Civilno društvo

ZELENI PROJEKT ZA MLADE Neka eko ne bude daleko

Objavljeno

/

Foto: Hrvatski savez slijepih

Sudionici projekta bili su mladi sa i bez oštećenja vida od 13 do 16 godina s područja cijele Republike Hrvatske

Završna konferencija projekta ‘Neka eko ne bude daleko’ održana je 21. kolovoza 2024. godine. Domaćin konferencije bila je Elektrostrojarska škola Varaždin koja je ujedno bila i jedan od partnera na projektu.

Projekt ‘Neka eko ne bude daleko’ financiran je sredstvima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.

Hrvatski savez slijepih u projekt ‘Neka eko ne bude daleko’ provodio je u partnerstvu s Elektrostrojarskom školom Varaždin i Medicinskom školom Pula, a kojem je cilj pružiti izvaninstitucionalno obrazovanje mladima o zdravim stilovima života, održivom razvoju i očuvanje prirode na njima prilagođen i razumljiv način. Sudionici projekta bili su mladi s i bez oštećenja vida od 13 do 16 godina s područja cijele Republike Hrvatske.

 U okviru projekta organiziran je 5-dnevni ljetni eko kamp u EKRS Premantura na kojem je sudjelovalo 20 mladih s i bez oštećenja vida. Mladi su učili o smanjenju količine otpada, izrađivali su kućice za ptice, posjetili su senzorni vrt, uspeli se na Rt Kamenjak i tragali za blagom.

Glavni ciljevi projekta bili su unaprijediti životne vještine i promicati zdrave stilove života djece i mladih s i bez oštećenja vida kroz zabavno-rekreativne aktivnosti u prirodi, promicati ravnopravnost i socijalnu uključenost, poticati kreativnost, stvaralaštvo i razvoj poduzetničkih vještina i interesa, kao i vještina i kompetencija u području tehnike kroz praktične radionice održivosti okoliša i uključive zajednice, a uz to i podučiti četiri volontera vještinama videćeg pratitelja te ih osposobiti za budući rad s djecom s oštećenjem vida.

Ovaj projekt od velikog je značaj za društvo i okruženje u kojem živimo. Sljepoća zadire u svaki segment života pojedinca i vrlo je težak invaliditet, često nevidljiv za okolinu. Zato je ovaj projekt prvi korak u nastojanju da djeca i mladi bez oštećenja vida budu motivirana da shvate i razumiju svoje vršnjake koji ne vide, da im znaju pristupiti i nauče kako im pružiti podršku.

Svi učenici koji su sudjelovali na kampu na jednoj su razini više budući da su tijekom kampa stekli iskustvo kako je živjeti s oštećenjem vida i uvidjeli s kojim izazovima se susreću. To je doprinijelo boljem razumijevanju vršnjaka s oštećenjem vida.

Nakon kampa ostaju uspomene i prijateljstva i u ovoj priči su svi profitirali, vjerujemo postali bolji ljudi. Svi sudionici bi iskustvo svakako ponovili.

Anita Blažinović

U trendu

Exit mobile version