Topliji dani su na vidiku, a s njima dolazi i sezona sladoleda. U nastavku vam donosimo recept za osnovnu smjesu za domaći sladoled – imajte na umu da je kvalitetniji od kupovnog
Sastojci:
- 500 ml slatkog vrhnja
- 250 ml mlijeka
- 200 g šećera
- 6 žumanjaka
- prstohvat soli
- arome i dodaci (više u nastavku)
Priprema:
U loncu pomiješajte slatko vrhnje, mlijeko, šećer i sol te miješajući kuhajte oko 5 minuta na laganoj vatri dok se šećer u potpunosti ne rastopi.
U zasebnoj zdjeli umutite žumanjke pjenjačom. Trećinu tople kreme polako umiješajte u žumanjke, neprestano miješajući pjenjačom kako se žumanjci ne bi zgrušali.
Zatim, kada ste temperirali žumanjke, ulijte ih u ostatak kreme, također dobro miješajući pjenjačom. Kuhajte na laganoj vatri miješajući dok se krema ne stisne toliko da prekriva kuhaču kada se izvadi iz posude (ako želite biti super precizni, temperatura smjese bi trebala biti 80 stupnjeva).
Procijedite smjesu kroz sitno cjedilo i ostavite dok se ne rashladi na sobnu temperaturu, nakon čega je rashladite na barem 4 sata u frižideru. Daljnja priprema ovisi o tome koristite li aparat za sladoled ili ne.
Ako ne koristite aparat za sladoled, smjesu izlijte u rashlađenu plastičnu posudu i stavite je u zamrzivač. Nakon otprilike sat vremena izvadite smjesu iz zamrzivača i dobro je promiješajte vilicom kako biste razbili kristale leda. Postupak ponavljajte svakih pola sata do sat vremena još nekoliko puta kako biste postigli kremastu teksturu sladoleda.
Za domaći sladoled od čokolade prilikom kuhanja u smjesu dodajte usitnjenu čokoladu. Za slađi sladoled koristite mliječnu ili bijelu čokoladu, a za gorku opciju isprobajte kombinaciju tamne čokolade i nezaslađenog kakao praha.
Ako želite dodatnu kremoznost, u smjesu možete dodati malo alkohola poput ruma ili votke. Ovo će spriječiti formiranje ledenih kristala i dati sladoledu glatku teksturu.