Poveži se s nama

Civilno društvo

Predstavljena jedinstvena knjiga ‘Chef na svoj način’

Objavljeno

/

Na fotografiji se nalazi pet osoba koje sjede za stolom u prostoriji koja izgleda kao knjižnica. Iza njih su police s knjigama. Na stolu se nalazi projektor, dva mikrofona, nekoliko papira i knjiga. Jedna knjiga je postavljena uspravno na lijevoj strani stola, dok je na desnoj strani stola postavljena plaketa. Sve osobe su odjevene u crnu odjeću.
Foto: Maja Ergović Ravančić

Cilj izdanja je olakšati osobama s intelektualnim teškoćama svakodnevne izazove, povećati njihovu samostalnost i utjecati na poboljšanje kvalitete njihova života u zajednici. Sadržaj knjige je koncipiran kroz različita poglavlja vezana uz pravilnu prehranu, što je osobama s intelektualnim teškoćama vrlo izazovno, i donekle zapostavljeno od strane okoline

U srijedu, 20. studenog 2024., u Gradskoj knjižnici Požega predstavljena je knjiga ‘Chef na svoj način’, jedinstveno djelo u Hrvatskoj namijenjeno osobama s intelektualnim teškoćama.

Knjiga je nastala kroz volonterski rad studenata Fakulteta turizma i ruralnog razvoja u Požegi, studija Enogastronomija, uz stručnu podršku edukacijskog rehabilitatora i vodstvo njihovih profesora.

Urednice i autorice knjige su Maja Ergović Ravančić, Svjetlana Škrabal i Valentina Obradović. ‘Chef na svoj način’ nudi praktične upute za pripremu nutritivno obogaćenih jela kroz slikovito prikazane korake. U knjizi su obrađeni osnovni principi pravilne prehrane i njen utjecaj na kognitivni razvoj osoba s intelektualnim teškoćama.

Knjiga sadrži 34 recepta popraćena s više od tisuću fotografija, a fokus je na jednostavnim jelima čija se nutritivna vrijednost povećava zamjenom sastojaka ili dodavanjem novih. Cilj je poticanje samostalnosti i funkcionalnosti osoba s intelektualnim teškoćama, uz podršku Ivone Abramović, stručnjakinje s dugogodišnjim iskustvom u rehabilitacijskom radu.

Studente Fakulteta enogastronomije posebno se ističe kao važan dio projekta. Volonterski su sudjelovali u izradi recepata, fotografiranju i dizajnu naslovnice knjige, pružajući doprinos široj društvenoj zajednici i brizi za ranjive skupine. Ovaj projekt pokazuje kako studiranje može nadilaziti teorijsko znanje, omogućujući studentima da izraze svoju kreativnost i doprinesu promicanju inkluzivnosti.

Knjiga je namijenjena udrugama, osnovnim i srednjim školama, centrima za rehabilitaciju, roditeljima i svima koji rade s osobama s teškoćama u razvoju. Osim toga, može se koristiti i u radu s predškolskom i školskom djecom. Elektroničko izdanje knjige osigurava dostupnost svima kojima je potrebna.

Prema riječima Maje Ergović Ravančić, inspiracija za knjigu bila su upravo djeca s teškoćama u razvoju, s ciljem da im se svakodnevni život olakša. Hrana za osobe s intelektualnim teškoćama često predstavlja više od pukog unosa hranjivih tvari – ona je temelj fizičke snage, emocionalne stabilnosti i socijalnih interakcija.

Osobe s intelektualnim teškoćama često preferiraju visoko prerađenu hranu i izbjegavaju nutritivno bogate namirnice poput voća i povrća. Uvođenje novih namirnica može biti izazov, ali postepeno izlaganje, aktivno sudjelovanje u pripremi i zajedničko kuhanje s obitelji ili skrbnicima može promijeniti prehrambene navike.

Specifične zdravstvene potrebe, poput sklonosti pretilosti ili nedovoljne uhranjenosti, zahtijevaju prilagodbe prehrane kako bi se spriječile negativne posljedice nepravilne prehrane. Knjiga pruža alat za uspostavljanje zdravih prehrambenih navika kod osoba s teškoćama, omogućujući im bolju kvalitetu života.

‘Chef na svoj način’ prepoznata je kao iznimno djelo na međunarodnom natjecanju inovacija i prototipova INOVA/budi uzor 2024., gdje je osvojila zlato i posebnu nagradu za promicanje inkluzivnosti među ranjivim skupinama.

