U prostorima Narodnog sveučilišta Dubrava u Zagrebu 14. travnja je održana stručno-znanstvena konferencija “Umjetnost i art terapija u funkciji zaštite mentalnog zdravlja i održivog razvoja”, inkluzivna likovna radionica i gospodarski sajam.
Organizatori i partneri događanja koje je okupila Andreja Marcetić u ime Vijeća za prevenciju i Vijeća Gradske četvrti Gornja Dubrava bili su Dom zdravlja Zagreb Istok – Savjetovalište za demencije, Centar za rehabilitaciju Zab, Dom za starije osobe Dubrava, Agronomska škola Zagreb, Osnovna škola Granešina, Medicinski Centar Godan, Zagrebačka udruga inovatora, Centar za potporu i inkluziju u zajednici, Udruga športskih ribolovaca invalida Domovinskog rata Republike Hrvatske, Zagrebački dragovoljci branitelji Vukovara i Hrvatsko udruženje za filozofsku praksu.
Veliki broj organizatora koje je okupilo Vijeće Gradske četvrti Gornja Dubrava potvrdili su namjeru da se ovim događanjem lokalna sredina maksimalno upozna s mogućnostima utjecaja umjetnosti na mentalno zdravlje, promiče inkluzija, ali i povezuju različite generacije.
Kako to prigoda i zahtijeva događanje je započelo kulturno-umjetničkim programom učenika osnovne glazbene škole Ivana Matza. Okupljenima su se potom obratili ravnateljica Narodnog sveučilišta Dubrava, dosadašnji predsjednici Gradske četvrti Gornja Dubrava, ravnatelj Doma zdravlja Zagreb – Istok, pravobranitelj za osobe s invaliditetom i posebna savjetnica Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić je u svom obraćanju istaknuo važnost pristupačnosti kulturnih sadržaja i kulturnih građevina svima, pa tako i osobama s invaliditetom.
Osobe s invaliditetom i djeca s teškoćama u razvoju često su dio društva kojemu je na različite načine, najčešće kroz različite oblike diskriminacije, uskraćeno sudjelovanje i ostvarivanje prava na ravnopravnoj osnovi kao što svoja prava ostvaruju druge osobe. I danas u velikom dijelu javnosti prevladava predrasuda i netočna percepcija kako su osobama s invaliditetom za život i kvalitetu življenja najvažnija isključivo područja socijalne skrbi i zdravstvene zaštite, zanemarujući pri tome činjenicu da je riječ o ljudima kojima su, kao uostalom i svima drugima, jednako važna i područja obrazovanja, zapošljavanja, rada, stanovanja, mobilnosti, sporta, ali i područje kulture.
Nakon pozdravnih riječi program je nastavljen s tri panel rasprave na teme: (1) Umjetnost i art terapija u zdravstvenoj skrbi, rehabilitaciji i skrbi za starije osobe, osobe s invaliditetom te branitelje Domovinskog rata, (2) Umjetnost, kreativnost i obrazovanje kao alati inkluzije, zaštite mentalnog zdravlja i održivog razvoja i (3) Umjetnost i art terapija u funkciji zaštite mentalnog zdravlja i održivog razvoja.
Nakon rasprava održane su inkluzivne i kreativne radionice pod nazivom “Proljeće. Uskrs. Nada. Mir.” u tehnikama akril na platnu i izradi predmeta od gipsa.
U okviru stručnog programa događanja postavljen je tematski izložbeni postav koji okuplja radove nastale u zajedničkom stvaralaštvu djece, učenika, osoba s invaliditetom, branitelja, starijih osoba te stručnjaka iz područja umjetnosti, rehabilitacije i obrazovanja.
Svoje radove su izložili Tradicijska zbirka Kulturno-umjetničkog društva Oporovec, II. inkluzivna likovna kolonija za djecu, osobe s invaliditetom i branitelje Centra za potporu i inkluziju u zajednici i Udruge zagrebački dragovoljci branitelji Vukovara, Centar za rehabilitaciju Zagreb, Osnovna škola „Dr. Vinko Žganec”, Osnovna škole Granešina, Dom za starije osobe Dubrava, Kuća „Sv. Vinko Paulski”, Oborovo, Centar za potporu i inkluziju u zajednici, Jelena Perković, a predstavljana je i zbirki pjesama književnika Zvonimira Nemeta, s naglaskom na refleksiju, humanizam i vrijednosti osobne i zajedničke slobode.
Cijelo vrijeme događanja trajao je i gospodarski sajam PRIMI Expo2 – Poduzetništvo, Razvoj, Inovacije, Mentalno zdravlje, Inkluzija na kojem su sudjelovali Zeleni sajam Agronomske škole Zagreb s prodajom sadnica i edukativnim sadržajima i Izlagači iz redova OPG-ova, učeničkih zadruga, ustanova socijalne skrbi, udruga i pojedinaca – gdje su predstavili svoje inovativne i inkluzivne proizvode, rukotvorine, umjetničke radove, prehrambene i ljekovite proizvode.
Jedinstven događaj kojim se kroz umjetnost, terapijske postupke i održive prakse, aktivno doprinijelo uključenosti svih u aktivnosti ove lokalne sredine.