobama i institucijama zaslužnima za doprinos radu, rastu i promociji UIR Zagreba tijekom jednogodišnjeg razdoblja.

Marija Mustač iz Grada Zagreba, voditeljica Odjela za planiranje i zaštitu osoba s invaliditetom u Sektoru za osobe s invaliditetom, dodijelila je Godišnju nagradu Udruge invalida rada Zagreba Anamariji Lazić, a Nagradu za naj volontera Damiru Grbcu.

Nadalje je zahvalnice i priznanja uručivala predsjednica UIR Zagreba Nada Vorkapić, i to zahvalnice za doprinos radu i funkcioniranju udruge, među kojim pojedincima iste su dobili i Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, Grad Zagreb – Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, Grad Velika Gorica – Upravni odjel za društvene djelatnosti, Grad Zaprešić – Upravni odjel za društvene djelatnosti, Općina Stupnik – Općinsko vijeće, Općina Luka – Općinsko vijeće, Općina Jakovlje, Općina Brdovec, Općina Klinča sela, Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske toplice i Daruvarske toplice, Thalassotherapia Crikvenica – Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju PGŽ, Zdravstveno-turistički centar Banja Vrućica, Zagrebački električni tramvaj, Hrvatsko društvo skladatelja, Ustanova Upravljanje sportskim objektima, Streljački klub ‘Kustošija’, Kuglački klub ‘Medveščak – 1958’, Hrvatski savez udruga invalida rada, Udruga SPECULUM, Dom za starije osobe ‘Trnje’, Udruga invalida rada grada Siska, Centar za kulturu Trešnjevka, Dom za starije osobe ‘Markuševec’, Muški pjevački zbor ‘Bistrani’, Zagrebačko kazalište mladih, Edukacijski centar HALO, Hotel Antunović, EkoVent-Info d.o.o., Teatar Rugantino, DVD Brezovica.

Zahvalnice za doprinos u promicanju prava i interesa invalida rada i osoba s invaliditetom dobili su Centar za promicanje zajedništva i istinskih vrijednosti ‘Pravi put’ i ADRA (Adventist Development and Relief Agency).

Zahvalnice za promicanje rada Udruge invalida rada Zagreba dobili su Hrvatska radio televizija  – HTV 1, Mreža TV, Media Servis Global d.o.o., Hrvatski radio Prvi program – HR 1, Radio Sljeme, Informativni centar Zaprešić d.o.o., TOP RADOP d.o.o. za medijske usluge, City Radio, Radio Student, Pučko otvoreno učilište Velika Gorica, Direkt – Nacionalni medij za oglašavanje, In Portal, MojZagreb.info, Mirovina.hr, DugoSelo.INFO, Cityportal.hr – Regionalni informativni portal, Večernji.hr, Portal Turističke zajednice grada Zagreba, VGdanas novine i internetski portal.

Jedini živi od osnivača Udruge, Ivica Lazić (83), kao i jedan od najstarijih članova, Marijan Vlahović (89), kojega još samo dva mjeseca dijeli od jubilarne 90. godine, također su došli dati obol ovom događanju. Oboje su izrazili zahvalnost svima, jer u udruzi se osjećaju prihvaćenima i ravnopravnima.

Sutradan, 26. rujna, uslijedilo je obilježavanje Dana UIR Zagreba, u sklopu kojeg je amaterska slikarica Ljiljana Smontara otvorila u prostorijama udruge petu samostalnu izložbu pod nazivom ‘SPOREDNO – u prvom planu’. Rođena je 1961. godine u Zagrebu, a interes za umjetnost, svoju kreativnost i slikarski talenat pokazivala je od rane mladosti. Detalje uz spoznajnu ili emotivnu poruku slika nadahnuta neopisivim pejzažima, netaknutom prirodom ili zadivljena kadrovima unutarnjeg svijeta i čiste materije. Izložba se može razgledati u prostorijama Udruge do daljnjega.