Ova knjiga je sjajan primjer kako stručni rad, kreativnost i društvena odgovornost mogu rezultirati korisnim i inspirativnim djelima za one kojima su najpotrebnija.

Knjigu možete preuzeti ovdje, a prelistati ovdje.

Civilno društvo

‘Nesavršeno savršena’ novi je projekt Ivane Nikolac

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje osobu u invalidskim kolicima koja se nalazi na otvorenom prostoru uz obalu mora. U pozadini se vidi plavo more, kamenita obala i planine u daljini. Nebo je vedro s nekoliko oblaka. Osoba nosi bijelu majicu, šarene hlače i žute čizme. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje prekrasan prirodni krajolik i može biti relevantna za teme vezane uz pristupačnost prirodnih ljepota osobama s invaliditetom.
Foto: Facebook/Ivana Nikolac

Kroz ovaj kanal želim vas inspirirati, povezati i podsjetit da svaka prepreka krije priliku, a svaka priča nosi snagu, rekla je Ivana

Poslušaj članak

Stigla je ‘Nesavršeno savršena’ na YouTube kanal, napisala je na svom Facebook profilu Ivana Nikolac, potpredsjednica Udruge Leptirići iz Metkovića.

– Ovdje počinje priča o životu koji prkosi granicama, životu iz perspektive koja se često ne vidi – bez filtera i bez zadrške. Ja sam Ivana, žena koja vjeruje da snaga nije u savršenstvu, već u prihvaćanju onoga što jesmo – sa svim izazovima, borbama i lijepim trenucima koji su dio svakodnevnog života. Želim pokazati da ‘nesavršeno’ može biti itekako savršeno.

Kroz ovaj kanal želim vas inspirirati, povezati i podsjetit da svaka prepreka krije priliku, a svaka priča nosi snagu.

Što vas očekuje? Priče koje slave hrabrost i autentičnost, moj životni put – izazovi i pobjede, putovanja i avanture, jer sloboda nema granice, poruke koje razbijaju predrasude i osnažuju snagu uma. ‘Nesavršeno savršena’ – jer svako ima priču vrijednu jednog umjetničkog djela – napisala je Ivana.

Bit će na kanalu svega, pričat će i o pravima osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju, o temama za žene koje su zanemarene, zlostavljane… Pričat će o svemu.

Tijekom 18 godina invaliditeta upoznala je puno ljudi kojima se dogodilo nezamislivo puno nelijepih stvari, ali i one koji lijepo žive bez obzira na to što im se dogodilo nešto i preokrenulo svijet.

Ivana je pozvala i vas da budete sukreatori sadržaja, da pišete, komentirate i predlažete što vas zanima. Pratiti je možete ovdje, a imate i garanciju da neće biti dosadno.

Nastavi čitati

Civilno društvo

Društvo prevoditelja znakovnog jezika kod predsjednika Milanovića

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazan sastanak u uredu. Sedam osoba sjedi oko velikog drvenog stola s prozirnom staklenom površinom. Na stolu se nalazi cvjetni aranžman u sredini, a ispred svake osobe su papiri i olovke. U pozadini se vide veliki prozori kroz koje se pruža pogled na vanjski prostor s drvećem i stazama. Sastanak se odvija u formalnom okruženju, a sudionici su odjeveni u poslovnu odjeću. Na stolu su također postavljene pločice s imenima sudionika.
Foto: Ured predsjednika

Predstavnice društva uručile su predsjedniku Priznanje za doprinos vidljivosti zajednice Gluhih i hrvatskog znakovnog jezika kontinuiranim osiguravanjem prijevoda obraćanja na hrvatskom znakovnom jeziku

Predsjednik Republike Zoran Milanović razgovarao je 20. studenog 2024. godine s predstavnicama Hrvatskog društva prevoditelja znakovnog jezika, predsjednicom Društva Nives Gotovac i članicama Upravnog odbora Dorijanom Kavčić i Marijom Šoić.

Na sastanku su predstavnice Hrvatskog društvo prevoditelja znakovnog jezika upoznale predsjednika Milanovića s radom i aktivnostima Društva, osnovanog 2016. godine, koje je usmjereno na kontinuiranu brigu o prevoditeljima, njihovom razvoju i usavršavanju organiziranjem brojnih edukativnih događanja kako bi se uz visoko kvalitetne prijevode doprinijelo promidžbi i priznanju ne samo struke prevoditelja znakovnog jezika nego i afirmaciji hrvatskog znakovnog jezika.

