Drugi je ovo put, u dvije godine, da se Hrvatska penje na svjetski tron. To je samo dokaz kontinuiranog kvalitetnog i predanog rada Hrvatskog para taekwondo saveza i hrvatskih para taekwondoista
Završeno je Svjetsko prvenstvo u Poomsae para taekwondou koje se 26. i 27. studenog 2024. godine održalo u Bahreinskom gradu Manami. Na natjecanju je nastupilo 123 sportaša iz 23 zemlje.
Hrvatsku je na ovogodišnjoj svjetskoj smotri predstavljalo sjajnih 15 para taekwondoista koji su još jednom ostvarili sjajne rezultate.
Hrvatska Poomsae para taekwondo reprezentacija i u Bahreinu je potvrdila svoju izuzetnu kvalitetu te ponovo pokorila para taekwondo svijet. Naime, Hrvatski su para taekwondoisti, usprkos jakoj konkurenciji, uspjeli ostvariti još jedan fenomenalan rezultat osvojivši devet medalja – 3 zlata, 2 srebra i 4 brončane medalje.
Ostvareni rezultati donijeli su im titulu viceprvaka svijeta u ukupnom poretku, te naslov svjetskog prvaka u muškim disciplinama.
Zlatne medalje osvojili su Stipe Barić (P22), Leon Božo Škravan (P33) te Ivona Budiščak (P31). Srebrne medalje pripale su Filipu Cimašu (P33), Sandi Haličević (P31), dok su brončana odličja uzeli Mateo Škara (P21), Bruno Živković (P23), Domagoj Vujčić (P31) i Biseka Sambol (P21).
Nadomak medalje bili su i Kristijan Burušič, Karla Lukač i Daniela Topić zauzevši visoko peto mjesto. Od ostalih hrvatskih predstavnika Mario Komarčec završio je na devetom, a Roko Budiljak na 17. mjestu.
Drugi je ovo put, u dvije godine, da se Hrvatska penje na svjetski tron. To je samo dokaz kontinuiranog kvalitetnog i predanog rada Hrvatskog para taekwondo saveza i hrvatskih para taekwondoista.
Nakon još jednog fantastičnog uspjeha hrvatske Poomsae reprezentacije zadovoljna je bila izbornica Hrvatskog para taekwondo saveza za tehničke discipline i direktorica Hrvatskog para taekwondo saveza Martina Peranović.
– Iznimno sam ponosna na izvanredne rezultate naše reprezentacije na Svjetskom prvenstvu u Bahreinu. Ovo natjecanje bilo je povijesno, jer su tehničke discipline po prvi puta imale svoje zasebno Svjetsko prvenstvo, čime je dodatno naglašena njihova važnost i širina unutar para taekwondoa. Natjecanje je bilo posebno izazovno, jer je kao prvo izdanje imalo nasumičan ždrijeb, što je rezultiralo time da su se neki vrhunski sportaši suočili već u pretkolima. Od sljedeće godine, s uvođenjem službene rang liste, ovakve situacije više neće biti moguće, što će donijeti pravedniji sustav natjecanja i dodatno podići razinu konkurencije. Naši sportaši još su jednom pokazali vrhunsku pripremljenost i predanost, dok su stručnost trenerskog tima te podrška asistenata i roditelja bili ključni za ovaj uspjeh – kazala je Peranović, pa nastavila:
– Bez zajedništva svih uključenih, ovakvi rezultati ne bi bili mogući. Posebno me raduje što se očekuje da će tehničke discipline koje uključuju sportaše s intelektualnim teškoćama postati dio paraolimpijskog programa već od Igara u Los Angelesu 2028. To bi bio povijesni korak i dodatna je motivacija za sve nas. Hrvatski para taekwondo nastavlja s ponosom graditi svoju poziciju na svjetskoj sceni, a naši sportaši i timski duh inspiracija su za buduće generacije – zaključila je izbornica Martina Peranović.
Podsjetimo, Hrvatska para taekwondo reprezentacija prošle je godine u Meksiku osvojila naslov svjetskog prvaka u ukupnom poretku osvojivši ukupno 14 medalja, a i ove godine svijet para taekwondoa svjedočio je dominaciji hrvatskih para taekwondoista.
Bilo je ovo prvo samostalno Poomsae para taekwonodo (G14) prvenstvo, a specifično je bilo po novom formatu natjecanja. Naime, na ovogodišnjem svjetskom prvenstvu svi natjecatelji stariji od 16 godina natjecali su se u istoj seniorskoj kategoriji, neovisno o tome koliko dugo treniraju taekwondo ili koji pojas posjeduju. To znači da su se u borbama mogli susresti početnici u taekwondou i prekaljeni majstori taekwondo vještine. Time je ovaj uspjeh hrvatskih predstavnika još veći.