Potom je uslijedila promocija knjige ‘Svijet oko OSI! – iskustveni priručnik za osobe s invaliditetom i o njima’, autora Antonia Milanovića iz Zadra, a koju je održao nakladnik Nikola Šimić Tonin. Ukratko, Milanović je rođen 14. ožujka 1988. u Zadru, gdje je pohađao osnovnu školu i klasičnu gimnaziju. Godine 2011. završio je preddiplomski studij informacijskih znanosti na Sveučilištu u Zadru, a 2016. na istom Sveučilištu diplomski studij novinarstva i odnosa s javnošću. Svoju prvu knjigu, autobiografiju – ‘Istinom protiv svih’, objavio je 2019. godine. Trenutno radi u Gradskoj knjižnici Zadar te piše članke i kolumne za razne portale. Najveća mu je želja završiti doktorski studij i dokazati svima da čovjek kada uistinu nešto želi, unatoč svim preprekama – a naročito invaliditetu koji ne smije činiti razlike, to i može učiniti.

Večer je završila slavljeničkom plesnom večeri uz druženje i glazbu svirača folklorne skupine UIR Zagreba. Obilježavanje je okupilo dupkom punu dvoranu.

Inače, Dan Udruge invalida rada Zagreba, 27. rujna, proglasila je Skupština UIR Zagreba na svojoj 3. Redovnoj sjednici održanoj 27. rujna 2007. godine.

Predsjednica Udruge Vorkapić istaknula je važnost mentalnog zdravlja kao neizostavnog i neizmjerno važnog dijela sveukupnog zdravlja, budući se svaka osoba koja ima ili koja stekne invaliditet tijekom života neminovno suočava s problemima, koji mogu dovesti do narušenja psihičkog, fizičkog i mentalnog zdravlja. Zato je važno znati da su vrata udruge otvorena kroz cijeli radni tjedan po cijele dane, kako bi se pružila podrška, informacije i edukacija.

Istaknimo za kraj da cijela organizacija obilježavanja 58. godišnjice UIR Zagreba ne bi mogla opstati da nema toliko požrtvovnog stručnog i radnog tima cijele udruge, koja savršeno funkcionira pod vodstvom svoje predsjednice Vorkapić, uz podršku iz Hrvatskog saveza udruga invalida rada na čelu s predsjednikom Ante Štulićem i dugogodišnjim direktorom Lekom Sokolajem, koji je posebno omiljen među članstvom radi svoje požrtvovnosti i otvorenosti prema svakome.

In Metropola

DOBRA VIJEST Grad Zagreb isplaćuje novčane naknade

Objavljeno

/

starije osobe

Korisnicima koji novčanu naknadu primaju putem Hrvatske pošte, ista će se isplaćivati od petka, 17. siječnja, a onima koji imaju tekuće račune isplata je krenula jučer

U skladu s Odlukom o socijalnoj skrbi koju je donijela Gradska skupština Grada Zagreba pravo na novčanu naknadu ostvaruju umirovljenici, državljani Republike Hrvatske, koji prije podnošenja zahtjeva na priznavanje prava na novčanu naknadu umirovljenicima, prebivaju na području Grada Zagreba najmanje pet godina neprekidno, a čiji su ukupni prihodi jednaki ili manji od 238,90 eura mjesečno.

Umirovljenici koji isplatu nisu primili na kućnu adresu, moći će je podići u poštanskim uredima deset dana od početka isplate. Nakon tog roka nema retrogradne isplate.

Radi ostvarivanja prava na novčanu naknadu umirovljenici se razvrstavaju u četiri skupine. Prvu skupinu čine umirovljenici kojima je mirovina ili mirovina i ukupni prihod jednak ili manji od 119,45 eura mjesečno. U drugoj su umirovljenici kojima mirovina ili mirovina i ukupni prihod iznose 119,46 eura do 159,27 eura mjesečno. Treću čine umirovljenici kojima mirovina ili mirovina i ukupni prihod iznose 159,28 eura do 199,08 eura mjesečno. Četvrta skupina rezervirana je za umirovljenike kojima mirovina ili mirovina i ukupni prihod iznose 199,09 eura do 238,90 eura mjesečno.

Umirovljenici I. skupine ostvaruju pravo na 69,00 eura naknade mjesečno, umirovljenici II. skupine na 55,00 eura naknade mjesečno, umirovljenici III. skupine na 42,00 eura, a umirovljenici IV. skupine na 28,00 eura naknade mjesečno.

Isplate su također krenule korisnicima novčane naknade za plaćanje premije dopunskog zdravstvenog osiguranja, ali i korisnicima doplatka za pomoć i njegu i osobne invalidnine.

Isto tako isplatu mogu očekivati roditelji njegovatelji ili oni koji imaju status njegovatelja, korisnici domova za starije (džeparac), korisnici prava na nacionalnu naknadu, inkluzivnog dodatka te doplatka za djecu.