Prema Registu osoba s invaliditetom, u Hrvatskoj ima oko 19 tisuća gluhih osoba, ali većina njih ne ostvaruje pravo na pristup informacijama na hrvatskom znakovnom jeziku iako im je to pravo zajamčeno zakonom. Predstavnice Društva istaknule su kao najveći problem činjenicu što hrvatski znakovni jezik još nije percipiran kao punopravni jezik. U tom kontekstu, jako pozitivnim smatraju što predsjednik Milanović neka od svojih obraćanja javnosti objavljuje i na hrvatskom znakovnom jeziku. Zbog toga su mu u ime Društva uručile i Priznanje na doprinosu vidljivosti zajednice Gluhih i hrvatskog znakovnog jezika kontinuiranim osiguravanjem prijevoda obraćanja na hrvatskom znakovnom jeziku.

Znakovni jezici koriste pokrete ruku i mimiku za prenošenje značenja, za razliku od govornih jezika koji rabe govor. Punopravni su ostalim, govorenim, prirodnim jezicima s vlastitom gramatikom i leksikom.

Uz predsjednika Milanovića bila je savjetnica Predsjednika za odgoj i obrazovanje Jadranka Žarković.

Izvor: Ured predsjednika

Nastavi čitati

Civilno društvo

Otvorene su prijave za nagradu SozialMarie 2025.

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje natpis "Prijavite projekt!" na žuto-ljubičastoj pozadini. Na slici se također nalazi web adresa www.sozialmarie.org.U donjem desnom kutu piše: "Prijave su otvorene do 14.01.2025. godine u 23:55 sati."
Foto: SozialMarie

Cilj nagrade SozialMarie, prve europske nagrade za društvene inovacije, jest da otkrije društvene inovacije širem Srednje Europe i učini ih vidljivijima. Nagrađuju uspješno provedene, inovativne projekte koji se hvataju u koštac s izazovima ovog vremena

Nagrada SozialMarie jedna je od najstarijih i najprestižnijih europskih nagrada za socijalne inovacije. Dodjeljuje se od 2005. godine s ciljem prepoznavanja i poticanja inovativnih projekata koji se bave aktualnim društvenim izazovima.

Svake godine nagrada privlači projekte iz srednje i istočne Europe, a SozialMarie 2025. bit će prilika za još snažnije isticanje značajnih inicijativa koje doprinose inkluziji, solidarnosti i održivom društvenom razvoju.

Portal za prijavu na natječaj SozialMarie ponovno je otvoren i to 21. put.

Cilj nagrade SozialMarie, prve europske nagrade za društvene inovacije, jest da otkrije društvene inovacije širem Srednje Europe i učini ih vidljivijima. Nagrađuju uspješno provedene, inovativne projekte koji se hvataju u koštac s izazovima ovog vremena. 

Svojom prijavom stječete priliku da dobijete jednu od 15 nagrada koje dodjeljuje stručni žiri: prvonagrađeni dobivaju 15.000, drugonagrađeni 10.000, a trećenagrađeni 5000 eura. Daljnjih 12 dobitnika nagrađuje se sa po 2000 eura.

U slučaju nominacije vaš će projekt sudjelovati u glasanju publike. Projekt s najviše osvojenih glasova dobit će 1000 eura namijenjenih u edukacijske svrhe. Svi nominirani projekti bit će pozvani na dodjelu nagrada u Beču prvog svibnja. Tamo ćete saznati da li ste dobili nagradu i da li vas je jedan od  mentora odabrao za jednogodišnje mentorstvo.

Nagrađuju projekte koji se provode Austriji, Češkoj, Hrvatskoj, Mađarskoj, Slovačkoj ili Sloveniji.

SozialMarie je nagrada za projekte u provedbi: znači, riječ je o projektima koji su prevladali fazu začetne ideje i mogu dokazati trajan uspjeh svojih aktivnosti.

SozialMarie je uvjerenja da društvena inovacija nastaje u svim dijelovima društva. Zato prihvaćaju prijave iz civilnog društva, javne uprave i privatnog sektora. 

Što se tiče postupka prijave, ispunite prijavnicu na službenoj stranici do 14. siječnja 2025. u 23:55 sati, zatim će dvoje neovisnih lokalnih evaluatora pročitati i ocijeniti vašu prijavnicu vodeći se pritom svim kriterijima za društvene inovacije. Ako vas odaberu u uži krug, o prijavi će raspravljati međunarodni žiri, a u veljači ćete saznati da li ste nominirani za nagradu.

Koordinatorica za Hrvatsku je Ivana Borovnjak, a više o svemu doznajte ovdje.

Nastavi čitati

U trendu