in MREŽA

SDDH podržava osuvremenjivanje Pravilnika o ortopedskim i drugim pomagalima

Objavljeno

/

Foto: Pixabay

Priopćenje Saveza društava distrofičara Hrvatske (SDDH) povodom provedbe kampanje ‘Za pokret…’ u okviru Europskog tjedna mobilnosti prenosimo u cijelosti

Nakon provedenog projekta Platforma 50+ ‘Poboljšanje kvalitete življenja osoba s invaliditetom’ jedna od šest smjernica djelovanja saveza osoba s invaliditetom bila je i inovacija Pravilnika o ortopedskim i drugim pomagalima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO). Kroz istraživanje ‘Asistivna tehnologija u 21. stoljeću – Primjena i perspektive’ koje je provedeno u okviru projekta, osobe s invaliditetom, roditelji i stručnjaci naglasili su da suvremene tehnologije značajno unapređuju kvalitetu življenja osoba s invaliditetom, ali da su im iste nedostupne. Razlozi za to su nepostojanje kvalitetnih informacija, previsoka cijena tehnologije, a također nije razvijen sustav praćenja i podrške.

Prema Članku 4. Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom države potpisnice Konvencije dužne su ‘poduzeti ili promicati istraživanje i razvoj, te promicati dostupnost i uporabu novih tehnologija, prihvatljivih osobama s invaliditetom, dajući prednost onima koje su po cijenama priuštive; pružiti osobama s invaliditetom dostupne informacije o novim tehnologijama, kao i o drugim oblicima pomoći, uslugama potpore i pogodnostima’.

Imajući u vidu snažnu potrebu za digitalnim tehnologijama, Savez društava distrofičara Hrvatske (SDDH) u okviru kampanje ‘Za pokret…’ koju je proveo 22. rujna postavlja početni zahtjev da se na Listu pomagala financiranih od strane HZZO-a uvrste medicinski krevet i dizalica za transfere osoba s invaliditetom. Upravo je Europski tjedan mobilnosti 2024. godine prilika da istaknemo u kolikoj bi mjeri ova dva pomagala unaprijedila mobilnost osoba s mišićnom distrofijom kao i ostalih osoba s invaliditetom te smanjila veliki napor prilikom podizanja i provođenja transfera obiteljima, osobnim asistentima i ostalim pomagačima.

S obzirom na iskustva drugih zemalja u kojima osobe s invaliditetom navedena pomagala ne plaćaju (npr. Slovenija), apeliramo da ih HZZO žurno uvrsti na Listu.

Izvor: SDDH

U trendu

Exit mobile version