Smatrali smo da je važno da se djeca već od ranih školskih dana upoznaju s ovom važnom temom kako bismo ih osvijestili da postoje različitosti, ali da one ni na koji način nisu i ne bi smjele biti razlog za isključivanje iz društva, kaže kustosica Magda Karavanić
Poslušaj ovaj članak
Tiflološki muzej uistinu ima razloga titulirati se kao muzej jednakih mogućnosti.
Ovaj zagrebački muzej, naime, redovito predstavlja programe kojima je cilj senzibilizirati javnost o svakodnevici i izazovima osoba s invaliditetom, a prošli je tjedan organizirao radionicu ‘Upoznaj asistivnu tehnologiju’ za klince i klinceze iz OŠ Jure Kaštelana. Školarci su se, uz sve ostalo, na radionici upoznali s uređajima i pomagalima koji bitno olakšavaju svakodnevni život djeci i odraslim osobama s invaliditetom, a sve pod stručnom paskom studentica diplomskog studija Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta. Uređaje je Tiflološkom muzeju osigurao rečeni fakultet iz svog Laboratorija za asistivnu tehnologiju.
Radionica je bila vrlo interaktivna, tako da su djeca mogla isprobati svako od pomagala i pritom nešto naučiti na njima prilagođen i zabavan način.
U prvom dijelu radionice djeca su se upoznala s niskotehnološkim i srednjetehnološkim pomagalima za lakšu komunikaciju, a u drugom dijelu su mogli isprobati i neke visokotehnološke uređaje, uz softvere koji sadrže razne igre i zadatke.
Magda Karavanić, kustosica u Tiflološkom muzeju, iznimno je zadovoljna rezultatima radionice koju je organizirala.
– Smatrali smo da je važno da se djeca već od ranih školskih dana upoznaju s ovom važnom temom kako bismo ih osvijestili da postoje različitosti, ali da one ni na koji način nisu i ne bi smjele biti razlog za isključivanje iz društva, već naprotiv, da se osobama s invaliditetom uz određena suvremena pomagala pomogne u njihovoj svakodnevici i uključi u sve aspekte društva. Na taj način stvaramo bolje društvo za budućnost – zaključila je Karavanić.