Svjetsko prvenstvo u Bahreinu bio je testni događaj za potencijalno uvrštavanje P20 para taekwondo disciplina, točnije klasa P21 i P22, u program Paraolimpijskih igara.
Tko zna, možda će ubuduće neki od naših tofejnih para taekwondoista braniti hrvatsku čast na Paraolimpijskim igrama. Ukoliko do toga dođe, ne sumnjamo da nas očekuje još pokoja medalja s najveće sportske pozornice na svijetu.
Sve čestitke našim sjajnim para taekwondoistima kao i cijelom Hrvatskom para taekwondo savezu.
Dodijeljene državne nagrade za sport dokaz su odricanja, požrtvovnosti, rada i truda hrvatskih sportaša, koji iz godine u godinu nižu vrhunske rezultate te tako u najboljem svjetlu promoviraju Lijepu Našu
Poslušaj članak
U Hrvatskom državnom arhivu, prošli ponedjeljak održala se dodjela državnih nagrada za sport ‘Franjo Bučar’ za 2024. godinu.
Dodjeli nagrada prisustvovao je hrvatski premjer Andrej Plenković, ministar turizma i sporta Tonči Glavina, predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša, Predsjednik hrvatskog paraolimpijskog odbora Ratko Kovačić, ali i brojni drugi visoki dužnosnici i uvaženi gosti.
Nagrada za životno djelo pripala je istaknutom nogometnom djelatniku Zorislavu Srebriću koji je u Hrvatskom nogometu ostavio dubok trag obnašajući funkciju glavnog tajnika HNS-a od zlatne 1998. do 2012. godine. Uz Srebrića, spomenutu nagradu su dobili i košarkaški trener Željko Pavličević i dopredsjednica Hrvatskog olimpijskog odbora Morana Paliković Gruden.
S obzirom na to da je 2024. godina, mogli bismo reći, bila godina iz snova za hrvatski sport, nesumnjivo je bilo teško odlučiti koga nagraditi, odnono kome dodijeliti državnu nagradu za sport.
Ona je po izboru Odbora za državne nagrade pripala olimpijcima i paraolimpijcima te njihovim trenerima koji su svojim sjajnim nastupima i uspjesima te promocijom Republike Hrvatske u svijetu obilježili ovu godinu.
Priznanje Franje Bućara pripalo je taekwondoašici i zlatnoj olimpijki Barbari Matić i njezinom treneru Vladimiru Preradoviću, olimpijskoj doprvakinji Donni Vekić, brončanom olimpijcu u streljaštvu Miranu Maričiću, kao i brončanoj taekwondoašici iz Pariza, Leni Stojković. Nagrada je dodijeljena i dvojici vaterpolista koji su se na ovogodišnjim Igrama u Parizu okrunili srebrom – Lorenu Fatoviću i Luki Bukiću.
Nagrade su također pripale i dvojici trenera iz atletike, odnosno taekwondoa – Edisu Elkaseviću i Veljku Lauri.
Što se tiče paraolimpijaca, nagrada Franjo Bučar pripala je bacaču kugle Deniju Černiju koji se na nedavno završenim Paraolimpijskim igrama stigao do srebra te paraolimpijcu i para taekwondoistu Ivanu Mikuliću.
Deni Černi nije skrivao zadovoljstvo nakon dobivene nagrade.
– Velika mi je čast primiti Državnu nagradu za sport ‘Franjo Bučar’. Kao što su olimpijske i paraolimpijske medalje san svakoga sportaša, tako je i nagrada ‘Franjo Bučar’. Ne mogu biti ponosniji nego što jesam – kazao je paraolimpijski viceprvak u bacanju kugle.
Osim sportaša i sportskih djelatnika, državnu nagradu za sport u ovoj godini dobio je i Hrvatski gimnastički savez.
Državna nagrada za sport ‘Franjo Bučar’ najveće je priznanje koje Republika Hrvatska dodjeljuje za iznimna postignuća i doprinos od osobitog značaja za razvoj sporta u Republici Hrvatskoj. Ova nagrada dodjeljuje se stručnim i javnim djelatnicima u području sporta, sportašima, fizičkim i pravnim osobama koji su zaslužni za razvoj sporta u Republici Hrvatskoj.
U Hrvtskoj povijesti od 1991, od kad se nagrada dodjeljuje, pa do 2024. godine, uručene su 84 nagrade za životno djelo te 402 godišnje nagrade.
Hrvatski premjer Andrej Plenković čestitao je svim osvajačima državnih nagrada na postignutim uspjesima na nedavno završenim Olimpijskim, odnosno Paraolimpijskim igrama.
