U parku Ponsal smo uredili dio zelene površine, odnosno zasadili sadnice magnolije, žižule, murve i lješnjaka, uredili klupicu, ali i sam prilaz do nje, a sve u cilju senzibilizacije javnosti o važnosti kvalitete zraka i zdravog načina života te ukazali na važnost respiratorne terapije kod članova s neuromuskularnim bolestima, kazali su iz udruge
Poslušaj ovaj članak
Krajem prošlog mjeseca, 28. svibnja 2024. godine, održano je predstavljanje kampanje ‘Dišimo zajedno’ koja se provodi u sklopu programa ‘Kroz život zajedno’ Udruge osoba s mišićnom distrofijom Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke.
– U sklopu projekta ‘Kroz život zajedno’ koji je financiran od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a u partnerstvu s Gradom Rijekom pokrenuli smo kampanju ‘Dišimo zajedno’. U parku Ponsal smo uredili dio zelene površine, odnosno zasadili sadnice magnolije, žižule, murve i lješnjaka, uredili klupicu, ali i sam prilaz do nje, a sve u cilju senzibilizacije javnosti o važnost kvalitete zraka i zdravog načina života te ukazali na važnost respiratorne terapije kod članova s neuromuskularnim bolestima – kazali su iz udruge.
– U uređenju parka sudjelovao je i gradski Upravni odjel za komunalni sustav i promet. Park je pristupačan za osobe s invaliditetom te je uređen kako bi bio ugodan i kako bi ljudi što više dolazili – rekla je Karla Mušković, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Grada Rijeke
Ova kampanja će trajati još dvije godine, a iz udruge su također istaknuli da bi velika pomoć osobama s neuromuskularnim bolestima bila kad bi uređaj za iskašljavanje (su)financirao Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje. Za sada ga HZZO financira samo djeci i mladima do 18 godina, dok se za one starije od 18 ne nalazi na popisu HZZO-a.
O tom su problemu govorili i braća Ivan i Filip Vuković te Slađana Maksimović, djelatnica Udruge osoba s mišićnom distrofijom Primorsko-goranske županije.
Programom ‘Kroz život zajedno’ osigurana je dodatna stručna medicinska pomoć članovima udruge u praćenju tijeka bolesti, kao i savjetovanje, educiranje novih osobnih asistenata i članova obitelji te pružanje fizikalne terapije i rehabilitacije korištenjem novih uređaja i metoda prilagođenih osobama s neuromuskularnim bolestima.