Life&Style

Pod trend Body positivity trpamo svašta, najčešće debljinu

Objavljeno

/

Foto: Pixabay

Možda je sve super zamišljeno, ali definitivno se pogrešno tumači jer u posljednje vrijeme sve vrvi od jako pretilih ljudi, a posebno su vidljive žene koje po društvenim mrežama ponosno pokazuju po 50 kilograma višaka i obješene šlaufe po sebi

Body positivity je trend koji se odnosi na činjenicu da svi ljudi zaslužuju imati pozitivnu sliku vlastitog tijela, bez obzira na to kako društvo percipira idealno tijelo.

Osim pokušaja da se odupre izazovima današnjeg društva koje se često bazira na okrutnim predrasudama zbog prirodnih različitosti, body positivity pokret je nastao kako bi pomogao ljudima shvatiti kako popularne medijske poruke ostavljaju snažan učinak na samopoštovanje nego što nam se to na prvi pogled čini.

Izraz ‘body positivity’ pojavio se 1996. godine kada su psihoterapeut i pojedinci koji su se liječili od poremećaja prehrane osnovali web stranicu thebodypositive.org. Web stranica nudi resurse i obrazovne materijale osmišljene kako bi pomogli ljudima da se osjećaju dobro u svom tijelu, uklanjajući fokus s mršavljenja nezdravom prehranom i naporima u vježbanju.

Možda je sve super zamišljeno, ali definitivno se pogrešno tumači jer u posljednje vrijeme sve vrvi od jako pretilih ljudi, a posebno su vidljive žene koje po društvenim mrežama ponosno pokazuju po 50 kilograma višaka i obješene šlaufe po sebi. Ne radi se tu o tek malo punašnijoj zdravoj ženi koja umjesto konfekcijskog broja 36 nosi 40/42, tu se radi o morbidnoj debljini, o ljudima koji jedva pokreću vlastita tijela.

Negdje smo fulali jer sve ide u smjeru da je pretilost dobila dopuštenje za još veću pretilosti i nezdrave životne navike.

Nije poanta biti ni premršav, ni predebeo, poanta bi trebala biti znati izgraditi zdravu sliku o sebi.

Tanka je, dakle, linija između body positivityja i glorificiranja debljine kao nečeg normalnog. Važno je ovakvom izazovu pristupiti interdisciplinarno te uključiti psihologe, liječnike, nutricioniste, dijetetičare i sociologe.

Očekuje se čak 100 posto povećanje debljine u djece u razdoblju od 2020. do 2035. godine. Jedna od četiri osobe će živjeti s debljinom do 2035. godine, a ekonomski učinak prekomjerne tjelesne težine i debljine će iznositi 4,32 bilijuna dolara pa onda dobro promislimo je li nam na putu utapanja u debljini uz bok stoji i trend Body positivity.

Zapamtite da je samo zdravlje jedini pravi trend, a svako tijelo koje nije ni ekstremno mršavo, ni ekstremno debelo je dobro tijelo.

U trendu

Exit mobile version