– Čestitam nagrađenima, među kojima su oni koji cijeli svoj život rade i nižu uspjehe za boljitak hrvatskog sporta, kao i oni koji su sjajno predstavljali hrvatski sport na nedavnim Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama u Parizu. Hrvatska vlada je od samih svojih početaka svjesna koliko sport znači za Hrvatsku, te smo svake godine povećavali ulaganja u sport, koji, uz turizam, čini našu zemlju itekako prepoznatljivom u svijetu. Ta ulaganja ćemo nastaviti i ubuduće, što potvrđuje ponovno rekordan iznos sredstava koji je osiguran za sustav sporta u sljedećoj godini – nalasio je Plenković koji je dobitnicima nagrada za životno djelo iste i uručio.
Ministar turizma i sporta Tonči Glavina kazao je kako su dobitnici nagrada svojim uspjesima zadužili sve generacije.
– Ovo je najveća nagrada za dostignuća u sportu. Nažalost, samo je 15 nagrada, a jako puno njih je zaslužilo nagrade. Ove paraolimpijske i olimpijske godine smo još jednom Hrvatsku predstavili u svijetu kao sportsku velesilu. Posebno čestitam našim dobitnicima nagrade za životno dijelo na svemu onome što su napravili za hrvatski sport čime su zadužili generacije svih nas, a svojom stručnom i životnim pozivom stvorili uvjete za mnoge buduće sportaše – istaknuo je Glavina.
Svečanu dodjelu nagrada svojim dolaskom, između ostalih, obogatili su tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora Siniša Krajač, izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić, kao i predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Marijan Kustić, predsjednik hrvatskog nogometnog prvaka Dinama Velimir Zajec, kao i brojni drugi uvaženi gosti.
Dodijeljene državne nagrade za sport dokaz su odricanja, požrtvovnosti, rada i truda hrvatskih sportaša, koji iz godine u godinu nižu vrhunske rezultate te tako u najboljem svjetlu promoviraju Lijepu Našu.
U dalekoj Nizozemskoj nedavno se održao EJU Venray Get Together. Bio je to posljednji turnir iz serije EJU Get Together Toura, natjecanja u judu za osobe s invaliditetom. Na turniru je nastupilo oko 200 natjecatelja iz svih krajeva svijeta
Hrvatsku delegaciju predstavljalo je 19 natjecatelja iz tri kluba. Boje naše zamlje branilo je devetero natjecatelja iz Judo kluba osoba s invaliditetom ISHI, osmero iz Judo kluba osoba s invaliditetom Fuji te dva natjecatelja iz Judo kluba Zrinski Čakovec.
EJU Venray Get Together natjecanje održalo se po sistemu poolova – tri do pet natjecatelja koji se bore međusobno, svak sa svakim. Posebnost ovog inkluzivnog spektakla je u tome što svaki natjecatelj koji sudjeluje dobije medalju.
EJU adapted judo turniri specifični su po tome što se za potrebe klasifikacija koristi funkcionalna klasifikacija natjecatelja. To znači da se sudionici raspoređuju po judo ability levelima, a potom i po poolovima u kojima se natječu.
Postoje dvije dobne skupine judaša, mlađi od 16 godina i oni od 16 pa na dalje, te uz to u obzir prilikom rasporeda po poolovima za borbu ulazi i kilaža svakog natjecatelja. Postoji pet levela, a većina hrvata nastupala je u 3., 4. i 5. levelu, osim jednog judaša koji je bio level 2.
Hrvatski natjecatelji na ovom turniru pokazali su zavidnu hvalitetu, ali i zajedništvo koji ih je vodilo kroz cijeli turnir, a kao razultat toga stigli su i odlični rezultati.
Predsjednica judo kluba osoba s invaliditetom Fuji Marina Drašković bila je zadovoljna nakon još jednog dobro odrađenog turnira naših predstavnika.
– Hrvatski natjecatelji pokazali su veliki napredak te vjerujem da će iz turnira u turnir napredovati još više. Pokazali su odličan timski duh, borili su se vrlo hrabro i ono najbitnije, svi su se vratili doma sretni i s medaljama – kazala je Drašković.
Hrvatski judaši i judašice ostvarili su sjajne rezultate, donijevši kući pregršt medalja. Najbolji među jednakima bio je član Judo kluba osoba s invaliditetom ISHI Luka Vranešić koji je ostvario četiri pobjede osvojivši zlatnu medalju.
Osim njega iz redova ISHI-ja zlatom su se okitili Melita Čižmešija i Jakov Šumiga savladavši protivnike po tri puta. Zlato su osvajali i judašice Fujija Dorotea Margetić i Gabrijela Briševac.
