Teme koje će obuhvaćati smjernice za pristupačnost su s područja sljepoće, oštećenja sluha, tjelesnog invaliditeta, intelektualnih teškoća, autizma, kroničnih bolesti
Tiflološki muzej od 2019. godine održava edukaciju za muzejske djelatnike Pristupačnost za sve s ciljem da muzeji postanu istinski senzibiliziran i inkluzivan kulturni ambijent u kojem se osobe s invaliditetom osjećaju dobrodošlo i cijenjeno.
Ove godine, točnije 4. lipnja na adresi Draškovićeva 80, zagrebački će muzej ponovno upriličiti edukaciju za radnike u kulturi za koju je okupio renomirane predavače. Polaznici edukacije imat će priliku slušati predavanja Senade Halilčević iz Udruge za samozastupanje, Nevenke Ćosić i Igora Maroević iz Tiflološkog muzej te Gordane Glibo iz centra Up2Date.
– Tijekom godina naša se edukacija mijenjala, a od ove godine odlučili smo napraviti i koncepcijsku promjenu edukacije – kažu iz Tiflološkog.
Glavna odrednica novog koncepta je modularnost. Informacije koje polaznici mogu pronaći u priručniku Pristupačnost za sve su temelj koji ćemo nadograđivati i proširivati novim informacijama, smjernicama, znanjima i iskustvima, kako stručnjaka s različitih područja, ali i samih osoba s invaliditetom.
Teme koje će obuhvaćati smjernice za pristupačnost su s područja sljepoće, oštećenja sluha, tjelesnog invaliditeta, intelektualnih teškoća, autizma, kroničnih bolesti…, a predavači će u svakoj edukaciji biti različiti jer želimo na taj način omogućiti polaznicima da kontinuirano nadopunjuju svoja znanja i vještine iz područja pristupačnosti.
Cilj edukacije Pristupačnost za sve jest upoznati djelatnike u kulturi s teorijskim, ali i praktičnim znanjima koja su potrebna u radu s posjetiteljima s invaliditetom te ih potaknuti na promišljanje o temi inkluzivnosti i nužnosti pristupačnih sadržaja i okruženja.