Izvor: Grad Zagreb

Nastavi čitati

In Metropola

Otvorena skijaška sezona na Sljemenu

Objavljeno

/

Skijanje za građanstvo i ove sezone ostaje besplatno, a radno vrijeme skijališta je svakog dana od 9 do 16 sati

Skijaška sezona na Sljemenu službeno je otvorena. Jučer je otvoren Bijeli spust dok će od subote, 18. siječnja građani moći uživati i na Zelenom spustu.

Dostupne staze uključuju i Činovničku livadu koja je također predviđena za sanjkanje. Zeleni spust trenutno nije otvoren jer se koristi za trening reprezentacije, ali će od subote biti dostupan za sve posjetitelje.

Voditelj skijališta Gordan Previšić istaknuo je da su uvjeti za skijanje osigurani zahvaljujući povoljnim temperaturama koje su omogućile umjetno zasnježivanje staza.

Nažalost, Crveni spust ostaje zatvoren zbog oštećenja uzrokovanih nevremenom. No, dobra vijest je da se početak izgradnje nove žičare za Crveni spust planira uskoro s očekivanjem da će moderna četverosedežnica biti u funkciji do sezone 2026./2027.

Skijanje za građanstvo i ove sezone ostaje besplatno, a radno vrijeme skijališta je svakog dana od 9.00 do 16.00 sati.

Nastavi čitati

In Metropola

Svečano otvorena Izložba hrvatskog dizajna 23/24, predstavio se i URIHO

Objavljeno

/

Unutrašnjost velike dvorane s visokim stropovima i vidljivim metalnim konstrukcijama, gdje se održava izložba ili događaj. Ljudi šetaju između izložbenih postolja i gledaju proizvode i postere. Zidovi su od opeke, a pod je prekriven bijelim i crvenim kvadratima. U pozadini su šareni posteri i prozori s rešetkastim okvirima.
Foto: Klaudija Klanjčić

U organizaciji Hrvatskog dizajnerskog društva, u Laubi – Kući za ljudi i umjetnost, u petak, 10. siječnja 2025., u 19 sati, svečano je otvorena bijenalna Izložba hrvatskog dizajna 23/24

Poslušaj članak

Radi se o središnjoj i najvažnijoj strukovnoj dizajnerskog manifestaciji u Republici Hrvatskoj, koja okuplja najkvalitetnije dizajnerske radove nastale tijekom dvogodišnjeg razdoblja u svim područjima dizajnerskog djelovanja.

Ovim izdanjem izložbe navršava se 25 godina od njenog osnutka, a predstavljeno je čak 346 dizajnerskih ostvarenja od ukupno 706 prijavljenih. Osim što je nadolazeće izdanje izložbe imalo daleko najveći odaziv dosad, riječ je i o najobimnijoj selekciji – za nagrade u devet profesionalnih i devet studentskih kategorija natjecalo se čak 241 profesionalnih i 105 studentskih radova.

Izložbu je otvorio predsjednik Hrvatskog dizajnerskog društva Sven Sorić, a publici su se obratili i ravnateljica Uprave za razvoj kulture i umjetnosti Ministarstva kulture i medija Nevena Tudor Perković te zamjenik gradonačelnika Zagreba Luka Korlaet.

U vezi izložbenih primjeraka, naglasak ćemo ovaj puta staviti na Ustanovu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom URIHO iz Zagreba, koja se predstavila u kategoriji Koncept/inicijativa/kritički dizajn, i to s InDU projektom koji uključuje inkluzivne proizvode i metode.

Autorice projekta InDU – inkluzivni proizvodi i metode, 2023./2024. godina, su Irena Rački iz Ustanove URIHO i Sanja Bencetić sa Sveučilišta u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Odsjek – Studij dizajna, koje su nam posebno predstavile zajedničku suradnju i opisale kako su došle s preostalim studentima i profesoricom mentoricom do vrhunskih rezultata, koje su uočili brojni posjetitelji.

Naime, InDU je serija prvih inkluzivnih proizvoda nastala u suradnji Ustanove URIHO i Studija dizajna Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

– InDU – inkluzivni proizvodi i metode je interdisciplinarni projekt inkluzivnog dizajna inovativnih proizvoda namijenjen širokoj potrošnji koji objedinjuju tradiciju i iskustvo proizvodnje i specifične ekspertize zaposlenika s invaliditetom Ustanove URIHO te znanstvenu i umjetničku istraživačku i kreativnu djelatnost Odsjeka Studija dizajna Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu – pojasnile su autorice projekta InDU.