Bilo kako bilo, iza hrvatskih judaša još je jedan turnir za pamćenje.
Osim profesionalnih sportaša koji se bave ekstremnim sportovima, Rampa Podcast daje prostor i mladim sportašima da kroz platformu Rampa Podcasta ispričaju svoju priču
Ljubitelji ekstremnih sportova došli su na svoje. Naime, u hrvatskom medijskom prostoru podcast je sve popularnija forma. Upravo jedan takav osmišljen je prošle godine s ciljem promoviranja ekstremnih sportova te sportaša i trenera koji se bave ekstremnim sportovima u Hrvatskoj.
Riječ je o Rampa Podcastu koji ugošćuje i donosi priče sportaša koji su svoj život posvetili bavljenju nekim ekstremnim sportom. Na ovaj način ekipa koja stoji iza ovog hvalevrijednog projekta pokušala je na mala vrata uvesti temu ekstremnih sportova u hrvatski medijski prostor i tako probuditi zanimanje šire publike za ekstremne sportove.
Cilj Rampa Podcasta je omogućiti sportašima da ispričaju svoje još neotkrivene priče te tako inspiriraju druge.
Kroz razgovore s gostima, Rampa nastoji pokazati da ekstremni sportovi i dalje imaju ogroman potencijal, a publika dobiva uvid u načine na koje mogu sudjelovati i doprinijeti razvoju ekstremnih sportova u Hrvatskoj i regiji.
Za ovu zabvnu i nadasve zanimljivu priču oko Rampa Podcasta zadužno je nekoliko zaljubljenika u ekstremne sportove koji su svoju ljubav htjeli prenijeti i na druge.
Voditelji podcasta su Vid Barić, bivši snowboarder i novinar s iskustvom u Jutarnjem listu i Telegramu, te Matija Pogorilić, arhitekt koji je zaslužan za scenografiju i vođenje emisija. U drugoj sezoni timu se pridružio i Dan Ibrahimović, akademski kipar i skater, kao voditelj. Na čelu cijelog projekta nalazi se Nikolina Mišeta, diplomirana ekonomistica i snowboarderica, koja je idejna začetnica podcasta, odgovorna za prikupljanje financijskih sredstava te organizaciju i delegaciju poslova.
Prva epizoda podcasta emitirana je u rujnu prošle godine, a od onda u spomenutom podcastu gostuju brojna poznata imena sportaša koji su ostavili trag na domaćim, ali i stranim sportskim arenama.
Na krilima uspješne prve sezone, u rujnu ove godine počela je s emitiranjem druga sezona podcasta i to jako uspješno. Do sada su u novoj sezoni gostovali sportaši koji su Hrvatsku predstavljali na ovogodišnjim Olimpijskim igrama u Parizu, uključujući windsurfericu Palmu Čargo, BMX sportaša Marina Ranteša, kitesurfera Martina Dolenca, prvu hratsku olimpijku u snowboardanju Morenu Makar. U posljednjem Rampa Podcastu gostovao je i svoju insporativnu priču ispričao talentirani skuteraš i osnivač prvog scooteraškog crewa u Hrvatskoj Andrija Kelčec.
U narednim epizodama, gledatelje očekuje još puno zanimljivih gostiju te uzbudljivih sportskih priča, sportaša koji tek trebaju biti otkriveni hrvatskoj sportskoj javnosti.
Osim profesionalnih sportaša koji se bave ekstremnim sportovima, podcast daje prostor i mladim sportašima da kroz platformu Rampa Podcasta ispričaju svoju priču, te im na taj način nude priliku za promociju sebe, ali i sporta kojim se bave.
Izuzev toga što promoviraju ekstremne sportove i sportske uspjehe osoba koje se istima bave, ekipa Rampa Podcasta kroz svoje emisije ukazuje na probleme i izazove s kojima se susreću svi oni koji počinju svoj put u ekstremnim sportovima. Naime, u Hrvatskoj, ali i regiji ne postoji dovoljno aktivnih klubova u kojima bi zainteresirani mogli trenirati, a klubovi koji postoje bore se s neadekvatnim uvjetima za treniranje.
Upravo zbog toga, Rampa Podcast ukazuje na potrebu za financiranjem sportske infrastrukture od strane gradova i županija, čime bi se povećale sportske aktivnosti građana te potaknuo razvoj lokalne zajednice i turizma.
Vjerujemo kako će Rampa Podcast ispuniti svoju svrhu te uspjeti u svom naumu da populariziraju ekstremne sportove u Hrvatskoj i regiji, ali i pomognu mladim sportašima koji su tek na početku svog puta u bavljenju ekstremnim sportovima.
Sve episode Rampa Potcasta mogu se pogledati putem njihovog YouTube kanala.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.