Connect with us

Atletika

Sjajni rezultati gluhih sportašica na Zimskom bacačkom prvenstvu Hrvatske

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje tri djevojke s medaljama oko vrata na postolju. Iza njih je pano sa sponzorima i još neki pano.
Foto: Zagrebački sportski savez gluhih

Bilo je ovo više nego uspješno natjecanje za hrvatske gluhe atletičarke i dobra provjera pred Olimpijske igre gluhih i nagluhih koje će se od 15. do 26. studenog održati u Tokiju

Poslušaj članak

Proteklog je vikenda u Splitu održano Zimsko bacačko prvenstvo Hrvatske. Na natjecanju je sudjelovao velik broj natjecatelja, a među njima bilo je i nekoliko parasportaša, odnosno gluhih sportaša.

Mlada nada Sportskog drušva gluhih Silent, ali i hrvatske atletike općenito, Lorena Niče, nastupila je u dvije discipline, bacanju kladiva i bacanju kugle. U obje discipline Lorena je bila i više nego uspješna ostvarivši fantastične rezultate.

U disciplini bacanja kladiva, Niče je bacila 32,60, što je njezin osobni rekord. Tim hicem Lorena se okitila zlatom te postala prvakinja hrvatske u ovoj disciplini. 

Kada je u pitanju disciplina bacanje kugle, Niče se natjecala u kategoriji 3 kg. I u toj disciplini mlada hrvatska atletičarka dokazala je da posjeduje iznimnu kvalitetu. Bacivši kuglu 11,66 m završila je na drugom mjestu, uz to postavivši novi osobni rekord.

Dobar rezultat na natjecanju postigla je i trofejna gluha hrvatska atletičarka Laura Štefanac. Štefanac je godinama u vrhu svjetske atletike za gluhe atletičare, te nastupa u svim disciplinama. Njezina najjača disciplina, a ujedno i disciplina u kojoj je nastupila na Zimskom bacačkom prvenstvu Hrvatske, je bacanje koplja.

Laura je pokazala da se bez problema može nosti i s čujućima, te je na natjecanju u Splitu ostvarila odličan rezultat. Naime, među jakom konkurencijom članica AK ‘Kvarner’ postala je vicepvakinja Hrvatske u bacanju koplja. Na drugo postolje se popela bacivši koplje dalekih 49,22 metra.

Inače, Laura Štefanac je osvajačica dva olimpijska zlata, dva europska zlata i jednog europskog srebra.

Bilo je ovo više nego uspješno natjecanje za hrvatske gluhe atletičarke i dobra provjera pred Olimpijske igre gluhih i nagluhih koje će se od 15. do 26. studenog održati u Tokiju.  

Atletika

Amerikanac Otterdahl pobjednik memorijala Ivana Ivančića

Objavljeno

/

Napisao/la:

Muškarac s bradom i kapom unazad u trenutku izvođenja bacanja kugle. Na sebi ima sportski dres svijetlih boja, a na nadlaktici mu je tetovaža s motivom olimpijskih krugova. U pozadini se nalaze gledatelji i snimatelji. Fotografija bilježi intenzivan trenutak sportskog natjecanja, s fokusom na snagu i koncentraciju sportaša.
Foto: Edvard Šušak/Hina

Američki bacač kugle Payton Otterdahl pobjednik je uzbudljivog 11. memorijala Ivana Ivančića, održanog u čevrtak na bacalištu kod Zagrebačkih fontana, a njegov pobjednički hitac je iznosio 21,71 metar, koliko je bacio i Novozelanđanin Tom Walsh, ali je pobjedu odnio Amerikanac zbog boljeg drugog rezultata

Otterdahl je pobjednički hitac izveo u trećoj seriji, a njegov je rezultat Tom Walsh izjednačio u svom posljednjem pokušaju. Da je Novozelanđaninu izmjeren za samo jedan centimetar bolji rezultat, on bi po šesti put pobijedio na Memorijalu Ivana Ivančića i odvojio se od svjetskog rekorda Ryana Crousera, koji je također pet puta bio najbolji na zagrebačkom mitingu.

No, nakon deset godina dvovlađa, dobili smo i trećeg pobjednika natjecanja kod Zagrebačkih fontana koji je prošle godine osvojio drugo mjesto iza slavnog sunarodnjaka Ryana Crousera.

Koliko je bilo napeto natjecanje, najbolje pokazuje i rezultat trećeplasiranog Talijana Leonarda Fabbrija, koji je imao hitac od 21,63 metra, a njegova preostala dva ispravna pokušaja (21,38 i 21,45 m) su bila bolja od drugih daljina dvojca koji se našao ispred njega.

Otterdahlu je, na kraju, pobjedu donio hitac iz četvrte serije (21,12 m). U istoj seriji je Tom Walsh imao tri cm kraći pokušaj (21,09 m).

Preko 21 metra su u četvrtak uspjeli baciti i četvrtoplasirani Nigerijac Chukwuebuka Enekwechi (21,58 m) i Amerikanac Roger Steen (21,36 m).

Nažalost, u konkurenciji nije bilo nijednog hrvatskog bacača.

Nastavite čitati

Atletika

VELIKA GORICA Održano treće kolo Hrvatske paraatletske lige

Objavljeno

/

Na fotografiji je čovjek koji baca kuglu iz sjedećeg položaja jednom rukom, dok se drugom drži za metalnu šipku. Ima crvenu majicu s natjecateljskim brojem na sebi.
Foto: Hrvatski paraatletski savez

U nastavku sezone očekuje nas zanimljiva borba za naslov državnog prvaka

Proteklog vikenda na atletskom stadionu u Velikoj Gorici održano je 3. kolo Hrvatske paraatletske lige, ‘Paraatletski miting Velika Gorica 2025’. Na natjecanju je sudjelovalo 112 atletičara iz 15 klubova.

