Cilj održavanja ove konferencije je povezivanje kreatora politike i regulatora, industrije i medija te stručnjaka za standardizaciju i tehnologije s korisnicima, osobama s invaliditetom, ali i podizanje svijesti o ovoj temi u društvu
Poslušaj ovaj članak
Ove srijede, 12. lipnja 2024. godine u hotelu Sheraton održana je treća međunarodna konferencija ‘Pristupačna budućnost’ koja se bavi temama rješavanja izazova s kojima se u modernom društvu suočavaju osobe s invaliditetom. Konferenciju su organizirali HAKOM i Poslovni dnevnik
Cilj održavanja ove konferencije je povezivanje kreatora politike i regulatora, industrije i medija te stručnjaka za standardizaciju i tehnologije s korisnicima, osobama s invaliditetom, ali i podizanje svijesti o ovoj temi u društvu.
Konferencija je bila podijeljena u tri tematske sesije – prva je bila Pristupačno okruženje, druga je Suradnja akademske zajednice, regulatora i industrije tijekom kojih su predstavljeni novi napori za povećanje pristupačnosti koje ulažu regulator, akademska zajednica, operatori elektroničkih komunikacijskih usluga te željeznički putnički prijevoznik i upravitelj željezničkom infrastrukturom, ali isto tako bila je to prigoda i za razmijeniti iskustva s inozemnim ustanovama i stručnjacima te čuti potrebe i primjedbe korisnika s različitim vrstama invaliditeta, koji su najvažniji u cijelom ovom procesu.
U sklopu druge sesije održana je i panel rasprava na temu uporabe umjetne inteligencije u kojoj su sudjelovale osobe s invaliditetom, kao i predstavnici udruga s kojima je uspostavljena suradnja na projektu Pristupačnosti.
Treća sesija bila je svečanost projekta Poslovnog dnevnika ‘Iskustvo zlata vrijedi 2024.’ i dodjela priznanja i potvrda tvrtkama i institucijama te studentima odabranima za obavljanje prakse; zapošljavanje te ravnopravno socijalno uključivanje u svakodnevni život mladih s invaliditetom iz perspektive institucija i poslodavaca.
Projekt ‘Iskustvo zlata vrijedi’ Poslovni dnevnik provodi od 2013. godine u suradnji s glavnim partnerom Zavodom za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, Udrugom Zamisli te pod pokroviteljstvom Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Prva studentica s invaliditetom koja ima osiguranu praksu u renomiranoj hrvatskoj tvrtki je Matea Ćutuk i ide u AD Plastik, u Glovo Hrvatska ide studentica Lara Dabić, praksu u HAKOM-u će imati studentica Josipa Antukić, Sven Šimunović radne će vještine brusiti u Hrvatskom Telekomu, u Ini praksu će imati Elena Mrkonja, Kristinu Krsnik čeka praksa u Končaru, kako je raditi u tvrtki Roto dinamic saznat će Danijela Vidas, Ema Krobot bit će pojačanje u SAFU.
Za predah uz glazbu pobrinuli su se glazbenici iz Violin music 4 all uz profesoricu violine Renatu Novoselec, a nakon toga su doneseni zaključci ove konferencije.
Usluge na tržištu komunikacija, željezničkih usluga i poštanskih usluga moraju biti pristupačne apsolutno svima jer svima omogućavaju kvalitetan život. Na snagu stupa Zakon o zahtjevima za pristupačnost proizvoda i usluga koji uvelike mijenja prava za korisnike i povećava ih, a donosi obaveze za operatore i druge pružatelje usluga.
Do kraja godine uvode dva nova savjetodavna mehanizma, prvi je savjetodavni mehanizam za pristupačnost u kojem će biti predstavnici udruga osoba s invaliditetom, operatori i neka druga državna tijela, a cilj je sustavno jačanje prava i detekcija problema koji postoje na tržištu. Drugi savjetodavni mehanizam je vezan za zaštitu djece i osoba starije životne dobi koji su također identificirani kao ranjive skupine korisnika i cilj je jačanje prava tih skupina.
Za osiguranje pristupačne budućnosti ključna je suradnja s osobama s invaliditetom. Nastavlja se i suradnja s FER-om.
Buduće aktivnosti bit će usmjerene na zaštitu potrošača i podupiranje društvenih aktivnosti za zaštitu osoba s invaliditetom kroz organizaciju događaja poput ovog. Prepoznavat će trendove na tržištu i sve nove tehnologije koje imaju potencijal za univerzalnu primjenu rješenja koja mogu pomoći svima, a umjetna inteligencija je jedna od tih tehnologija. Tu je i virtualna stvarnost koja također ima potencijal riješiti neke probleme.
Aktivno će podupirati rad osoba s invaliditetom jer neki studenti imaju praksu u HAKOM-u, a podupirat će rad osoba s invaliditetom i kroz kupnju proizvoda koje su izradile OSI i koje će koristiti za poklone.
Tržište poštanskih usluga će također uključiti u projekte pristupačnosti.