Torbe i pregača, koje su izložene na izložbi, ispunjavaju funkcionalne potrebe osoba s invaliditetom i osoba bez invaliditeta, dok estetikom ističu identitet, a ne invaliditet osobe.

– Svaki od proizvoda rezultat je inkluzivnog i participativnog procesa istraživanja i dizajna te sadrži inovativne funkcionalne elemente. Prva serija proizvoda izrađena je prema standardima klasične funkcionalnosti i estetike primjenjivih u najrazličitijim prigodama, dok će buduće serije biti izrađene prema različitim potrebama i identitetima ciljanih skupina – pojasnila je Rački.

U navedenoj kategoriji ukupno se natjecalo 17 odabranih radova, a posjetitelji su među brojnim proizvodima imali prilike vidjeti ‘multifunkcionalnu pregaču’, koja je svojim oblikom prilagodljiva različitim namjenama. Inače, pregača InDU prvi put je javnosti predstavljena na Sajmu GAST 2024., gdje je privukla velik interes posjetitelja.

– Nosiva je s dvije strane, a svaka je druge boje. Regulacija dužine pregače omogućena je drukerima kao i regulacija trake oko vrata. Pregača se može koristiti u svakom domaćinstvu ili kao dio profesionalne uniforme. Vrlo je praktična za kuhare, konobare, ali i sve ostale koji se bave uslužnim djelatnostima – rekla je Rački.

Ujedno, na izložbi je veliki interes pobudila i praktična ‘trokut torba’, koja ima veliku razinu  prilagodbe potrebama različitih osoba, uključujući osobe s invaliditetom.

– ‘Torba trokut’ omogućuje nošenje osobnih predmeta s velikom razinom prilagodbe za različite situacije i različite načine raspodjele težine i dostupnosti pretinaca. Može se nositi u obliku četverokuta ili se preklopiti po dijagonali čime dobiva oblik trokuta. Mobilnim ručkama s regulacijom omogućuje nošenje osobnih predmeta na različite načine: preko jednog ramena, kao ruksak i oko struka – opisala ju je Rački.

Potom, tu je i ‘inkluzivna torba 2u1’, idealna za nošenje većih i manjih osobnih predmeta na invalidskim kolicima ili biciklu. Kako smo saznali direktno na izložbi od Rački, mobilnim ručkama na većoj torbi, od kojih su dvije kraće i dvije duže, s regulacijom i karabinerima te alkama bočno i na poleđini, omogućuje se postavljanje na bicikl ili kolica, invalidska ili dječja, uz nošenje u ruci kao aktovka, preko ramena ili na leđima kao ruksak. ‘Komplet torbi 2u1’ sastoji se od manje torbice za važne osobne predmete nosive uz tijelo i veće torbe za ostale predmete.

Naposljetku, dolazimo i do ‘torbe prsluk’, koja omogućuje nošenje osobnih dokumenata i ostalih važnih osobnih predmeta u blizini tijela, sigurno i dostupno, istovremeno oslobađajući ruke za druge aktivnosti.

Napomenimo i to da se projekt InDU temelji na načelima i suvremenim inovacijama metodologije inkluzivnog dizajna.

– Osobe s invaliditetom s dizajnerima komuniciraju probleme funkcionalnosti proizvoda te na temelju njihovih iskustava dizajneri kreiraju nova inovativna rješenja. Kroz ovaj projekt će široko tržište dobiti kvalitetne proizvode, a kroz komunikaciju proizvoda upoznat će se s problemima i potencijalima inkluzivnosti. Studenti uključeni u projekt imaju priliku usvojiti metode inkluzivnog dizajna na teorijskoj i praktičnoj razini. Osobe s invaliditetom dobile su priliku afirmirati svoje sposobnosti.

Najupečatljiviji rezultat zajedničkog rada je multifunkcionalna pregača koja se može koristiti samostalno ili kao dio profesionalne uniforme, a svojim oblikom je prilagodljiva različitim namjenama – nosiva je s dvije strane u dvije različite boje, s mogućnošću regulacije trake oko vrata i dužine pregače drukerima (čime dobivamo dodatni džep) te vizualni i zvučni identitet projekta – rekla je Rački.

Izložba je otvorena do 22. siječnja pa svratite u Laubu i pogledajte.

Nastavi čitati

U trendu