Atletičari su se natjecali u više disciplina, a glavne uzdanice hrvatske paraatletike još su jednom pokazale zašto su među najboljima već dugi niz godina.

Što se tiče rezultata, u disciplini bacanja kugle u seniorskoj kategoriji (F32, 33, 34), najbolji je bio i pobjedu još jednom odnio Deni Černi (F33). Deni je prvo mjesto zauzeo bacivši kuglu 11,33 m.

Koliko je Černi bio superioran na mitingu u Velikoj Gorici govori i činjenica da je drugoplasirani Massimo Iveta tu poziciju zauzeo s hicem od 7,21 m.

Disciplina bacanja kugle u seniorskoj kategoriji (F11, 12, 40, 46) bila je izuzetno uzbudljiva. U jakoj konkurenciji pobjedu je odnio hrvatski paraolimpijac Luka Baković (F46). Na prvo mjesto zasjeo je nakon što je kuglu bacio 16,26 m.

Drugo mjesto pripalo je Eriku Fabianu Kaurinu (F46, 15,18 m), dok je treći bio Matija Sloup (F40) s bačenih 9,93 m.

Što se tiče discipline bacanja diska u seniorskoj kategoriji (F12, 35, 37, 38, 40, 46, 64) pobjeda je pripala Ivanu Katanušiću (F64) kojem je disk letio 52,82 m. Erik Fabian Kaurin zauzeo je drugo mjesto (50,63 m), a treći je bio Matija Sloup (24,40 m).

U seniorskom bacanju kugle (F52, 53, 54, 55, 57) pobjedu je odnio Marijan Presečan sa 6,27 m te na ovom natjecanju skupio 533 boda.

Mikela Ristoski još je jednom pokazala da je najbolja u seniorskoj konkurenciji žena u skoku u dalj (T13, 20, 62). Prvo mjesto osvojila je skočivši 5,55 m.

Kada je u pitanju bacanje diska, kod žena u konkurenciji seniorki (F37, 38, 46, 64, IK) Ivana Purkić (F38) još je jednom dokazala svoju kvalitetu te odnijela pobjedu s rezultatom 30,69 m.

Što se tiče bacanja kugle u seniorskoj konkurenciji žena (F33, 34, 55, 56, 57), pobjeda je pripala članici AK URIHO Željki Brdar (F56) s hicem od 6,18 m.

Ovo su samo neki od rezultata izuzetno zanimljivog natjecanja u Velikoj Gorici. U nastavku sezone očekuje nas zanimljiva borba za naslov državnog prvaka.  

Nastavite čitati

Atletika

VINKOVCI Održano drugo kolo Hrvatske paraatletske lige

Objavljeno

/

Na slici je para atletičar koji baca kuglu jednom rukom dok se drugom drži za metalnu šipku. Atletičar nosi bijelu majicu s plavim markerom na kojem piše 'Cerni'.
Foto: Hrvatski paraatletski savez

S obzirom na sve viđeno, ove godine nas očekuje uzbudljivo prvenstvo Hrvatske

U Vinkovcima je proteklog vikenda održano 2. kolo Hrvatske paraatletske lige. Natjecalo se 118 atletičara iz 16 klubova u 168 startova. Udarne igle hrvatske paraatletike još su jednom pokazale zašto su u samom vrhu ovog sporta u Hrvatskoj.

Što se tiče seniorske kategorije bacanja kugle (F32, 33, 34) pobjedu je odnio Deni Černi (F33), bacivši kuglu 11,63 m. Druga je ovo pobjeda u sezoni za Denija. Kada je u pitanju bacanje kugle u kategoriji F20, kuglu je najdalje bacio Kristijan Mlinar (8,70 m) te tako zauzeo prvo mjesto.

Nadalje, u seniorskoj kategoriji, u disciplini bacanja kugle (F53, 54, 55, 57) pobjedu je odnio Marijan Presečan (F53) bacivši kuglu 6,81 m.

U seniorskoj kategoriji bacanja kugle svoju kvalitetu još je jednom pokazao Matija Sloup (F40). Sloup je zauzeo prvo mjesto bacivši kuglu 9,46 m.

Marko Radovanac (T47) bio je najbolji u seniorskoj kategoriji skoka u dalj. Marko je skočio 5,74 m što mu je bilo dovoljno da odnese pobjedu u ovoj kategoriji.

Radovanac je uspješan bio i u utrci na 100 m gdje je također osvojio prvo mjesto s rezultatom 12,50.

Što se seniorske konkurencije u bacanju čunja (F31, 32, 51) najbolji je bio usponov Mirnas Omerhodžić (F51) kojem je čunj letio dalekih 29.97 m.

Zanimljivo je bilo i u disciplini bacanja diska za seniroke (F37, 38, 64).

Najboilja je bila i pobjedu odnijela Ivana Purkić (F38) s bačenih 30,70 m.

Prvo mjesto u bacanju kugle za seniorke (F55, 56, 57, IK) pripalo je Urihovki Željki Brdar s bačenih 6,49 m.

Valja izdvojiti nastup Laure Bošnjak (T20) u skoku u dalj. Laura je osvojila prvo mjesto skočivši dalekih 4,05. Bošnjak je bila sjajna i u utrci na 100 m gdje je također uzela prvo mjesto s rezultatom 15,.21.

Ovo su samo neki od vrhunskih rezultata postignutih na paraatletskom mitingu u Vinkovcima. S obzirom na sve viđeno, ove godine nas očekuje uzbudljivo prvenstvo Hrvatske

Nastavite čitati

U trendu